22.06.2020 6 minut čtení

Finanční expert vzkazuje svým dětem: Těchto 9 lekcí o financích a životě se většina lidí naučí příliš pozdě

Morgan Housel je expert na vytváření spojení mezi psychologií a financemi a oceňovaný redaktor. Články o penězích píše pro The Motley Fool, The Wall Street Journal a CNBC Make It. A Jeden jeho nedávný článek pro CNBC Make It mě zaujal...

Morgan Housel má přes 170 tisíc sledujících na Twitteru a za tři měsíce mu vychází kniha The Psychology of Money, ve které, jak slibuje, čtenářům poskytne lekce o bohatství, chamtivosti a štěstí.

„Vést si finančně dobře nemusí nutně být o tom, kolik toho víte. Jde spíš o to, jak se chováte. A chování se špatně učí... a platí to i pro velmi chytré lidi,“ píše se v anotaci.

Snad právě proto Morgan Housel sepsal „dopis“ pro svoje děti, ve kterém jim sděluje 9 lekcí, které se většina lidí naučí, až když je příliš pozdě. A protože si myslím, že každá jedna z nich dává dokonalý smysl, předkládám je i vám.

1. Nepodceňujte náhodu

Podle Housela je snadné předpokládat, že bohatství a chudoba jsou přímo způsobené rozhodnutími, která děláme, ale ještě snazší je podceňovat sílu náhody.

Rodina, hodnoty, stát, ve kterém žijeme, generace, do které se narodíme, lidé, které potkáme – to všechno hraje v naší finanční situaci větší roli, než si většina lidí přizná.

„Měli byste věřit tomu, že tvrdá práce bude odměněna, ale je důležité taky pochopit, že ne všechen úspěch je výsledkem tvrdé práce a že ne všechna chudoba je způsobena leností. Mějte to na paměti, až si budete vytvářet názor na lidi ve svém okolí i na sebe samé.“

2. Nejlepší dividenda, kterou vám mohou peníze vyplatit, je kontrola nad časem

Když jste bohatí, můžete se rozhodnout, co chcete dělat, jak, s kým a tak dále. Bohatství vám dá moc nad vlastním životem, které se nevyrovná luxusní auto ani jachta.

Housel tvrdí, že luxusní majetek se rychle omrzí. Ale flexibilní pracovní doba v práci, do které nemusíte dlouho dojíždět, vás jen tak neunaví. Proto svým dětem vzkazuje, že šetření peněz by mělo mít především cíle jako: čas navíc v krizových situacích, možnost odejít do důchodu, kdy chcete, nezávislost a tak dále.

Dosáhnutí nezávislosti je naším hlavním životním cílem. Ale nezávislost není všechno nebo nic – každý dolar, který ušetříte, je jako plátek budoucnosti, o které by jinak mohl rozhodovat někdo jiný...na základě svých vlastních priorit.“

3. Nečekejte, že vás budeme rozmazlovat

Housel a jeho manželka prý své děti nikdy nebudou rozmazlovat. Mají v plánu je naučit, že nemohou mít všechno, co chtějí, aby pochopily hodnotu peněz a rozdíl mezi rozmarem a potřebou. Díky tomu se podle manželů naučí udělat si rozpočet, šetřit a vážit si toho, co mají.

4. Úspěch nemusí pocházet z velkých činů

Spravování peněz je podle Housela snadné: „Nemusíte udělat ohromné věci, abyste se postupem času dostali na dobrou pozici. Musíte jen konzistentně a dlouho věci nepodělávat.“

A vyhnutí se katastrofickým chybám (z čehož nejhorší je dostat se do dluhů) je důležitější než jakýkoliv finanční tip.

5. Žijte si „pod poměry“

Schopnost vyžít s málem je dle Housela jednou z nejdůležitějších částí finanční gramotnosti. Díky ní totiž budete mít více kontroly nad svými příjmy i návratností investic.

„Člověk, který vydělává 50 tisíc dolarů ročně, ale potřebuje jen 40 tisíc, aby byl šťastný, je bohatší než člověk, který vydělává ročně 150 tisíc dolarů, ale ke štěstí potřebuje 151 tisíc. Investor, který má návratnost 5 %, ale má nízké výdaje, může být úspěšnější než investor se 7 % zhodnocením, který z toho ovšem spotřebuje  každou penny,“ vysvětluje Housel svou myšlenku s pomocí jednoduché matematiky.

6. Je v pořádku změnit názor

Housel, naštěstí pro své děti, nepatří mezi ambiciózní rodiče, kteří trvají na tom, aby jejich potomci nedělali chyby. Namísto toho je v dopise ujišťuje, že je v pořádku, pokud si vyberou na vysoké obor, který je nebude bavit nebo vystudují něco, čemu se následně nebudou věnovat.

„Je v pořádku přiznat si, že vaše hodnoty a cíle se vyvinuly. Odpustit si změnu názoru je superschopnost, obzvlášť v mládí.“

7. Všechno má svou cenu

Cenou za úspěšnou kariéru může být méně času na přátele a rodinu, cenou za dlouhodobou velkou návratnost investic je velká volatilita... Všechno má svou cenu a většina z nich není na první pohled patrná. Někdy se cena vyplatí, ale vždy ji musíte znát, než do čehokoliv skočíte po hlavě.

„Jakmile to přijmete, začnete vidět čas, vztahy, nebo kreativitu jako měny, které jsou stejně hodnotné jako peníze,“ vzkazuje Housel dětem.

8. Peníze nejsou nejlepším měřítkem úspěchu

Ačkoliv Housel velkou část svého života strávil psaním o penězích, zdůrazňuje, že důležitější než peníze jsou vztahy, upřímnost a morálka. To je podle něj nejdůležitější rada, kterou může svým dětem předat.

9. Nenásledujte slepě každou radu, kterou dostanete

Poslední Houselova rada je asi nejdojemnější z celého dopisu.

„Všechny tyto rady včetně této poslední jsou věci, které se většina lidí v životě naučí, až když je pozdě. Ale máte možnost je odmítnout.

Váš svět se bude od toho mého lišit, stejně jako se ten můj liší od světa mých rodičů. Žádní dva lidé nejsou stejní a nikdo nemá odpověď na všechno. Nikdy nenásledujte žádnou radu, aniž byste si ji dali do kontextu svých vlastních hodnot, cílů a okolností.

Vaši rodiče vás milují. Jsme moc šťastní, že tu jste. Prosím, nechte nás se vyspat,“ zakončuje dopis Housel.

Co myslíte? Je na seznamu nějaká rada, kterou byste ze seznamu vyškrtli, kdyby šlo o lekce pro vaše vlastní děti?

#penize #finance #investovani #rady #tipy #vychova

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Asi souhlasím se všemi :-) Postarat se o finanční gramotnost dětí je důležité, protože to nikdo jiný než rodiče (jako např. škola) neudělá.
    +4
    • Bohužel máte pravdu. Osnovy škol by potřebovaly velký úklid. Já se na ZŠ nenaučila nic, na střední jsem sice odmaturovala z ekonomiky, ale téměř žádné praktické dovednosti finanční gramotnosti jsem ze školy stejně nezískala. :D
      +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky