11.08.2018 5 minut čtení

Jak vytvořit skvělou prezentaci?

Jak se cítíte, když prezentujete? Zvládnout vytvořit, ale především poutavě představit prezentaci je jedna z důležitých dovedností, kterou by měli ovládat nejen manažeři a podnikatelé. Ať už prezentujte v plné univerzitní aule, nebo před investory, v obou dvou případech je nutné posluchače zaujmout. Představit myšlenky nebo produkt tak, aby vše bylo srozumitelné a zároveň zábavné, není vůbec snadné.

Důkladné nastudování samotného tématu prezentace je samozřejmostí. Důležité je uvědomit si, co budete prezentovat, a naladit se na to. Pokud se vaše prezentace týká neuspokojivých výsledků firmy v předešlém kvartálu, měly byste vystupovat jinak než při prezentaci o novém produktu, který s velkou slávou právě uvádíte na trh.

Vzpomeňme na jakoukoliv prezentaci, které se zúčastnil Steve Jobs. Tmavá hala, minimalistická prezentace a na pódiu vizionář, jehož každé slovo posluchači doslova hltali. Nebylo potřeba statistik, grafů a desítek technologických funkcí.

#1 Pro koho budete prezentovat?

Platí to o prezentaci, ale i o kterémkoliv jiném produktu nebo službě: abyste mohli prezentaci co nejlépe udělat, měli byste vědět, pro koho ji děláte. Zkuste si proto při přípravě prezentace odpovědět na následující otázky.

Kolik lidí bude v publiku? Budou tam sedět převážně muži, nebo ženy? Jaká bude jejich pozice? Jaký bude jejich věk? Budou to klienti, management, spolupracovníci, nebo obchodní partneři? Jakou od nich můžete čekat reakci? Ale především: jaké jsou jejich potřeby?

#2 Soustřeďte se na vaši zprávu

Ačkoli se prezentuje s jasným cílem, spousta lidí má tendenci od tématu odbočovat. Něco pro pobavení a něco pro porovnání? V žádném případě. Lidská mysl nechce (a ani nedokáže) zpracovat příliš různorodých informací najednou. Výsledkem jsou poté spící a otrávené tváře, které jsou pro každého speakera strašákem. Pamatujte, že každá informace, jež přímo nesměřuje k vašemu produktu, je nadbytečná a vaší prezentaci pouze škodí.

#3 Podívejte se na téma očima posluchačů

Líbí se mi věta, kterou vyslovil úspěšný obchodník Zig Ziglar: „V životě získáte všechno, co budete chtít, když budete pomáhat druhým lidem, aby dostali to, co si přejí oni.“

Zkuste se vcítit do role posluchačů. Zkuste si jejich pohledem a jejich ústy položit otázku: „A co z toho budu mít já? Co mi to přinese?“

Zkrátka se zamyslete, co by asi tak chtěli dostat, co je nejvíc zajímá a co si nejvíc přejí.

#4 Struktura prezentace

Na úplný začátek je žádoucí posluchače nějak překvapit, upoutat. Zkuste třeba hned při příchodu do místnosti mlčky napsat na tabuli nějaké nesmyslné číslo, které však bude něco symbolizovat. Nebo můžete na úvodní slajd umístit svou fotku z dětství, či položit vtipnou a nečekanou otázku.

Po zaujetí publika může následovat uvítání, představení názvu prezentace a důležité ujištění, že jste pro ně přichystali přesně to, pro co si přišli.

Jak pokračovat? Říká se, že v úvodu bychom měli posluchačům říci, co jim řekneme, potom jim to říci, a na konec říci, co jsme jim řekli.

#5 Jak zvýšit pozornost posluchačů?

Pozornost zpravidla zvýšíte něčím překvapujícím. Něčím, co do vašeho přednesu zdánlivě nepatří. Může to být například hra s hlasem a řečí. Snížit nebo zvýšit hlas. Začít mluvit rychleji, či pomaleji. Nebo se dokonce na chvilku odmlčet. Udělat chvilku ticha. Ticho by mělo nastat vždy 3 vteřiny před, a 3 vteřiny po důležitém sdělení.

Účinné je také používání řečnických otázek. Pečlivě však zvažte přímé otázky na jednotlivé posluchače: pokud by se stalo, že neznají odpověď, může dojít k nepříjemné chvilce pro něj i pro vás.

#6 Jste v hlavní roli

Každý z nás se zřejmě dnes a denně setká se situací, kdy prezentující pouze komentuje (v horším případě čte) to, co je na plátně. Kouzlo je v tom, dělat přesný opak. Je nutné si uvědomit, že lidé přišli kvůli vám a nikoli kvůli powerpointu. Nehovořte monotónně a nebojte se dramatických pauz. Snažte se zaujmout ryze svým vystupováním a obsahem svého promlouvání. Za vámi se poté může bez problémů ukázat pouze obrázek ilustrující hlavní myšlenku.

#7 Řeč těla při prezentování

Uvědomte si, že natažené končetiny budí dojem, že jste sebevědomější. Mějte proto pevný postoj a natažené nohy. Stejně tak dělejte velká gesta rukama, a opět se nebojte ruce pořádně natáhnout. Důležitý je oční kontakt. Snažte se udržovat kontakt se všemi posluchači, napříč celou místností. Dívejte se do hlediště, jako byste si pečlivě prohlíželi tvar velkého písmene M.

#8 Přijďte perfektně připraveni

Je nutné, abyste znali obsah své prezentace natolik dobře, že byste jej mohli převyprávět bez jediného slajdu. Poté si můžete říci, že jste skutečně přípravu nepodcenili. Neopomeňte na sebemenší detail, jak po technické, tak příběhové stránce. Obecenstvo musí ihned pochopit, že svým oborem žijete.

#8Tréma?

Zkuste se zamyslet, jakou otázku byste během prezentace nechtěli dostat. Pokud jste perfektně připraveni máte z poloviny vyhráno!

Pro zklidnění může být dobrým pomocníkem antistresové dýchání. Říká se, že nejúčinnější pomůcka na uklidnění je přijmout sám sebe takového, jaký jsem. Být sám sebou. V několika knihách se píše, že pokud máme trému, měli bychom se opírat pouze o jediného posluchače, který nás nejvíce poslouchá a tím se uklidnit. Dovolím si ale tvrdit, že existuje mnohem účinnější rada: při prezentování se opírejte pouze o jediného člověka – a tím jste vy sami!

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.