3 technologické akcie s velkým potenciálem, které mohou být při poklesů trhů atraktivním doplňkem portfolia

Letošní rok zatím vypadá jako velmi lukrativní pro technologické společnosti, které aktuální globální situaci odolávají mnohem lépe než ostatní. Proto je asi na místě zaměřovat nyní svou pozornost a kapitál především do tohoto sektoru.

Když se řekne technologické společnosti, začnou automaticky v hlavě naskakovat brandy jako Amazon, Apple, Google, Microsoft nebo Facebook.

Vody technologického sektoru jsou však mnohem hlubší a jejich důkladnější průzkum se může velmi vyplatit, jelikož je nadevše jisté, že toto odvětví bude v následujících týdnech, měsících a letech i nadále hrát prim.

Základem při pátrání po dalších zajímavých tech-hráčích by mělo být vybírat si takové společnosti, které jsou nejen po ekonomické stránce "zdravé", ale zároveň se ideálně nacházejí v popředí v rámci nějakého silného technologického trendu, u nějž se do budoucna očekává velký, ideálně globální rozmach.

Do této škatulky můžeme dle mého názoru určitě zařadit i trojici společností Match Group, Impinj a StoneCo. Jejich nákup byl lukrativní už v březnu, a pokud by mělo dojít k dalšímu razantnějšímu plošnému poklesu cen na Wall Street, tady je pár důvodů a informací, díky kterým je budou mnozí pravděpodobně dokupovat i nadále:

1. Match Group

 

Moderní randění se už dnes z velké části odehrává online a popularita různých digitalizovaných seznamek neustále roste. Romantické vztahy dnes už tak z většiny začínají nikoliv v barech či skrz přátele, ale skrz tyto online služby. Pokud si lidé budou stále raději prohlížet fotky potenciálních partnerů online (co si budeme nalhávat - budou), je jisté, že minimálně jedna společnost na tom bude výrazně benefitovat - Match Group.

Ta totiž vlastní řadu rozšířených randících a vztahových platforem včetně značek Tinder, Match.com, OkCupid, Hinge nebo Plenty of Fish. Příjem je zde generován primárně z prodeje prémiových služeb a vylepšených možností v rámci webových verzí a mobilních aplikací těchto moderních seznamek.

Pokud byste rádi investovali přímo do trendu online randění, je Match jakožto lídr tohoto segmentu poměrně jasnou volbou. Byť se do této oblasti aktuálně snaží svými možnostmi seznamovat se proniknout i Facebook, zatím to nevypadá, že by jeho snahy specializované služby od Match jakkoliv ohrožovaly.

Koronavirus navíc z online randění vzhledem k uzavřeným kavárnám či restauracím a sociálním odstupům udělal téměř jedinou relevantní možnost, jak poznávat nové lidi. I proto jsou už dnes akcie Match výše než před startem pandemie.

2. Impinj

 

Pokud vám svět technologií není tak úplně cizí, pravděpodobně už jste se někdy setkali s pojmem Internet věcí (Internet of Things - IoT). Jde o koncept, v rámci něhož jsou dříve nijak nepropojená zařízení propojována do sítí, v rámci kterých spolu mohou navzájem sdílet data. Středobod diskuzí o IoT se dnes točí zejména okolo propojování věcí jako jsou automobily, pouliční lampy nebo ledničky a další domácí spotřebiče. Trend konektivity a sdílení dat však sahá i mimo svět dopravy, průmyslových technologií a spotřebitelské elektroniky.

Impinj je společností, která by mohla na rozmachu IoT výrazně profitovat. Vyrábí totiž RFID (Radio Frequency Identification) čipy a je jedním z lídrů v globálních snahách o to, aby spolu doposud ne-elektronické objekty mohly sdílet data. RFID "tagy", jež Impinj produkuje, mohou přenášet informace bez nutnosti baterie či jakéhokoliv jiného zdroje energie, díky čemuž mohou jak malé, tak odolné - a tím pádem velmi flexibilní a praktické.

Společnosti dnes tyto tagy začínají stále častěji využívat k efektivnější kontrole skladů, zlepšování zásobovacích linií či přesnější reakci na potřeby zákazníků. Zároveň jde o technologii, jež může vytvořit nové překážky pro zloděje či padělatele.

Technologii RFID již dnes do svých byznysů zavádějí například i velká jména textilního průmyslu jako Nike či Zara. Příští pár bot nebo zimní bunda, kterou si koupíte, tak čistě teoreticky může obsahovat RFID tag, aniž byste si toho vůbec všimli.

Společnost má dnes tržní hodnotu přes 600 milionů dolarů, nicméně pokud bude zavádění RFID čipů i v dalších segmentech maloobchodu pokračovat, mohlo by to pro Impinj znamenat masivní nárůst poptávky a celou řadu důvodů, proč by její akcie měly kvapem začít stoupat.

3. StoneCo

 

Zatímco ve Spojených státech je dnes v hotovosti prováděna již jen přibližně čtvrtina všech finančních transakcí, data společnosti American Express naznačují, že v zemích Latinské Ameriky je stále 85 % všech transakcí prováděno za pomoci fyzických měn. Digitalizace do tohoto regionu z mnoha důvodů doráží se zpožděním, nicméně nejen v USA, ale i v Evropě můžeme jasně sledovat, že digitální platby se pomalu a jistě stávají u konzumentů volbou číslo jedna.

A zde na scénu přichází firma StoneCo, což je brazilská společnost zaměřující se na digitální a karetní platby ve Střední a Jižní Americe, která má zájem být u toho, až se bezhotovostní platby začnou v tomto regionu naplno prosazovat a odsunou stejně jako jinde hotovost na vedlejší kolej.

Jen pro představu - útraty v rámci e-commerce loni v Brazílii tvořily jen 5 % celkových prodejů v rámci maloobchodu. Podobně nízkou penetraci e-commerce lze přitom sledovat i ve zbytku Latinské Ameriky. Je tedy nasnadě očekávat, že s růstem online maloobchodu v tomto regionu by měl velmi rapidně vzrůst i počet uživatelů bezhotovostních plateb. S tím se logicky pojí poptávka po službách StoneCo.

Firma zažívá kvapný růst už dnes. V posledním čtvrtletí společnost zaznamenala meziroční nárůst objemu plateb skrz svou platformu o zhruba 42 % a růst příjmů o více než 38 %, a to navzdory všemu negativnímu, co způsobil koronavirus. Čistý příjem za stejné období vzrostl o 22,6 % a StoneCo v prvních třech měsících navýšilo počet podporovaných obchodních partnerů o 50 500 na celkových 531 300.

V dnešní ceně akcií této společnosti a její valuaci už je část tohoto rychlého růstu započítaná. Nicméně existuje poměrně velká šance, že za pět let bude dnešní cena vypadat zatraceně levně, nemluvě o situaci, kdy by se volatilní trhy letos rozhodly svézt ještě trochu níž.

---

Žádný ze tří zmíněných akciových titulů mimochodem aktuálně nevlastním, čímž ale neříkám, že potenciálně vlastnit nechci. Pokud vás náhodou některá z těchto firem zaujme, rozhodně si udělejte ještě vlastní analýzu jejího stavu a stavu segmentu, v němž se pohybuje.

#investovani #technologie #akcie #onlinerandeni #matchgroup #impinj #internetofthings #elektronika #rfid #maloobchod #stoneco #digitalizace #bezhotovostniplatby #ecommerce

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 220.

Zaregistrovat se