Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
27.06.2020 6 minut čtení

Připravte se na nejhorší: 5 tipů, jak nakládat s penězi v průběhu krize

Nacházíme se už v recesi nebo ne? V podstatě to je asi jedno, definici současného stavu můžeme nechat na ekonomech. Jisté je, že naši ekonomiku zasáhlo na 3 měsíce totální zpomalení a s následky se můžeme potýkat léta. Buďte připraveni na nejhorší.

Po bezprecedentním období hospodářského růstu, jsme už začátkem roku začali pociťovat jisté ochlazení ekonomiky. Světové hospodářství vrávoralo jako těžce zkoušený boxer. KO pak zasadila ekonomice pandemie koronaviru. V ČR se na tři měsíce do značné míry zastavil život, řada odvětví je tvrdě zkoušena, automobilový průmysl, na kterém jsme tak závislí, skomírá.

Hlavní otázka však zní, jak dlouho si budeme lízat rány? Bohužel si nikdo nemůže být jistý, protože existuje mnoho proměnných, které mohou mít zásadní dopady na ekonomiku a mnoho z nich je třeba ještě neznámých. Už před rozšířením onemocnění COVID-19 vykazovala ekonomika známky zpomalení, přičemž nikdo neočekával, jak zásadní roli by mohla sehrát pandemie.

Kromě zastavení hospodářství, které se pomalu rozhýbává, však stále ve vzduchu visí další problémy, které nezmizely. Trumpovy obchodní války, nedořešený brexit, přehřáté akciové trhy, zadlužené jižní křídlo EU a nyní se k tomu může přidat ještě obrovský růst nezaměstnanosti.

Nikdo by za současné situace neměl zapomínat na vlastní finance. Nezáleží na tom, zda jste jeden z nově nezaměstnaných, majitel restaurace nebo třeba jeden z těch šťastných, který doposud negativa pandemie nijak nepocítil. Každý by měl nakládat se svými penězi, aby mu v době krize zůstalo, co nejvíce. Jaká opatření byste měli okamžitě podniknout?

1. Zrevidujte své investice

Současná situace vás mohla naučit ledacos o diverzifikaci portfolia. Byly vaše investice příliš koncentrované jedním směrem, a proto jste zaznamenali ještě výraznější pokles než trh samotný? Co jste dělali v době poklesu? Pokud jste trpělivě vyčkali, můžete být nyní už opět téměř na předkrizových hodnotách. Nicméně, jak jste se během propadů trhů cítili?

Pravděpodobně asi ne moc dobře. Proto byste v současné době mohli přehodnotit své portfolio a investovat do anticyklických akcií, které mohou nabízet větší stabilitu. Případně můžete více investovat i do dividendových akcií a získat z této investice příjem, i když bude hodnota akcií klesat. Pokud uvažujete o hlubší diverzifikaci a snížení rizika, můžete i některé akcie prodat a zvážit nákup drahých kovů.

2. Nepropadejte panice  

Podívejte se pravdě do očí a uvědomte si, že na akciovém trhu v podstatě přicházíte o peníze, pouze když prodáváte. Takže nepropadejte panice.

Párkrát už jsem psal o tom, že průměrný dlouhodobý výnos S&P 500 je kolem 10 % ročně. Abyste však mohli tento vývoj zachytit, musíte mít dlouhodobou investiční vizi a plánovaně přečkat i tržní propady. Pokud podlehnete panice a budete prodávat akcie v době propadů, jako se stalo v březnu nebo se ještě může stát, zapláčete nad výdělkem, až se akciový trh zotaví a vy uvidíte, že vaše bývalé akcie dosáhly ještě vyšších maxim.  

3. Utáhněte si opasky

Slýcháte to asi často, ale je to pravda. Pokud přijdou horší časy, není lepšího způsobu, jak se s nimi vypořádat než začít šetřit. Zkontrolujte si své výdajové položky a odstraňte klidně pouze dočasně ty, co nejsou nezbytné. Neexistuje lepší způsob, jak začít generovat volné peníze než snížit zbytné výdaje.

Vzhledem k tomu, že v průběhu karantény byly uzavřené restaurace, divadla, kina i sportovní akce, mohlo být jednoduší šetřit, než v je tomu v běžných dobách. Kam jste dávali peníze, které jste během této doby ušetřili? Pokud si nejste jistí, začněte podrobně sledovat své výdaje a podívejte se, kde byste mohli ušetřit.

4. Zkontrolujte své pojistné smlouvy

Pokud hledáte něco smysluplného, čím byste vyplnili volný čas, proveďte kontrolu vašich pojistných smluv. Možná objevíte zajímavou částku, kterou vydáváte ze své kapsy úplně zbytečně.

Můžete například snížit pojistné krytí nebo výši pojistných částek, abyste ušetřili na pojistném. Také je reálné, že nebudou všechna připojištění v jednotlivých pojistných smlouvách aktuální a možná máte i nějaká duplicitní pojištění. Peníze, které můžete ušetřit úpravou pojistných smluv vám poskytnou další zajímavou částku v dobách krize.

5. Investujte do zotavení ekonomiky

Nakonec se opět vrátíme k investicím, které byste v současné době měli neustále alespoň jedním okem sledovat. Když jsou trhy v depresi, nabízí se vám ideální čas pro nákup růstových akcií, protože se budou prodávat se slevou. Rovněž můžete zvážit zvětšení pozice u společností, které již vlastníte, protože jste s nimi dobře obeznámení.

Recese či krize jsou období, kdy příležitost klepe na dveře. Pokud nechcete nechávat dveře dokořán, otevřete a nahlédněte kdo za dveřmi stojí, abyste využili situaci k uzavření alespoň nějakých výhodných obchodů.

Slovo závěrem

Možná se vám zdá, že se svět kolem vás rozpadá, jedná se však pouze o dočasný stav. Koneckonců, nic netrvá věčně. Římané by mohli vyprávět…V době recese či krize existuje mnoho způsobů, jak zacházet s vašimi penězi a vytvářet si tak nové možnosti pro současnost i budoucnost. Dodržováním výše uvedených tipů budete schopni přežít náročnou dobu, která tu je, nebo třeba ještě přijde. Navíc budete připraveni na okamžik, kdy ekonomika půjde opět nahoru.

#akcie #investovani #investice #krize #recese #covid19 #koronavirus

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
2 minuty
7 minut