Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.06.2020 3 minuty čtení

Udělal virus z Číňanů alkoholiky? Nejhodnotnější v Číně obchodovanou firmou je nově výrobce populární pálenky

Zatímco jinde ve světě se na výsluní firem s nejvyšší tržní valuací ženou technologičtí dravci, v Číně se letos mimořádně daří tamní tradiční pálence, z které Číňané udělali nejpopulárnější kořalku na svět (ano, i populárnější než vodku).

Foto: China Daily

Z Rusů komunismus udělal národ, který bez vodky neudělá ani krok. Z Číňanů nyní stejný režim dost možná dělá rovněž milovníky pálenky z obilí... anebo se mi to jen zdá a moc si domýšlím.

Faktem nicméně je, že firmou s nejvyšší tržní valuací na území Číny, jež je zároveň veřejně obchodovaná, se nyní stala zároveň nejhodnotnější palírna na světě, společnost Kweichow Moutai. Ta je známá především jako výrobce populární národní pálenky Paj-ťiou, jež je chutí a obsahem alkoholu velmi často přirovnávána k vodce.

Akcie společnosti letos vzrostly již o 23 % a k světovému prvenství v rámci segmentu alkoholu nyní z firmy udělali i nejhodnotnější společnost dle tržní valuace, jež je obchodovaná na burzách pevninské Číny.

Její hodnota je aktuálně 1,8 bilionu juanů (259 miliard dolarů), čímž překonala dosavadního lídra, jednu z největších čínských bank Commercial Bank of China (IDCBF), jejíž hodnota je nyní v přepočtu zhruba o 6 miliard dolarů nižší.

Jen pro srovnání, čínští technologičtí giganti Tencent a Alibaba mají nyní hodnotu 605, respektive 614 miliard dolarů. Tencent je však obchodován na burze v Hongkongu a Alibaba v New Yorku a Hongkongu.

Znalci čínského akciového trhu mají akcie Kweichow Moutai v oblibě. Aby taky ne, když apetit Číňanů po jejich tradičním alkoholu rozhodně neutuchá, ba právě naopak.

 

V roce 2017 se čínský výrobce stal nejhodnotnějším výrobcem alkoholických nápojů na světě, když překonal britskou společnost Diageo, jež vlastní portfolio velkých značek, jako je například Johnnie Walker. Diageo má aktuálně pro zajímavost tržní hodnotu ve výši 65 miliard liber (81 miliard dolarů) a například nejhodnotnější pivovarnická společnost na světě, belgický AB InBev, 78 miliard eur (88 miliard dolarů).

Moutai si v loňském roce vlastně za pas přidala ještě jeden významný úspěch, když se stala první čínskou firmou od roku 2005, jejíž akcie dokázaly překonat cenu 1000 juanů (145 dolarů) za kus. Aktuálně jsou akcie společnosti obchodovány okolo 14650 juanů za kus.

Byť se údajně podezřele rychlým růstem akcií společnosti v minulosti zabývaly i čínské úřady, jež investory varovaly před "zkratkovitým jednáním", analytici firmu stále vychvalují jako jednu z nejlepších čínských akcií.

Jde totiž o poměrně dobře předvídatelnou společnost, která má jasný recept na úspěch - Číňané svou národní pálenku milují a jak postupně bohatnou, mohou si jí navzdory rostoucím cenám dovolit stále víc a víc. Kweichow Moutai se na oplátku těší rostoucím prodejům, příjmům i na poměry čínské firmy výjimečně robustnímu cash flow.

Číňané své Paj-ťiou zbožňují dokonce tak moc, že z něj udělali nejoblíbenější tvrdý alkohol na světě (který hádám většina z vás vůbec nezná ani nikdy nezkusila), kterého se ročně vypije přes 5 miliard litrů, tedy asi 2,5krát víc než nám mnohem známější vodky.

#investovani #alkohol #china #kweichowmaoutai #pajtiou #palenka

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím