08.01.2019 7 minut čtení

Jak být nezastavitelným: 5 principů proslulého Jordanova trenéra

Nemusíte být fanouškem NBA, abyste znali Jordana nebo Kobeho. Přesáhli basketbalovou síň slávy a stali se sportovními hvězdami. Za jejich úspěchem stojí kromě talentu ještě jeden podstatný faktor, a tím je Tim Grover – šedá eminence úspěchu.

Tim Grover svými unikátními způsoby vytvořil z lepších sportovců jakými byli Michael Jordan či Kobe Bryant atletické krále. Dlouhé roky pracoval se skvělými sportovci a vytesal z nich nezastavitelné ikony. Díky Groverovým principům se můžete na vrchol dostat i vy. A pokud již jste, pak vystoupáte ještě výš.

Grover svou ,,školu úspěchu“ dnes předává skrze přednášky nebo přes svůj bestseller Relentless: From Good to Great to Unstoppable. Právě v této knize se Grover zaměřil na principy a myšlení svých top svěřenců. Podle Grovera se dají ambiciózní – výkonní – lidé rozdělit na tři typy: Cooler, Closer, Cleaner. 

Pokud chcete být nejlepší z nejlepších, pak musíte dělat věci jako takzvaný Cleaner. Cleaner čelí výzvám, odmítá pohodlí a průměr, jde si za svým a do všeho jde naplno, nebojí se selhání. Díky tomu je nezastavitelný a uniká konkurenci, kterou vlastně ani nevnímá. Nechce být jen dalším lepším, chce být špičkovým. Není součástí hry, on je tvůrcem hry. Je definicí nejvyšší úrovně, dominuje.

Jestli se chcete posunout od dobrého k nezastavitelnému a dominantnímu, pak si zkuste osvojit těchto 5 základních principů z dílny Tima Grovera. 

Přestaňte hledat kouzla a triky 

Tim Grover ve své knize píše, že ať jste kdokoliv a chcete se posunout kamkoliv, musíte pochopit, že neexistují žádné zkratky nebo magické fígle, díky kterým se stanete skutečným šampionem ve svém odvětví.  

Podle Grovera většina lidstva žije v iluzi, že se z bodu A do bodu B dostanou lusknutím prstu. Tim Grover to zpříma vyvrací: ,,Je to jednoduché. Zeptejte se sami sebe, kde se nacházíte, poté se zeptejte, kde chcete být. Také si musíte jasně uvědomit, co jste pro to schopni udělat a obětovat. Udělejte si plán, jak toho docílit a držte se toho. Nejsou žádné zkratky!“ 

Namísto hledání magických kouzel, tajemství a zkratek si prostě vyhrňte rukávy a pusťte se do práce. Jen se do toho opřete. 

Vydřete si to 

Grover trénoval jedny z nejlepších basketbalových hráčů. De facto stál za vůbec těmi nejlepšími. Kobe Bryant nebo Michael Jordan díky Groverově ,,škole“ dosáhli vrcholu a stali se ikonami světového sportu. Myslíte, že to byla pouhá náhoda zalitá talentem? Ne. Stála za tím mj. nelidsky tvrdá práce

Tento skvělý kouč říká, že pokud myslíte svůj úspěch vážně, pak zapomeňte na volno. Máte si za tím jít, tvrdě na tom pracovat a naslouchat lepším. To je součást dohody. Prostě dělejte to, co máte. Grover dává za dokonalý příklad Michaela Jordana: ,,Po každém utkání jsem se Michaela zeptal: V pět, šest, nebo v sedm? Tím jsem myslel, v kolik hodin se sejdeme, abychom ještě tentýž den zašli cvičit. Michael mi řekl čas. To bylo celé. Žádné diskuze, debaty či přesvědčování mě o tom, že si potřebuje do rána trochu odpočinout.“ 

Stejný přístup měl i Kobe Bryant. V den draftu, podle Grovera, Bryant přijal novinku v kariérním posunu s ledovým klidem a namísto oslav šel trénovat. Buď se zdokonaloval v hodu na koš nebo poctivě cvičil v posilovně. Díky takovému přístupu se exceluje a dominuje. 

Posuňte své limity

 Groverovi svěřenci si dokonale přivlastnili schopnost přijímat nepříjemné nekomfortní prostředí za své. Kouč Grover říká, že být komfortní v nekomfortních situacích je naprosto nutné, je to základ úspěchu. Vždy, když máte pocit, že jste na hraně svých sil, tak to prostě překousněte a posuňte se. Ještě 15 minut navíc, o kousek déle v práci, víc sérií v posilovně, jeden den studia navíc atd. Odevzdejte se pokroku, jděte do toho naplno.  

Grover k překonání svých hranic radí: ,,Každý den dělejte něco, co běžně dělat nechcete. Každý jeden den. Čelte diskomfortu, zbavte se dřívější apatie, lenosti a strachu.“ 

Přesně takhle porostete. Každý den posouvejte své hranice. Překročte své falešně vytvořené limity a dříve či později se stanou pouhou vzpomínkou. Většina lidí ve všem stagnuje, protože se nechtějí posunout za svou zónu bezpečí, nechtějí udělat krok do neznáma. Abyste stoupali, musíte se dostat na svou pomyslnou hranu. Protože tím, že se střetnete se svými limity, se dostanete na novou úroveň a své staré limity rozbijete.  

Zahoďte výmluvy 

Udělali jste chybu? Přišli jste o peníze? No a co má být – nikdo nezemřel, tak není třeba dramatizovat a obviňovat vesmír ze spiknutí proti vám. Každý pád nebo nezdar zabolí, ale ve finále jde o to nejlepší, co se vám mohlo přihodit. 

Abyste na situace takhle nahlíželi, je třeba, abyste si osvojili kritickou schopnost – schopnost přiznat si, že jste chybovali. To vás donutí odložit výmluvy stranou. Přestanete se vymlouvat na boží okolnosti nebo nepřízeň osudu. Své ego položíte bokem, přiznáte svou nedokonalost a poučíte se. Největší hráči neukazují prstem na okolí, své nedostatky a selhání si bez výmluv přivlastní. Proto jsou tak respektovaní. 

Až se příště přistihnete při vymlouvání se, před zrcadlem si hned hrdě řekněte: ,,Tohle není problém, je to situace, za kterou nesu zodpovědnost, nikdo jiný za to nemůže. Vím, jak se z ní dostat. Neexistuje nic, co bych nedokázal vyřešit.“ 

Nezapomeňte, že ten nejušlechtilejší kov se tvoří v největším ohni, ne v příjemném hřejivém plamínku.

Převezměte zodpovědnost

 Chcete být skutečný lídr, hvězda v oboru, takzvaný Cleaner? Pak je tou nejzákladnější částí převzetí stoprocentní zodpovědnosti. Pracujete na důležitém projektu? Pak je vaší zodpovědností, abyste nakonec uspěli. A že na své cestě klopýtnete? Nic se neděje, jste nad věcí a převezmete za to stejnou míru zodpovědnosti jako při úspěchu. Nebojte se za veškeré nepříjemné situace převzít zodpovědnost a poté je dořešit. 

A jací jsou tzv. Cleaneři dle Grovera vzoru?: ,,Cleaneři jsou kompletně zaměření na převzetí zodpovědnosti a učinění závazku. A to ať jde o soupeření ve sportu, řízení byznysu či rodiny, nebo klidně i řízení autobusu. Cleaner si stanoví, co musí splnit a poté vykoná cokoliv, co je pro dosažení cíle nutné.“  

Takzvaní Cleaneři mají nad svými životy kontrolu. A to ať chtějí v životě docílit čehokoliv. Za dokončení svých věcí přebírají veškerou zodpovědnost a pak cíl bez debat splní. 

,,Cooler, Closer, Cleaner… dobrý, skvělý, nezastavitelný. Rozhodněte se, kým chcete být. Ale jestli chcete být nezastavitelný, pak musíte učinit velký závazek.“ – Tim Grover 

Grover a další mentálně silní lidé nám vždy dokážou připomenout, že odolnost a tvrdá práce je zkrátka nenahraditelná.  Pokud jste si dali jako novoroční předsevzetí, že k sobě budete nelítostní a stanete se nezastavitelnými, pak si určitě přečtěte Groverovu knihu Relentless. Je to skvělá příručka pro ty, kteří chtějí zbořit své limity a stát se skutečnými šampiony

Tim Grover vás naučí, jak být mentálně silným člověkem, který se posouvá daleko za své hranice. Podle Grovera se můžete stát člověkem bez limitů. Nebude to lehké, ale za skvělé výsledky je zkrátka nutné zaplatit jistou cenu. 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.