Fenomén UX (user experience – uživatelské zkušenosti) zažíváme všude kolem nás. A opravdu nemůže být řeč pouze o chytrých technologiích. Když se na chvíli oprostíme od škatulek, jsme vlastně uživateli celého světa. Uživatelská zkušenost je šněrování tkaniček u našich bot nebo řízení se dopravními značkami. Všichni z nás fungují do určité míry na autopilota – máme rádi to, co už známe. A na to bychom samozřejmě neměli zapomínat právě ani při navrhování webů nebo mobilních aplikací.
Designování co nejlepší uživatelské zkušenosti (UX) má jediný účel – zajištění co nejlepšího a nejsmysluplnějšího používání daného výrobku, služby nebo řešení. Krom použitelnosti sem ale zasahuje například i branding.
Nepodceňujte zvyky a vzorce chování
Při používání nového produktu (například aplikace) zapojuje uživatel všechny své smysly. Vizuální stránka tak není jedinou, na které záleží. Při jakémkoliv zážitku se v naší mysli vytvoří komplexní obraz o dané situaci.
Co to ale znamená pro tvorbu UX? Dokonalým příkladem jsou nákupní centra. Místa, kam chodíme pravidelně utrácet výplaty a položme si ruku na srdce – i se tak trochu předvádět. A chodíme tam rádi. Podvědomě se totiž v obchoďácích cítíme dobře. Ale už jste se někdy sami sebe zeptali proč?
Jejich cíl je jednoduchý – udržet zákazníka uvnitř co možná nejdéle. Proto nás při nákupu obklopuje příjemné prostředí, kabinky jsou útulné, příjemně nasvětlené a pokaždé víte, kde je přesně najít. Linou se tady příjemné vůně a z reproduktorů zní pozitivní hudba. Všude kolem je čisto a zdánlivý luxus. To všechno tvoří celkový dojem z nákupu a vy máte podvědomou chuť se vrátit.
Dejte lidem to, co očekávají – a ještě něco navíc
Díky tisícům výzkumů, studií a stále probíhajícímu data miningu už se přibližně ví, co uživatelům naservírovat. Lidské chování se v určitých situacích opakuje a toho lze využít. Pokud se věci řídí zvyklostmi zákazníků, zpravidla to znamená úspěch. Člověk preferuje to, co už zná, před krokem do neznáma. Zaběhnuté postupy a procesy proto vždy zafungují lépe než významně odlišné inovace. Alespoň v krátkodobém hledisku. Pakliže opravdu chceme inovovat v UX, dělejte inovace směrem k zjednodušení procesů. Krásným příkladem jsou sociální sítě poslední dekády.
Od nákupních center k aplikacím
Ano. Architekti obchodů a UX designéři aplikací a webů se snaží o to samé. Pro návrh aplikace to znamená dodržování známých principů. Žijeme v rychlé době a uživatel nové aplikace nedá příliš šancí, aby jej přesvědčila o své použitelnosti. Proto je přítomnost ovládacích prvků na očekávaných místech naprosto esenciální. Pokud funguje logické umisťování ovládacích prvků, je na čase se zaměřit na strukturu aplikace. Struktura se hodně odvíjí od předpokládaných případů užití (tzv. „use cases“). Každý případ užití by měl vést tou nejkratší cestou k cíli. Jednotlivé kroky procesu by měly logicky navazovat.
5 Nejčastějších chyb v UX designu
1) Není cesty zpět
Není vhodné vystavovat uživatele pocitu klaustrofobie. Proto by na žádném místě na webu nebo v aplikaci neměla chybět možnost návratu „Zpět“ nebo tlačítko „Domů“. Když nevíte, jak dál a chybí možnost vrátit se o krok zpět, není to právě nejpříjemnější.
2) Inkonzistence fontů
Hierarchie ve stylech písma nebo třeba tlačítek pomáhá udržet pozornost a konzistenci designu. Zvolený font si proto zaslouží přiřazené velikosti a řezy pro několik typů nadpisů, poznámky, komentáře a všechno ostatní. Specifikované typy textu se následně použijí na patřičných místech v aplikaci. Jeden obrázek řekne víc, než tisíc slov. Použití ikon aplikaci odlehčí. V dnešní době uživatelé znají desítky zaužívaných symbolů a zároveň je vidí raději, než prostý text. Stejně tak fotografie. Ty dodávají aplikaci autenticitu a rozbíjejí fádnost rozsáhlých textových bloků.
3) TLDR. (Příliš mnoho textu)
Více textu často neznamená více informací. Vypisování veškerých informací, které zobrazovací zařízení snese, nefunguje. Nepíšete esej ani diplomovou práci. Uživatel dnes nemá čas a většinou skončí po přečtení necelých 3 řádků. Buďte věcní. Na prvním místě musí být hodnota pro uživatele. A to vždy.
4) Opomíjený whitespace
Whitespace není jen prázdný prostor. Je to prostředek k upoutání pozornosti na skutečně důležitý obsah. S pomocí whitespace lze rozdělit i blok textu tak, aby působil atraktivněji a více motivoval ke čtení. Často pak stačí minimum grafických prvků a vše působí na první pohled elegantně a intuitivně.
5) Všechny barvy duhy
Všechny barvy duhy do aplikace určitě nepatří. Před začátkem navrhování se určí základní barevná paleta. Tyto barvy se následně odstupňují na několik odstínů s různou světlostí. V opačném případě hrozí, že v aplikaci vznikne nekontrolovatelný počet barevných variací.
Podívejte se například na webovou prezentaci slavného návrháře Toma Forda. Pracuje se jen s několika málo barvami, do kterých je laděna i úvodní fotografie. Nic vás neruší a během vteřiny přesně víte, co kde hledat.
BONUS: Chybějící call to action
A to nejdůležitější nakonec. Výzva k akci (call to action – CTA) je opravdu důležitým prvkem designu UX. Co vlastně od svých uživatelů chcete? Jejich kontaktní údaje, koupi produktu nebo přihlášení se k odběru newsletteru? Nesmí tedy chybět CTA tlačítko nebo hláška.
Musí být v logickém umístění – to může zlepšit konverzní poměr až o 30 %, mít kontrastní barvu a účinný text. Pokud se uživateli bude vaše stránka nebo platforma líbit, ale nic vám po něm nezůstane, jste opět na nule.
Jak to děláme my?
KOALA42 je menší firma specializovaná na vývoj webových a mobilních aplikací. Vy máte zaručenou profesionální práci od malého týmu, který je ale dobře zorganizován a veden. Podívejte se na naše portfolio.