09.04.2019 5 minut čtení

Přemek Lukeš: S Der Kurier do Německa bez hranic

Der Kurier je původně německá společnost, která byla založena v roce 1979. O několik let později, přesněji roku 1984, byl založen servis Overnight po Německu.

V roce 1998 se kurýrní síť rozšířila o další evropské státy. Roku 2002 vznikla společnost Der Kurier na Slovensku a o dva roky později začala působit na českém trhu. Hlavní sídlo pro Českou republiku je v Praze. V rámci sítě Der Kurier je možné najít pobočky po celé Evropě. Více o společnosti, cílech i nové službě „Do Německa bez hranic“, prozradil v rozhovoru výkonný ředitel Přemysl. Lukeš.

Proč jste novou službu „Do Německa bez hranic“ založili, co řešíte za problém? Je za tím nějaký příběh, jak nápad vznikl?

Prakticky jsme malá firma, která se pohybuje v prostředí větších hráčů. Otázka je, čím se tyto firmy odlišují? Služby jsou velmi podobné a ceny taky. Možná tím, jací lidé je tvoří, ale nakonec je to spíše jen v barvě loga. Řešili jsme, jak bychom se mi mohli od ostatních odlišit. Kromě skvělého přístupu k zákazníkovi, který ale stejně slibují všichni, je to naše doprava do Německa. Díky efektivnímu spojení umíme doručit všechny zásilky do Německa následující den do 12:00. To samo o sobě umí i další společnosti. Ostatní společnosti pohlížejí na přepravu do Německa jako přeshraniční, což se promítá i do podmínek přepravy. My hranici s Německem „pomyslně“ odbouráváme. Protože pracujeme efektivně, můžeme zákazníkovi nabídnout podmínky, jaké by získal za podobnou přepravu v Německu, jedná se o cenotvorbu, ale také například možnost odpoledního vyzvednutí. Momentálně proto není na trhu podobná služba, jakou nabízíme v rámci Německa my.

Jaký je tedy podle vás stav na trhu, co chcete změnit a jaké jsou vaše vzory, co jste naopak udělali po „Česku“? Kde jste se inspirovali?

Stav na trhu je takový, že nabídka všech společností je dost podobná. To pak vede k tomu, že zákazník volí hlavně na základě ceny. My se chceme odlišovat. Nejen naší službou do Německa bez hranic, ale též razíme velmi „prozákaznický“ přístup. Ke klientům přistupujeme férově s flexibilitou malé firmy. Chceme, aby u nás zákazník dostal ten nejlepší zákaznický servis. Chtěli bychom, aby u nás odlišení neviděli zákazníci jen v logu firmy. Nevím, zda máme přímo vzory, ale ovlivňuje nás Teorie omezení, která se na provoz firem dívá holistickou optikou.

V čem je „jiná“ než ostatní služby. V čem je vaše výhoda, čím chcete konkurovat, přidaná hodnota?

Pro trh „business to business“ (B2B) nabízíme doručení následující pracovní den do 12:00 za podmínek německých dopravců. Otevíráme tím možnost českým firmám vyvážet na zahraniční trh velmi rychle za příznivých nákladů. Taková možnost tady předtím nebyla. Lze tedy lépe konkurovat německému dodavateli nebo oslovit segment zákazníků, kteří nemají zájem o pomalé doručení kolem 2 dnů, ale mají zájem o doručení zítra. Pro B2B firmy je zpravidla ještě hodnota, že ví, že zásilku obdrží do 12:00. Můžou tedy navázat další výrobou nebo zpracováním zaslaného zboží. Filosofie je taková, že pomáháme firmám na německém trhu růst a získat nějakou konkurenční výhodu, nebo minimálně srovnat krok s jejich rychlejší konkurencí.

Jaká je podle vás budoucnost trhu v ČR, na němž se chcete uplatnit?

Ceny se, myslím, momentálně pohybují na svých minimech. Hodně rostou objemy a zájem o ecommerce, ale i v B2B jsou objemy stále stabilní s mírným růstem. Na druhou stranu se všichni potýkají s kapacitami, což se projevuje ve službách zákazníkům. Možná i klesá důvěra v kurýrní/balíkové firmy. Zaznamenal jsem, že některé větší firmy přemýšlejí o zřízení si vlastní sítě kurýrů, jiné to už třeba udělaly. Toto se téma se většinou řeší o Vánocích, kdy přijde taková špička, že je to málokterá firma schopná ustát bez problémů při doručení. Kam to ale bude směřovat? Těžko říct. Extrémní zásadní změny nečekám. Pak se můžeme bavit o tom, že když přijde někdo se same-day doručením za rozumné peníze, je to určitě výhoda. Ale v rámci zahraničního obchodu vidím prostředky ve zlepšování efektivity převozu zboží mezi státy – tedy správné náklady a rychlost. Zájem českých subjektů dobývat zahraniční teritoria s odbouráváním roste. Svět a potažmo i logistika jsou stále více propojené na mezinárodní úrovni.

Dá se v jednoduchosti napsat, co má váš zákazník očekávat a kolik ho to bude stát? Co vše lze „koupit“?

Během 3 minut má zákazník objednáno. Do 17:00 náš kurýr zásilku vyzvedne. Zítra do 12:00 doručeno. Takže ho to stojí chvíli klikání (čas) + cena za dopravu.

Kdo jsou vaši nejčastější klienti? Jak jste získali své první klienty?

My máme klienty z různých oborů. Tiskárny, automotive, zdravotní instrumentaria, velkoobchody. Své první klienty na novou službu jsme získali přes telefon. Například jsme je znali z oboru a tentokrát jsme jim udělali nabídku, která se neodmítá.

 

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.