Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 17 288.

Zaregistrovat se

28.06.2020 5 minut čtení

Triviální investiční strategie pro mileniály, která z vás nevyhnutelně udělá milionáře

„Věřili byste mi, kdybych vám řekl, že existuje investiční strategie, kterou pochopí sedmileté dítě, zabere vám 15 minut ročně, bude mít dlouhodobě lepší výsledky než 90 % finančních profesionálů a za čas z vás udělá milionáře?“

Těmito lákavými slovy začíná knížka If You Can (na odkazu ji najdete v pdf). 

Americký finanční teoretik a neurolog William Bernstein napsal investiční příručku pro mileniály If You Can v roce 2014. Jednoduché rady, které v ní čtenářům předává, můžete na své finance bezpochyby aplikovat i dnes.

Jaká je tedy kouzelná Bernsteinova investiční strategie? 

„Začněte šetřením 15 % příjmu ve svých 25 letech a posíláním těchto peněz do 401(k) plánu [americký investiční program zaměstnaneckého spoření zhodnocovaného hromadným investováním s významným přispěním zaměstnavatele a daňovými úlevami], do IRA [americký program doplňkového penzijního spoření], do taxable account [klasický investiční účet nabízený brokery] nebo do všech těchto nástrojů zároveň,“ píše v příručce Bernstein.

Co s těmito 15 % příjmů uděláte? Rozdělíte je na tři třetiny a ty investujete do:

  • amerického akciového indexového fondu,
  • mezinárodního akciového indexového fondu
  • amerického dluhopisového indexového fondu.

Tyto tři fondy budou v čase růst různými rychlostmi, proto jednou ročně upravíte poměr tak, aby byl opět naprosto vyrovnaný. To je oněch 15 minut ročně. A to je podle Bernsteina všechno. 

Pokud se tímto snadným receptem budete řídit, nevyhnutelně se z vás podle Bernsteina jednou stanou milionáři.

Má to ale několik háčků

Bernstein ve své knize vyzdvihuje, že ačkoliv jeho recept na shromažďování peněz je téměř neprůstřelný a stojí si za ním, při jeho aplikaci mnoho lidí selže. Ptáte se, proč? Z těchto pěti důvodů:

  1. Příliš utrácí a nedokáží neustále šetřit 15 % příjmů.
  2. Nemají dostatečnou finanční gramotnost.
  3. Neznají finanční historii a historii trhů.
  4. Nedokáží ustát, že podstupují dlouhodobé riziko.
  5. Nechají se napálit finančním průmyslem.

 

Pokud dokážete těchto pět překážek překonat, je váš úspěch s Bernsteinovou strategií podle něj téměř zaručený. Jak na to? Bernstein tvrdí, že vám to zabere alespoň několik měsíců.

„Tato levná, úzká příručka není taxík nebo letadlo, je to mapa. Získání nástrojů, které z vás udělají schopného investora, zabere alespoň několik měsíců. Nemůžete se naučit pilotovat letadlo za hodinu (zhruba tak dlouho vám bude trvat dočíst tuto příručku) a stejně tak se nemůžete za hodinu stát kompetentním investorem. Dobrá zpráva je, že jste mladí a čas vás nijak zvlášť netlačí. A úsilí, které strávíte následováním mapy, se vám vyplatí.“

Vzhledem k tomu, že Bernstein nelže a příručku můžete opravdu mít přečtenou za hodinu, doporučuji vám, abyste si dali tu práci a mrkli na ní. Abych vás k četbě nalákala, na závěr článku připojím věty, které jsem si v knížce podtrhla, nebo chcete-li citáty. 

„Můj otec byl celkem úspěšný advokát, který se stal kompulzivním šetřičem, protože jeho kariéra začala jen několik let před začátkem velké hospodářské krize. Náš dům, dovolené a auta nebyly tak nóbl jako našich sousedů. Když jsem se ho zeptal proč, odpověděl, že naši sousedé toho sice vlastnili hodně, ale moc toho neměli. Ve skutečnosti dodával, že poměrně dost z nich i hodně dlužilo.“

„Ti, kdo si nepamatují finanční historii, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“

„Nejdůležitější je, že všichni lidé jsou ‚primáti hledající vzorce‘, kteří vidí spojitost tam, kde není. 95 % toho, co se ve světě financí stává, je náhodný šum, investoři se přesto neustále přesvědčují o tom, že v pohybech trhu vidí vzorce.“

Na tom by se s Bernsteinem shodl Burton Malkiel. Jeho procentuální vyjádření náhody ve světě financí by ale pravděpodobně bylo ještě vyšší.

Přečtěte si také: Malkielova teorie náhodné procházky: Místo vybírání akcií si můžete klidně hodit korunou

„Nastudovat si historii trhů není jen o tom znát minulé vzorce návratnosti (ačkoliv se to hodí). Také je to o poznání emočního prostředí trhů, které s budoucí návratností taktéž souvisí.“

„Je to smutné, ale je to pravda: Ve chvíli, kdy jste dokončili čtení předchozích čtyř bodů, jste toho už o financích věděli více než průměrný broker nebo finanční poradce.“

Nejsem si úplně jistá, jestli je zrovna tento citát pravda, ale rozhodně stojí za zmínku. Možná, že v Americe jsou poměry na finančním trhu trochu jiné než tady u nás v Česku, stejně jako tady máme jinou nabídku finančních produktů. 

Můžu ale s klidným svědomím říct, že většina knížky je i v našem prostředí aplikovatelná. Pokud tedy hledáte způsob, jak bezbolestně proniknout do světa investování, neváhejte a knížku si stáhněte a přečtěte... dvakrát, jak Bernstein doporučuje.

A při sebevzdělávání můžete také mrknout na můj seriál o fondech.

Fondy 1/3: Investování do fondů je pro nováčky nejlepší způsob, jak zhodnotit peníze nejen podle Buffetta

#investice #investovani #berstein #milenialove #etf #indexovefondy #fondy #williambernstein

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut