Akciový trh zatvrzele ignoruje ekonomické šoky. Jak dlouho ještě?

Americké akcie pokračují v prudkém růstu, index Nasdaq Composite již dokonce stanovil nové rekordní maximum. Stratég ze Société Générale Albert Edwards má ale jasno - Spojené státy čeká deflační scénář a Fed bude donucen zavést záporné úrokové sazby.

Co se podle něj v takovém případě stane s akciemi?

Edwards vysvětluje, že není nic mimořádného na tom, že akcie posilují v období recese, katalyzátorem růstu totiž v těchto obdobích bývají balíky stimulačních opatření. Zároveň však upozorňuje na bobtnající americký problém.

"Způsob, jakým Fed působí na trzích, znamená, že zatímco zisky jsou 'privatizovány', ztráty jsou 'znárodňovány'. A to se děje stále dokola. Již při poslední finanční krizi byl Fed kritizován za to, že pomáhá Wall Street na úkor ostatních, a to se teď podle všeho děje znovu," říká stratég, který svými výroky rád jde proti proudu.

Největší zkouškou pro trhy bude podle Edwardse okamžik, kdy investoři pochopí, že Spojené státy míří do deflace. "Trhy se v tuto chvíli pokouší hledět až za předpokládaný propad HDP o 50 % ve druhém čtvrtletí a za propad zisků firem. To ovšem znamená, že se forwardové P/E indexu S&P 500 dostane ke 30," upozorňuje.

Trhy se podle něj dokázaly odpoutat od reálné ekonomiky a vývoje ziskovosti firem, Edwards ovšem má jisté pochybnosti o tom, zda může toto rozpojení vydržet. "Docela bych se divil, kdyby trh přešel japanifikaci Spojených států bez povšimnutí," říká.

Ekonomika začíná dohánět prosluněný akciový trh, věří známý býk Yardeni

Květnová data z amerického trhu práce jsou prvním silným projevem toho, že se hospodářství začíná vracet do formy. Podle Eda…

"Osobně jsem velice obezřetný ohledně deflačního scénáře. Krátkodobě mohou náladu na trzích podpořit stimulační opatření a pokles výnosů dluhopisů, v delším horizontu by se však do ocenění mohla promítat i rizika," upozorňuje Edwards.

 

S&P 500 - index amerických akcií, zdroj: StockCharts.com

Přijde během letní okurkové sezóny další "disaster day"?

#investovani #krize #pandemie #usa #deflace #fed #kvantitativniuvolnovani

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • "Způsob, jakým Fed působí na trzích, znamená, že zatímco zisky jsou 'privatizovány', ztráty jsou 'znárodňovány'. - tohle větou pan Edwards vystihl naprosto vše wink

    0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 260.

Zaregistrovat se