5 minut čtení

Mistr shaolin kung-fu: těchto 5 nastavení mysli vás blokuje. Jak s nimi zatočit?

Shi Heng Yi patří do 35 generace shaolinských mistrů a je ředitelem hlavního evropského shaolinského chrámu v Německu. Studováním vztahu mysli a těla a kung-fu praxí strávil téměř 30 let. Toto je podle něj 5 nastavení mysli, která nás bojkotují.

1. Touha po potěšení

Touhu po potěšení Shi Heng Yi definuje jako silnou touhu po něčem, co stimuluje jeden nebo více našich smyslů (zrak, sluch, čich, hmat a chuť). Mistr si nemyslí, že touha po potěšení je vždy špatná, ale že jakákoliv touha (zdravá či nezdravá) se může snadno přehoupnout v posedlost či závislost.

„Představte si, že jste poslední týden strávili přípravou na půlmaraton, ale následující týden se rozptýlíte smartphonem, který žebrá o vaši pozornost. Poddáte se tomu a nakonec hodiny scrollujete svými sociálními sítěmi. Čas, který jste měli vyhrazen pro trénování, jste promrhali. Sešli jste z cesty.“

Mistr razí tezi, že jediný způsob, jak bojovat s pokušením, je se hluboce zamyslet nad potenciálními následky toho, když mu podlehnete. Příště se máte zeptat sami sebe „Z dlouhodobého hlediska mi toto rozhodnutí pomůže, nebo uškodí? A jak?“

2. Odpor

Odpor je protiklad touhy. Jde o nastavení mysli, kdy něco nejenže nechceme, ale dokonce tím pohrdáme. Může jít o aktivitu, situaci nebo člověka.

Abyste například napravili vztahy s přítelem, musíte si s ním sednout a promluvit si o problému, který škodí vašemu přátelství. Ale vzhledem k tomu, že nenávidíte konfrontace, dokonce ty poklidné, vyhýbáte se tomu. A to samé možná děláte i v dalších vztazích.

„Negativní emoce (například strach, vztek, frustrace) jsou přirozenou součástí života. Ale ulpívání na nich nám brání posunout se. Prostě zůstáváme zaseknutí na místě.“

Jak tomu zabránit? Podle Shi Heng Yi bychom neměli odpor ignorovat a namísto toho se jej snažit pochopit. Zeptat se například, proč nenávidíme konfrontace. Vzpomeňte si, kdy tento problém nastal a co za ním stojí. Co jste v minulosti měli udělat jinak?

„Snažte se to vidět jako příležitost naučit se o sobě něco nového tím, že přestanete opakovat své zajeté chování a zkusíte si vybudovat nové zvyky.“

3. Lenost a strnulost

Nečinnost podle mistra vede k lenosti a strnulosti. Jde o následek nedostatku energie a motivace. Lenost a strnulost může podle něj mít také formu pocitu porážky, sebelítosti, pochybování, spokojení se nebo dokonce deprese.

„Možná, že to zažíváte v práci, protože se cítíte nemotivovaní tím, co děláte nebo si myslíte, že nejste dost dobří. V budhismu se to často popisuje jako uvěznění. Čím víc kontroly nad vaší myslí a tělem tomu dáte, tím rychleji se mříže uzavřou.“

Jak se této nástraze vyhnout? Mistr doporučuje opět hledat ohnisko. Musíte zjistit, co vás do tohoto nastavení mysli přivedlo a připomenout si své cíle – co je vůbec vyvolalo. „Začněte dělat kroky, které mříže uvolní. Může jít o malé kroky jako například vyhledání mentora nebo meditace v chůzi.“

4. Nepokoj

Nepokoj je následkem neklidné mysli. Často ztěžuje život lidem, kteří se neustále strachují o budoucnost, kteří soudí sebe nebo ostatní za jejich činy.

V budhismu se nepokoj nazývá „opičí myslí“. Neustále přeskakování z větve na větev, neschopnost koncentrace. Během chvíle, kdy nemáte klidnou mysl, jste náchylnější k rozmarům, kterých můžete později litovat, což vaší mysli vystaví další překážky.

Podle Shi Heng Yi se dá nepokoj mysli překonat, když jej začnete pozorovat. „Uvědomte si ten pocit, pochopte ho a nechte jej odeznít,“ radí. Jednou z nejefektivnějších cest k překonání neklidu je podle mistra meditace. Ta vám pomůže vynést z mysli smetí a najít klid a ticho v přítomném okamžiku.

5. Skepticismus a pochyby

Skepticismus a pochyby vedou k neustálým otázkám, neschopnosti rozhodnout se a konat. „Dá se to přirovnat k vaně se zčeřenou bahnitou vodou umístěné v temném pokoji. Nedostatek světla a čistoty vám ztěžuje vidět věci jasně,“ vysvětluje mistr.

Pokud se neustále ptáte „Jsem toho schopný? Co když selžu?“ nebo konstantně vyhledáváte rady ostatních, možná, že je to způsobené právě tímto stavem mysli. 

Abyste se ze skepse vymanili, musíte si věci racionalizovat. Mistr napovídá, ať se sami sebe zeptáte, jestli otázky, které si kladete, dávají smysl, nebo vás jen rozptylují od dosažení cílů.

Master Shi Heng Yi se snaží východní filozofii srozumitelnou formou ukázat lidem ze západního světa a právě proto píše články jako je tento na CNBC Make it a nebojí se ani přednášek, třeba v rámci TED Talks.

 

V této přednášce podrobně vysvětluje 5 překážek, které budhismus rozeznává a které jsou shrnuty i v tomto článku.

#budhismus #shaolin #kungfu #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +50
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.