Proč případná druhá vlna koronaviru nerozdrtí ekonomiku ani kapitálové trhy?

Evropa, Čína, Japonsko, Jižní Korea, ale také Spojené státy pandemii covidu-19 ustály a pomalu se vracejí k normálnímu životu. Experti ale varují, že na podzim může koronavirus udeřit opět, možná s ještě větší razancí.

Přesto by ekonomika ani finanční trhy nutně nemusely dostat další drtivý úder. Zde jsou čtyři důvody.

1. Podpora centrálních bank

Není těžké investory vyděsit, je ale umění je ve stavu vyděšení udržet. Americké akcie v rekordním čase oslabily o 30 %, poté však rekordně rychle ožily. Centrální banky po celém světě ukázaly, že jsou ochotné udělat opravdu cokoli, a je více než pravděpodobné, že i jejich zákroky při případné druhé vlně by byly velice razantní.

2. Připravenost epidemiologů a zdravotnictví

Příchod nového typu koronaviru zaskočil téměř celý svět. Jednou z mála výjimek byla Jižní Korea. Země měly nedostatek ochranných pomůcek, testovacích sad, plicních ventilátorů a tak dále. U případné druhé vlny tomu bude jinak. Svět již ví, jaký nepřítel proti němu stojí, a má poznatky o tom, jak účinně bojovat proti šíření nákazy.

Může nadvýkonnost amerických akcií pokračovat?

3. Vývoj vakcíny

Vakcína proti koronaviru zatím neexistuje, prakticky celý svět ale na jejím vývoji intenzivně pracuje. Pokud by se ji podařilo dokončit a otestovat již před případným příchodem druhé vlny, byl by boj s pandemií o poznání jednodušší (příliš pravděpodobné to ale není). Do vývoje vakcíny se aktivně zapojují i jednotlivé státy. Třeba Německo nedávno oznámilo nákup 23% podílu ve firmě CureVac, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru.

4. Omezené zavíraní ekonomik

Politici po celém světě ujišťují, že přijde-li druhá vlna koronaviru, nebude již docházet k zavírání celých ekonomik. Případné omezování pohybu lidí by mělo být uplatňováno pouze v aktivních ohniscích nákazy. Také v případě výroby či maloobchodních provozoven a služeb by nemělo docházet k plošné karanténě, spíše jen k přijímání preventivních opatření v podobě zpřísněné hygieny nebo omezení přímého kontaktu pracovníků.

KONTEXT: Změní COVID-19 svět investic? Ano, (ne)shodují se experti

#koronavirus #trhy #akcie #druhavlna #ekonomika #testovani #vakcina

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 258.

Zaregistrovat se