11.08.2018 5 minut čtení

Jak řídit firemní cash flow efektivně?

Založit a vést firmu zdaleka není měřítkem úspěchu. Pokud firma nevynáší tolik, kolik byste si představovali, jedná se o jasný ukazatel toho, že by mělo dojít k zásadním změnám. Jestliže nechcete stagnovat, je potřeba změnit finanční budoucnost firmy a my se podíváme, jak toho nejlépe docílit. Chcete se vyhnout finančním problémům? Pak čtěte dále…

Jen málokdo by mohl říci, že má každý rok stejný obrat, na celkový příjem má totiž vliv příliš mnoho faktorů, které rozhodují o konečném výsledku. Radikální změny mohou být pro firmu riskantní, proto je vhodné aplikovat drobné změny a pozorovat jejich vliv na příjem i na celé fungování firmy.

Abyste mohli udělat potřebné kroky k adekvátní změně, je však nejprve potřeba zjistit, co musíte změnit, jelikož ne vždy je zřejmé, co má na váš příjem hlavní vliv. Jestliže nevíte, kde začít, poradíme vám několik tipů, které je pro změnu potřeba udělat.

#1 Podívejte se na loňské výsledky

Pro změnu obvykle není potřeba ani tak nových inovací, jako ohlédnutí se zpět do minulých let. Podrobně se podívejte do minulého roku, projděte si měsíc po měsíci a zjistěte, co mělo hlavní vliv na váš příjem. Jaká rozhodnutí vás posunula vpřed? Jaká rozhodnutí vás zbrzdila? Pokud fungujete déle, nebojte se sáhnout hlouběji a zjistit, za jakých okolností vyděláváte více.

#2 Veďte si statistiky

Nemusíte být velká korporace, abyste si vytvořili graf příjmů nebo podrobnou analýzu. Pokud jste v roli manažera, mělo by být dokonce vaší povinností vědět, jakým směrem se vaše firma ubírá.

Jedním z hlavních bodů úspěchu je přehlednost, pokud se ocitnete ve ztrátě, kterou jste nepředpokládali, neznamená to, že selhala firma, ale že jste selhali vy. Vedení statistik vám umožní být stále nad věcí a kontrolovat své vlastní kroky. Stejně jako si kapitán lidi vede palubní deník, tak si i vy poznamenávejte všechny události, změny a rozhodnutí. Na základě aktuálních kroků budete za několik měsíců vědět, které z nich byly správné a které ne.

#3 Stanovte si rozpočet a financování

V každém roce máte plánované i neplánované výdaje. Udělejte si přehled ve všech plánovaných výdajích a budete vědět, kolik peněz si můžete dovolit investovat do inovací, kolik vám zbude rezerv a jestli má cenu pokračovat v rozvoji, jestliže na něj například nejsou peníze. Nezkušení manažeři plánují jen několik měsíců dopředu a to je chyba.

Plánovat se musí na celý rok dopředu a pokud je to možné, stanovte si dlouhodobější finanční cíl.

#4 Přemýšlejte nad svými službami

Pokud prodáváte, ale nestačíte pokrýt náklady, je jasné, že problém přichází z objemu prodeje nebo stanovení špatné ceny. Cena prodávaných produktů, nebo poskytovaných služeb, musí být tak vysoká, aby pokryla veškeré náklady.

Začátečníci často berou v potaz přímé náklady, ale zcela zapomínají na režijní náklady, které často převyšují jejich zisk. Zde se vracíme k vedení statistik, pokud víte, jak vysoké jsou vaše celkové výdaje, následně pro vás nebude těžké stanovit adekvátní cenu.

#5 Rozvoj stojí peníze

Cítíte, že je správný čas na rozvoj, ale chcete se vyhnout dalším výdajům? V tom případě bude váš rozvoj velmi pomalý. V době rozvoje je běžné, že jsou náklady větší než příjmy. Rozvoj je vždy spojen s riskováním, které by mělo znamenat výrazné zvýšení budoucích příjmů, ať už se investuje do technologie, propagace nebo rozvoje služeb.

Pokud máte strach, že by pro vás mohl takový rozvoj znamenat příliš velké zadlužení, zpracujte si finanční plán, který bude zahrnovat návratnost vašich aktuálních investic.

#6 Sledujte, jak se daří konkurenci

Jen málokomu se podaří být na trhu unikátním poskytovatelem, konkurence však nemusí být překážkou, ale naopak záchranným kruhem, který nám umožní sledovat, jakých chyb se vyvarovat a co udělat lépe. Konkurence vám umožní uvažovat nad finanční politikou.

Pokud vidíte konkurenci jako nepřátelské lodě na obzoru, děláte chybu, nikdy nebudete jedinou květinou na louce a čím dříve se naučíte žít vedle konkurence, tím dříve budete prosperovat. Neříkejte, čím jste lepší, říkejte, čím jste odlišní, konkurence se může stát jedním z pilířů, podle kterých se můžete orientovat.

#7 Je váš tým určitě na stejné lodi?

Pokud jsou vaši kolegové, nebo zaměstnanci, jak říká, „mimo mísu“, doplatíte na tom jenom vy sami. Nepleťte si je s konkurencí a seznamte je s plány firmy. Ve firmě se nikdy nebojte uvažovat nahlas a dbejte, aby byl každý věděl, co plánujete.

Jestliže chcete mít všechny na stejné palubě, musí vědět, jaký cíl sledujete, aby ho mohli sledovat s vámi. Jestliže v tom ostatní uvidí možnost finančních výhod, rádi vám pomohou s jeho realizací.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.