10 triků, které vám podle kultu bogleheads pomohou překonat většinu investorů

Pokud jste kdy na internetu vyhledávali něco spojeného s investováním, zcela jistě jste narazili na investiční fórum Boglegeads. Ve skutečnosti jde spíš o kult než o fórum. Lidé, kteří se označují jako „bogleheads“, jsou následovníky Jacka Bogla.

John Clifton „Jack“ Bogle byl americký investor, magnát a filantrop. To on založil The Vanguard Group a je mu připisováno vytvoření prvního indexového fondu. Zemřel v roce 2019 v požehnaném věku osmdesáti devíti let, ale jeho odkaz žije dál... mimo jiné ve formě fóra Bogleheads.

Bogleheads se řídí těmito 10 pravidly

Jack Bogle vždy prosazoval investování před spekulováním, dlouhodobou trpělivost před krátkodobým impulzivním chováním a především nízkonákladové indexové fondy před všemi ostatními typy aktiv. Toto je desatero komunity Bogleheads.

1. Žijte si „pod poměry“

Snadná strategie – utrácejte výrazně méně, než vyděláváte. Kupujte jen to, co potřebujete a zbytek šetřete a investujte. Jeden z moderátorů fóra Mel Lindauer píše: „Pokud nebudete dělat tohle, na zbytku nezáleží, protože nebudete mít, co investovat.“

2. Investujte brzy a pravidelně

Nejlepší je, pokud začnete investovat už jako studenti nebo hned po škole. Na každém roce záleží. Složený úrok udělá většinu práce za vás, pokud začnete ve dvaceti.

3. Nikdy příliš neriskujte

Investování je sice ze své podstaty rizikovou aktivitou, ale pokud víte, jak riziko omezovat, můžete být relativně klidní. Bogleheads se zásadně nesnaží vydělat „rychlé prachy“. Namísto toho se snaží riziko minimalizovat.

4. Kupte si trh

Když se snažíte omezit náklady s co největším výdělkem, to hlavní, co byste měli nakupovat, jsou podle bogleheads indexové fondy. Když si koupíte indexové fondy, automaticky tím diverzifikujete a omezíte riziko na minimum. Zároveň si hned povedete lépe než konvenční investoři, protože nebudete muset na rozdíl od nich platit manažery aktivně spravovaných fondů.

5. Nesnažte se načasovat trh

Snaha o načasování trhu je mnohem horší strategie než prosté využívání času na trhu. Nikdy nemůžete vědět, jestli jsou akcie na vrcholu nebo na dně. Jediná jistá věc je, že z dlouhodobého hlediska vyděláte, pokud budete držet kvalitní aktiva.

„Nesnažte se načasovat trh – to, co se počítá, je čas na trhu, ne načasování.“

– Lindauer

6. Kupujte indexové fondy

Indexové fondy jsou fantastickým nástrojem diverzifikace. Vždyť si můžete v jednom indexovém fondu koupit průřez celým akciovým trhem!

7. Minimalizujte náklady

Když hledáte vhodnou investici, soustředíte se především na návratnost, že? Ale Bogle jednou řekl „náklady jsou to jediné, na čem záleží.“ Nenechte se přesvědčit tím, jak úžasnou návratnost fond slibuje. Zaměřte se na expense ratio, četnost pohybů a poplatky. Všechny tři tyto ukazatele by ideálně měly být co nejnižší. 

8. Automatizujte

Nespoléhejte při investování na svou disciplínu. Nikdo totiž nemá času nazbyt. Bogleheads navrhují, abyste investovali automaticky s každou výplatou. Tím se ubráníte vlastní lenosti i obavám ze situace na trzích.

9. V jednoduchosti je krása

Jednoduchost je důležitá. Bogleheads razí názor, že čím složitější  portfolio si vytvoříte, tím náročnější bude jeho správa. Vyberte si pár fondů, mějte dobrý přehled o svých účtech a sledujte, jak se vám peníze pomalu množí.

10. Nepanikařte

Akciový trh klesá a stoupá. Právě teď na tom není úplně nejlépe. Ale vy musíte hlavně vytrvat. Nepanikařte a nezhaťte své dlouhodobé plány impulzivním prodejem. Z něj většinou nic dobrého nevzejde.

#bogleheads #jackbogle #investovani #fondy #indexovefondy #investice #tipy #rady

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Tak tohle je dobra tragedie. 4, 5, 6, 7, 8 jsou uplne blbosti.

  0
  • Jakube tady nejsme na facebooku. Když kritizujeme, tak konstruktivně - v čem se tedy podle vás jedná o blbosti? Nabídněte prosím svůj odborný pohled. Díky!

   0
  • Taky by mě zajímalo, proč si to myslíte, Jakube.

   0

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se