Tohle jsou důvody, proč byste měli investovat každý měsíc, byť třeba jen tisícovku

Leží vám našetřené peníze ladem na účtu? To znamená, že o ně vlivem inflace každým dnem dobrovolně přicházíte. Pokud máte měsíčně třeba jen tisícovku navíc, měli byste ji investovat – v budoucnu se vám to bohatě vyplatí.

Abyste začali investovat a k něčemu vám to bylo, nemusíte mít, navzdory populárnímu přesvědčení, na kontě ušetřené desetitisíce. Ve skutečnosti můžete začít hned teď a jediné, co k tomu potřebujete, je trochu volných financí každý měsíc (a dostatečný krizový fond, samozřejmě). 

„Pravidelné investování je jedním ze zajímavých způsobů, jak investováním získat zajímavou částku a jak nechat vlastní peníze vydělávat,“ 

– odborník Petr Syrový 

Namísto toho, abyste peníze navíc každý měsíc ukládali do stavebního spoření, penzijního připojištění nebo životního pojištění, můžete je každý měsíc posílat do podílových fondů (když jde o dlouhodobou investici, tak jsou nejlepší akciové nebo smíšené).

Průměrování nákupní ceny

Když nakupujete aktiva, dejme tomu, za onu zmíněnou tisícovku každý měsíc, dochází k průměrování nákupní ceny. Když cena aktiv klesá, nakoupíte za 1000 Kč více podílových listů, naopak když cena roste, koupíte jich za 1000 Kč méně.

Co to znamená? Že i pokles hodnoty fondu (a tedy i vašeho majetku) pro vás může být důvodem k radosti. Kupujete totiž levně další podílové listy. To znamená, že můžete vydělat i na trhu, který cenově poklesl.

Na začátku riskujete jen málo peněz

Další výhodou pravidelné investice je, že se zpočátku nemusíte bát rizikovějších aktiv, protože máte ve fondu málo peněz. Pokud budete investovat 1000 Kč, za první rok bude váš vklad pouze 12 000 Kč. I kdyby dejme tomu akcie klesly o 20 %, přijdete pouze o 2400 Kč. Z toho se ještě nikdo nezhroutil, ne?

Proto i pokud jste začínajícím investorem a nemáte obrněné nervy, můžete si při pravidelném investování troufnout na rizikovější investici a pokud budete mít štěstí, vyplatí se vám. 

Spolu s touto informací bych ale měla zmínit, že objem peněz ve vašem fondu bude neustále růst a jakmile v něm bude částka, která pro vás již není zanedbatelná (nebo jakmile se blížíte ke svému investičnímu cíli, např. důchodu), měli byste začít uvažovat o přesunutí alespoň části peněz do bezpečnějšího fondu. Třeba po 10 – 15 letech pravidelného investování je vhodné zvážit přesun části peněz do dluhopisů, čímž zmírníte případné velké kolísání investice.

Nemusíte se snažit načasovat trh

Kdybyste vzali například ušetřených 100 tisíc a chtěli je investovat naráz, riskujete, že vyberete ke koupi nejméně vhodný okamžik a nakoupíte ve chvíli, kdy jsou ceny nejdražší. Při pravidelném investování se tomuto riziku vyhnete. Když kupujete aktiva postupně – pravidelně, nakoupíte za průměrnou cenu, za kterou se fond prodává. 

Čemu se při pravidelném investování vyhnout 

Stejně jako se hodí rozporcovat vstup na trh, i vybrání peněz z investice byste měli udělat postupně. Vybrání peněz z fondu najednou by se nám mohlo nevyplatit. Proto byste raději měli investice odprodávat postupně.

Investování není jednorázová záležitost. Také se tedy vyhněte tomu, že si nastavíte automatický příkaz, budou se vám každý měsíc strhávat peníze a vy na nějaký fond po roce zapomenete. Čas od času si investici zkontrolujte a zjistěte, jestli stále naplňuje vaše představy a směřuje k vašemu cíli. (Například můžete začít posílat víc peněz, pokud máte větší příjmy nebo se změní složky portfolia atd.)

Přehnaná péče je zase druhý extrém, kterého byste se měli střežit. Pokud sledujete své investice denně, máte přehled o kurzech, poklesech a každý týden měníte fond, nic moc nevyděláte. Nikdy není nutné portfolio totálně překopat – prodat všechno staré a nakoupit něco úplně jiného. Přílišnou péčí toho pravděpodobně více zkazíte než získáte. Věřte fondu, který jste si na začátku pečlivě vybrali. To, že v současnosti nevydělává, znamená, že v budoucnu pravděpodobně bude. Není důvod panikařit a brát zpátečku.

#investice #investovani #akcie #fondy #dluhopisy #zacinameinvestovat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 246.

Zaregistrovat se