02.10.2020 6 minut čtení

Tohle jsou podle Kevina O´Learyho 3 nejhloupější věci, za které mileniálové utrácejí peníze

Pravidelně každý měsíc odkládat část výplaty a tu následně investovat tak, aby byl člověk ještě před důchodem naprosto finančně soběstačný a schopný si i nadále užívat život. Vcelku jednoduché pravidlo, které ovšem naráží na nepříjemnou realitu.

Podle indexu ING by průměrná česká domácnost vyžila ze svých úspor nějaké tři až čtyři měsíce, přičemž mladší generace je na tom o něco hůře, než ta starší. A jak ukázal projekt Chudé Česko od Hospodářských novin, v zemi je téměř jeden milion lidí žijících pod hranicí chudoby. Výzkumy navíc potvrzují, že tato čísla se neustále zhoršují – úspory směrem dolů, chudoba vzhůru.

Je to tradiční ekonomicko-společenský paradox. Ačkoli se nacházíme v době ekonomické prosperity a rostoucích trhů, většina obyvatelstva se propadá do čím dál větší finanční nestability. Nejbohatší třída se vzdaluje, střední třída opouští scénu.

Důvodů je několik, ale jedním z hlavních je zkreslené vidění světa, které v takovém období střední třída má. Propadá totiž tzv. „wealth effectu“, tedy pocitu, že peněz je všude dostatek a že není potřeba být opatrný či konzervativní, ale naopak si dostupné zdroje pořádně užít.

Instagram life

K tomu všemu navíc výrazně přispívají sociální sítě. Mileniálové na Instagramu a spol. žijí něco jako druhý život. Život, kde se věci dají vždy udělat trochu lepšími, než jsou ve skutečnosti. Ale k tomu, aby se věci daly trochu „růžově přibarvit“, je potřeba investovat. Mladí lidé tak neváhají utrácet nemalé peníze za cestování, jídlo nebo třeba oblečení. Tak, aby to vypadalo co nejlépe v očích jejich virtuálních přátel.

Tento efekt je natolik silný, že dokonce i muži, kteří byli vždy považováni za poměrně konzervativně uvažující zákazníky, mění své chování. Například ještě britská studie z roku 2013 provedená na 2000 mužích ukázala, že 60 % z nich nakupování vůbec nebaví a vyhýbají se mu, pokud je to možné. Ale pokud si najdete výzkumy novějšího data, uvidíte změnu. Například data Euromonitoru z roku 2016 už ukazují, že muži začínají nakupovat častěji a více se podřizují trendům. A že dokonce za módu utrácejí víc než ženy.

Mnoho mileniálů vám řekne, že chtějí investovat, aby se stali finančně nezávislými a připravili se na bezpečný odchod na důchodu. Jenže realita je často taková, že zůstane pouze u slov a plánů. Peníze většinou (pokud jsou) leží na účtu, aby byly kdykoli připraveny na impulsivní „instagramové nákupy“.

Jenže co se stane, až přijde čas odchodu do důchodu? A nebo ještě dříve, až přijde ekonomická recese? Pro mnohé mileniály by tento životní styl mohl být za pár let nekompromisním odsouzením k životu v chudobě.

3 hloupé nákupy podle Kevina O´Learyho

Kevin O´Leary je známý kanadský podnikatel a jeden z porotců v investiční reality show Shark Tank. A abychom nevynechali důležitá čísla, jeho majetek je odhadován na 400 milionů dolarů.

O´Leary napsal několik knih na téma osobního rozvoje a úspěchu a své myšlenky často sdílí skrze média či na konferencích. Často se jedná o radikální názory, ale při hlubším zamyšlení člověk uzná, že je to vše naprosto pravdivé.

Pětašedesátiletý podnikatel je například zastáncem toho, že mladí lidé by si neměli kupovat auto. To považuje za vůbec nejhorší možnou „investici“, kterou mohou lidé v mladém věku udělat. Kromě toho však zmiňuje také další tři věci, za které mileniálové podle jeho názoru utrácí zbytečně.

Káva

„Káva za 4 dolary je neskutečná hloupost. Je mi jasné, že mě všechny kavárny světa budou nenávidět, ale doma připravená káva vás vyjde na 18 centů, tak proč byste měli utrácet 4 dolary, dokud nemáte opravdu obrovské finanční rezervy?“ říká O´Leary.

Boty

„Nepotřebujete více než 4 páry bot. Stačí vám sandály, boty na sport a dva páry do práce. A pokud si jich kupujete víc, jste idioti. Zbytečně vám ty boty potom leží ve skříni a ani je nenosíte,“ říká O´Leary nekompromisně.

Džíny

„Pokud máte více než troje džíny – jedny tmavé, jedny světlé a jedny original – opět, jste hlupáci. Máte jich moc, nepotřebujete jich tolik,“ zní O´Learyho rada k džínům.

Přemýšlejte nad tím

Známý investor tvrdí, že už jen samotným dodržováním těchto jeho pravidel ušetříte kolem 10 % své výplaty každý měsíc. A nemusíte se zaměřovat pouze na výše uvedené, ale celkově na své útraty za jídlo v rychlém občerstvení či restauracích nebo za oblečení jako celek. Alkohol, cigarety a drogy snad ani netřeba zmiňovat.

„Tyhle ušetřené peníze následně investujete a trh vám k nim přidá 7 % každý rok. Průměrná mzda ve Spojených státech je 58.000 dolarů, takže když z toho každý rok vezmete 10 %, budete mít v 65 letech 1,25 milionu dolarů na účtu,“ vypočítává O´Leary.

Pokud by vás výpočty pro americké občany nepřesvědčily, můžete si udělat vlastní propočet. Pokud je vám nyní 20 let a budete každý měsíc investovat 3.000 korun stylem Warrena Buffetta, tedy buy-and-hold, budete mít v 60 letech při 7% ročním zhodnocení solidních 8.000.000 korun. A pokud nevěříte možnému zhodnocení, snad vás přesvědčí data – od doby vzniku indexu S&P 500 jsme nebyli svědky ztrátového dvacetiletého období. V dlouhodobém horizontu prostě budete vítězi.

Na to byste měli myslet, až se zase přistihnete při focení selfie s karamelovým latté za 150 korun v ruce a v roztrhaných džínách za několik tisíc.

#finance #osobnifinance #sporeni #tipy #inspirace #majetek #bohatstvi

Hodnocení: +58
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Kazdopdne konzum nici planetu a proto s clankem souhlasim ikdyby to melo znamenat nulove zhodnoceni v akciich.

  +1
 • Kdyz milenials prestanou utracet za burgery a Coca Colu v Macdonalds, kaficko ve Starbucksu, prestanou kourit, pouzivat reklamou nabuseny Facebook a Instagram, prestanou kupovat kazdy rok nove iPhony, prestanou utracet za cestovani atd.  Nevim nevim jestli porad bude zhodnoceni na indexu S&P 500 porad 7 procent. Jedine, ze by jejich nakupy akcii zpusobil rust trznich cen  techto firem i kdyz jim v podstate budou klesat trzby.

  +1
  • To víte, že bez masivního konzumu by to nešlo. Stačí se podívat, co pouhá myšlenka na slabší konzum udělala s trhy letos na jaře. A jaké psí kusy teď centrální banky musí vyvádět, aby se jim trhy nesesypaly. Je to začarovaný kruh a dneska už je svět v tomhle "náboženství" o nikdy nekončícím a stále rostoucím konzumu tak uvrtaný, že jsme všichni (od států po jejich nejchudší obyvatele) ochotni se neuvěřitelně zadlužovat jenom proto, abychom dál mohli utrácet. Nejsem žádný expert, ale z pohledu selského rozumu mi to příliš zdravě ani udržitelně nezní.

   +1
  • Myslím, že tohle se už netýká výhradně milenialů... Zase na druhou stranu dokud držím akcie C&C, McD, SB, tabákovek atd. tak jen ať lidi utrácejí :D

   +3
 • jsem neskutečně rád, že módní trendy a zda se někomu líbím/zamlouvám jsou mi úplně ukradené - děkuji za potvrzení mého mindsetu 👍🏻

  0