Jeff #Bezos, zakladatel e-commerce giganta #Amazon, Bill #Gates, zakladatel #Microsoft a jeden z největších filantropů, Mark #Zuckerberg, zakladatel revoluční sociální sítě #Facebook, Bernard #Arnault, zakladatel módního impéria #LVMH a...Steve #Ballmer.
Jakkoliv by vás poslední jméno mohlo zmást, skutečně se jedná o pořadí na čele žebříčku nejbohatších lidí světa. A Steve Ballmer je opravdu na pátém místě.
Zatímco první čtyři jmenovaní se díky svým projektům a firmám stáli opravdovými podnikatelskými ikonami, o kterých se div ne učí na vysokých školách, Steve Ballmer byl za své činy vyzdvihován pouze v jediném směru - nejhorší CEO jedné z firem Fortune 500 v dějinách.
Steve Ballmer nikdy nebyl žádným vizionářem, spíše naopak. Jeho jediným úspěchem bylo vysokoškolské kamarádství s Billem Gatesem.
A z čeho že je tedy tvořen jeho závratný majetek? Ballmer si totiž při svém příchodu do Microsoftu v roce 1980 vyjednal podíl ve výši 8 %. Ano, procenta se prvním zaměstnancům ve startupech standardně dávají, ale...Ballmer přišel v době, kdy už Microsoft pět let konzistentně rostl a dosahoval obratů v milionech dolarů! Navíc nebyl třetím, pátým nebo třeba desátým zaměstnancem, byl číslem 30. A k tomu všemu dostal nadstandardní plat ve výši 60 tisíc dolarů ročně. Skvělé podmínky!
A tohle všechno se mu podařilo jen díky tomu, že uměl lézt Billu Gatesovi do...
Na přelomu milénia sice Ballmer 4% podíl ve firmě prodal za cca miliardu dolarů, ale jeho zůstatek ve výši 4 % mu i tak stačí na krásné páté místo mezi byznysovými legendami. A kdo ví, jestli nepůjde ještě výš, vzhledem k vývoji na burze.
Možná, že ve Stevu Ballmerovi vlastně nakonec inspiraci najdeme. Pokud totiž cítíte v kostech, že se dalším Billem Gatesem asi nestanete, nemusíte zoufat, sledujte své bývalé spolužáky a přátele, a pokud se některému z nich podaří naskočit na trendy vlnu se svou firmou, nabídněte mu své služby a bavte ho. Miliardy čekají!
A něco pro pobavení na konec...