31.10.2018 6 minut čtení

7 tipů, jak se stát finančně nezávislým a žít svůj život naplno

Věčná otázka, která trápí miliony lidí po celém světě už několik generací. Jak vyskočit z toho tradičního "krysího závodu" a stát se opravdu svobodným a nezávislým člověkem? Na toto téma již vyšlo mnoho článků a knih a ani tento nebude o tolik jiný, věříme však, že opakování je matkou moudrosti a pokud jste se na svou opravdovou cestu ke svobodě ještě nevydali, nikdy není pozdě.

Když si přečtete biografii kteréhokoli úspěšného člověka, zjistíte, že v ní není žádné tajemství. Žádný tajný klíč k úspěšnému byznysu a pohádkovému bohatství. Když půjdete do hloubky, uvědomíte si, že celý život toho či onoho úspěšného člověka je postaven na několika základních principech, které na své cestě za úspěchem neopouští.

Skvělá zpráva je, že tyto principy se může naučit a dodržovat kdokoli. Pokud jste se na svou cestu za opravdovou svobodou ještě nevydali, teď je ten správný čas.

#1 Inspirujte se a vzdělávejte se

Tím nejlepším rádcem na vaší cestě mohou být ti, kteří už po této cestě šli. Úspěšné lidi potkáváme všude kolem nás nebo se o nich dozvídáme z médií. Mnoho úspěšných a dnes bohatých lidí začínalo od nuly. Jak se jim podařilo vybřednout z otrockého systému a stát se nezávislými? Zeptejte se jich! Díky sociálním sítím se dnes můžete propojit doslova s kýmkoli, stačí trocha kreativity a důvtipu.

Čtěte kvalitní knihy, surfujte na internetu, choďte na přednášky a mějte mysl otevřenou. Hledejte cenné informace, které vám mohou pomoci na cestě k nezávislosti. Zdrojů je celá řada. Ať už v češtině, nebo pokud vám to jazykové schopnosti dovolují, v cizích jazycích. Dělejte si poznámky, přemýšlejte, jak byste mohli cizí nápady převést do vlastní praxe.

#2 Vybírejte si moudře své přátelé

Ne nadarmo se říká, že jsme průměrem pěti osob se, se kterými se stýkáme nejvíce. Vše co děláte, jak přemýšlíte a koho potkáváte, vás ovlivňuje na vaší cestě životem. Budete-li se stýkat s chytrými, úspěšnými a charakterově bohatými lidmi, pomůže vám to na vaší osobní cestě k lepšímu životu.

A stejně to platí i naopak, pokud si ve svém okolí udržujete staré přátele, kteří ovšem nemyslí na nic jiného, jak doslova zabít volnou chvíli, obalamutit šéfa v práci či prostě jen přežit další den, na vaší cestě vám to může uškodit. Občas člověk musí být trochu radikální, aby se mohl nadechnout čerstvého vzduchu plného výzev a inspirace.

#3 Srovnejte si priority

Každý den se rozhodujete, jak naložíte se svým časem. Čas je vzácný, nikdo vám nedá ani minutu vašeho života navíc, stejně tak jako vám nikdo nedá peníze zadarmo. Přemýšlejte nad tím, jak nakládáte se svým časem a svými penězi. Pokud přemýšlíte nad velkým bohatstvím a utrácíte stále za nepotřebné věci, pravděpodobně vám jmění uniká mezi prsty. Pokud mrháte svým časem, uniká vám podstata bohatého života.

Každý večer a každé ráno přemýšlejte nad tím, co jste dělali a co dělat budete. A vždy si klaďte na srdce důležitou otázku – pomůže mi tato činnost dosáhnout opravdové svobody?

#4 Nebuďte líní, pracujte efektivně a regenerujte své síly

Píle a vytrvalost vedou k úspěchu. Lenost vede k úpadku a zkáze. Udělejte si analýzu činností, kterým se věnujete. Nemilosrdně vyřaďte ty, které vás oslabují nebo nijak neposouvají k úspěchu. A naopak těm, které jsou pro vás důležité, dejte maximální nasazení, ať je večer nebo víkend, dejte do své práce všechno.

Efektivní práce a vyřazení nedůležitých činností vám umožní také správně relaxovat. Ne nadarmo si spousta úspěšných miliardářů dopřává volné chvilky, při kterých se soustředí jen na své myšlenky či přímo medituje. Nechte někdy své podvědomí pracovat za vás.

#5 Přímočaře si jděte za svým cílem

To nejde, to je nesmysl, nikdy se ti to nepodaří! Neplýtvejte energií nad negativním přemýšlením. Většina lidí tíhne k negativnímu myšlení. Hledají důvody, proč něco nejde. Je to jednodušší než pozitivní myšlení a hledání cest k úspěchu. Nenechte se odradit a věřte ve svůj cíl.

Mnoho lidí má problém plně se soustředit na svou cestu, protože jejich mozek je neustále zaměstnáván myšlenkami na minulost či budoucnost. Mějte svůj plán a každý den vykonávejte kroky potřebné k jeho naplnění, buďte v přítomném okamžiku a netrapte se tím co bylo nebo tím co bude. Paradoxně právě to vám pomůže k tomu, aby v budoucnu bylo dobře.

#6 Chybovat je lidské, důležité je ponaučení

Pokud nebudete dělat chyby, nebudete růst, to je nezpochybnitelná pravda. V Americe se říká, že dokud vám nezkrachuje firma, nevíte, co je to podnikání. Důležité je nepropadnou kvůli chybám negativnímu myšlení, ale vzít to naopak jako dobrou a velmi osobitou lekci, která vás posunula zase o kousek blíže na cestě k nezávislosti.

A nejen ze svých chyb se člověk může učit. Pokud si budete číst biografie úspěšných osobností, najdete mnoho příkladů chyb, kterých se tyto osobnosti dopustily. A co víc, najdete tam také jejich řešení!

#7 Nebojte se riskovat

Člověk, který se bojí riskovat, riskuje, že promarní svou šanci. Nechcete přeci ve stáří litovat věcí, které jste nezkusili. Život je na jednu stranu přísný, ale fér a některé šance zkrátka přijdou jenom jednou. Na žádné „co by, kdyby“ se jednoduše nehraje.

Jednoznačně nejlépe se riskuje pokud je vám méně než 30 let a nemáte ještě žádné závazky jako rodinu, hypotéku a další „minikotvy“, které vás drží v bezpečném přístavu. Pokud jste ještě v tomto věku, seberte kufry, vyrazte objevovat svět a nasávejte zkušenosti jako houba. Až si uvědomíte, co vás opravdu naplňuje a jaký smysl chcete svému životu dát, můžete se pustit do práce.

Ale i v pokročilejším věku se dá přiměřeně riskovat, důležité je, mít podporující a milující rodinu a okolí.

Na první pohled se nejedná o žádné revoluční a náročné myšlenky. A přesto stále tolik lidí chodí po světě a zoufá si na špatnou práci či nekvalitní život! Je totiž potřeba uvědomit si jednu důležitou věc – to, že jsme na tomto světě, je obrovské štěstí. Je to dar, kterého si musíme vážit. Ba co víc, my se nacházíme v jednoznačně nejlepší době lidské historie. A to je pořádný důvod k tomu, prožít svůj život naplno!

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Na co číst takové články, stačí volit Babiše a budeme všichni šťastní, bohatí a svobodní...nebo ne? :D
  +1
  • Tomáši nech už toho Babiše, já věřím že už je pomalu na odchodu a pak bude zase dobře :D
   0
 • Je třeba to číst pořád dokola ve všech možných zdrojích
  0
 • Body 1 a 4 jsou pro mě základ :)
  0
 • (y)
  0