Seriál: 10 principů jak vidíme investice do krypto aktiv v letech 2020 až 2030, 1.díl

Princip #1 Případy užití budou vládnout světu digitálních aktiv

Je to podobné jako při investování do akcií firem nebo nemovitostí. Pokud firma neprodukuje nic co by svět potřeboval nebo se váš byt nenachází v dobré a žádané lokalitě, půjde pravděpodobně o ztrátovou investici.

Nedávno jsme na Twitteru četli názor, že Bitcoin stále hledá svůj případ užití a ani za deset let existence (do roku 2019), ho nenašel.

Uplynulých 10 let od vzniku Bitcoinu, dalo vzniknout více jak 5000 kryptoměnovým projektům. Spousta z nich vznikla jen jako cílený ICO podvod a tyto projekty nikdy neměly v úmyslu doručit reálnou hodnotu svým investorům.

Od začátku, kdy vytváříme portfolia kryptoměn a investujeme do digitálních aktiv, nás vždy zajímalo, PROČ tato měna má existovat? Co řeší? Je vůbec potřeba? 

Tedy jasný a dále škálovatelný případ užití pro dnešní a především budoucí obchodní modely a eko-systémy. V záplavě nově vznikajících krypto projektů je někdy těžké pro začínající i zkušené investory, se zorientovat. A hlavně neměnit názor s každým novým ICO projektem, který má světovou vizi, ale okopírovaný whitepaper.

Takže, pokud se chystáte investovat do kryptoměn, vždy si dobře rozmyslete k čemu je tato měna či jsou tyto tokeny dobré. A jestli je může někdo v budoucnu potřebovat. Mnoho projektů chce řešit stejné věci. Ale jen několik uspěje.

Dáme Vám konkrétní příklad. V roce 2017 jsme sestavili 3 mining rigs, neboli těžící stroje na kryptoměny z přibližně 15 GPU (grafických karet) a výkonem kolem 300 MH (MegaHash). Bylo to spíše pro získání zkušeností než skutečný business.

Jelikož Bitcoin se již těžil jen pomocí ASIC strojů, přemýšleli jsme jakou kryptoměnu těžit. Nejdříve jsme začali s Ethereum. Jelikož naše tři stroje poskytovaly menší hash ratio, nebyla těžba ETH zajímavá. Náš kalkulovaný zisk za ROK těžby byl kolem 5 ETH mincí jelikož byla vysoká obtížnost jak se zapojovalo více a více těžařů.

Proto jsme hledali jinou kryptoměnu. Našli jsme Ubiq. UBQ je krypto měna, která vznikla tzv. hard forkem z Ethereum a poskytuje 2krát rychlejší transakce a o 90% více stabilní a zabezpečenou síť. Dále síť má sloužit k vývoji Dapps a smart kontraktů. Má také zajímavý on-chain governance systém založený na Escher tokenech.  Primární zaměření je na Enterprise aplikace.

Stránky Ubiq teamu i celková presentace byla na úrovni. Team si žádné mince nenatěžil předem a jednalo se o zkušené vývojáře.

Celkově jsme udržovali naše 3 stroje v chodu rok. Postupně se ale začaly projevovat důsledky velmi malého teamu (5 lidí) a neschopnosti spolupráce Ubiq platformy se skutečnými firmami a společnostmi. V roce 2018 jsme zastavili těžbu a již dále nepokračovali. Jedním z důvodů je i fakt, že Ubiq tak jako Bitcoin či Ethereum používají ke konsenzu sítě POW (Proof of Work), což klade značné nároky na spotřebu elektřiny. Proto takovéto kryptoměny nezařazujeme do našich portfolií, více na toto téma v našem etickém a enviromentálním kodexu.

Podívejme se na vývoj ceny UBQ mince.

Jedná se o přehled z let 2014 až 2020. V lednu 2020 se cena pohybovala na $0,05.  Maximum během známé bubliny bylo kolem $7.

Zdroj: coinmarketcap.com

Ano, velká spousta kryptoměn ztrácela hodnotu v letech 2018 a 2019, pravdou ale je, že některé projekty mají stále obrovský růstový potenciál, protože řeší skutečně důležité a potřebné problémy.

Ubiq bohužel v ničem výrazně nepřekonává Ethereum a oba projekty jsou ze staré POW školy. Dnes máme spoustu blockchain projektů, které jsou mnohem rychlejší a škálovatelnější a nepoužívají POW. Například Tezos, XRP, Cardano ...

Proto i když mise od Ubiq teamu byla zajímavá, projekt nedokázal ničím zaujmout a předstihnout konkurenci. Tedy nemá důvod k existenci a cena UBQ kryptoměny může jít až na 0.

Zajímejte se vždy o to, jaké případy užití má kryptoměna pokrývat a jaký má ekosystém než zainvestujete. 

2. díl ZDE.

#investovani #kryptomeny #aktiva #bitcoin #ethereum 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 12 258.

Zaregistrovat se