V dnešním komentáři k aktuálním zprávám z akciových trhů se na tytonové trendy zaměříme a ukážeme si seznam 13 akciových titulů, které z něj profitují. Jen za letošek tento seznam díky velké poptávce investorů posílil o 102 %.
V článku Je vaše portfolio připravené na online budoucnost? jsme se zaměřili na výběr akciových titulů, které se vezou na vzestupném trendu online ekonomiky. Dnes se zaměříme na tituly, které souvisejí s prací z domova, a podíváme se na vyhlídky tohoto nastupujícího trendu.
Pandemie viru COVID-19 katapultovala naši společnost do budoucnosti, alespoň pokud jde o flexibilnější pracovní podmínky a možnost práce z domova. Spolehlivá vakcína zatím není k dispozici, a tak musí lidé udržovat společenský odstup, což omezuje poptávku po jejich přítomnosti na pracovišti. Zároveň to mění návyky související se zdravotními prohlídkami a volnočasovými aktivitami.
Níže uvedená tabulka ukazuje 13 amerických akciových titulů s expozicí vůči rostoucímu trendu práce z domova, ale i vůči proměňujícím se zvyklostem kolem trávení volného času a zdravotních prohlídek. Možná se pozastavíte nad tím, proč v seznamu chybí firmy jako Microsoft (se svým produktem Team) nebo Facebook se svým Workspace a s videokonferenčními produkty. Nám jde ovšem o co nejpřímější expozici a většina zisků Microsoftu a Facebooku pochází z jejich hlavních obchodních aktivit, tedy z operačních systémů a z online reklamy.
Náš seznam akciových titulů se celkově obchoduje nad aktuálním obecným tržním ohodnocením s průměrným výnosem volného cash flow 0,8 %. Na druhou stranu však tato skupina rychle roste a její tržby se za posledních 12 měsíců meziročně zvýšily o 44 %, po přepočtu na stejný základ. Důkazem toho, že investoři sázejí na trend práce z domova, je i celková návratnost od začátku roku, která u této skupiny činí 102 % (na stejném základě). Tento seznam akciových titulů má od roku 2015 výrazně lepší výsledky než S&P 500.
Hlavní otázkou, kterou by si tak měli investoři pokládat, zůstává, zda je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat. Mark Zuckerberg nedávno naznačil, že by mohla v následujících 5-10 letech až polovina zaměstnanců Facebooku odvádět svou práci z domova. Twitter začal aktivně prosazovat politiku neomezené práce z domova, která zaměstnancům umožňuje zařídit si profesní život podle svého. Podle nás bude trend práce z domova dál pokračovat a nejedna firma umožní svým zaměstnancům kombinovat v rámci pracovního harmonogramu práci z domova a z kanceláře. Což v následujícím desetiletí dále podpoří poptávku po technologických řešeních vzdáleného přístupu.
Klíčovými riziky těchto akciových titulů jsou samozřejmě rostoucí úrokové sazby, které by mohly tvrdě zamávat s oceněním a vyvolat prudkou korekci. S 0,8% výnosem FCF jde o agresivní ocenění, kde nezbývá velký bezpečnostní polštář pro případné odchylky od současného trendu. Dalším klíčovým rizikem je samozřejmě i rychlé globální nasazení vakcíny, které by mohlo nástup práce z domova zastavit dříve, než stihne ve společnosti hlouběji zakořenit.
- Konec -
O autorovi:
Peter Garnry začal pracovat v Saxo Bank v roce 2010 jako vedoucí kapitálové strategie. V roce 2016 se stal vedoucím týmu kvantitativních strategií, který se zaměřuje na aplikaci počítačových strategií na finanční trhy. Vytváří obchodní strategie a analýzy akciových trhů i jednotlivých firemních akcií pomocí pokročilých statistik a modelů.
Peter Garnry vytvořil pro Saxo Bank měsíční publikaci Alpha Picks, která vybírá nejatraktivnější akcie na amerických, evropských a asijských trzích. Kromě toho přispívá do čtvrtletních předpovědí Saxo Bank a ročních Šokujících předpovědí a je pravidelným komentátorem na televizních stanicích včetně CNN a Bloomberg TV.
Finanční odvětví stále více používá počítačové programy pro zvládání obrovského množství informací a pro tvorbu lepších předpovědí. Garnry a jeho kolegové z týmu kvantitativních strategií vytvářejí automatické počítačové modely s tvorbou signálů a předpovědí pro širokou řadu finančních instrumentů. Obchodní přístup podporovaný kvantitativními modely je velmi dynamický a flexibilní i v proměnlivém tržním prostředí. Kromě kvantitativních strategií také vede volné akciové portfolio, na kterém ukazuje jak vytvářet pozice na akciovém trhu a reagovat na průběh událostí.
Peter Garnry absolvoval Copenhagen Business School a je držitelem charty CFA®.