5 minut čtení

Chcete zlepšit svou emoční inteligenci? Otec moderního výzkumu EQ radí, jak na to

Je hned 12 cest, jak zvýšit vaši emoční inteligenci. Zvedněte hozenou rukavici Danielem Golemanem a podívejte se pravdě do očí. Zjistěte, v jakých oblastech vaše EQ vyniká a na čem musíte ještě zapracovat.

Zdroj: linkedin.com

Termín „emoční inteligence“ byl poprvé definován v roce 1990 psychology John. D. Mayerem a Peter Saloveyem, pojem však zpopularizoval a představil širokým masám až o 5 let později Daniel Goleman ve své knize Emoční inteligence.

Důležitost emoční inteligence pro náš život je nejvíce zřejmá ve zpětném pohledu. Především lidé, kterým se jí příliš nedostává, nedokážou v reálnem čase posoudit její význam pro mezilidské vztahy. Výzkumy ukazují, že rozvoj emoční inteligence vede nejenom k vyšší produktivitě, především ale k lepším profesionálním i osobním vztahům. Jednou větou lze charakterizovat emoční inteligenci jako schopnost přimět emoce pracovat pro vás, nikoliv proti.

Emoční inteligence je zkrátka schopnost přimět emoce pracovat k vašemu prospěchu, nikoliv proti vám.

Čím lépe pochopíte a zvládnete vlastní emoce a emoce lidí ve vašem okolí, tím vyšší budou vaše šance na úspěch. Popravdě si většina z nás nepřipouští nedostatky v emoční inteligenci. Nalháváme si, že perfektně zvládáme své emoce. Někdy možná dokážete i motivovat a inspirovat ostatní lidi nebo jim dokážete promluvit do duše. To ale ještě neznamená, že máte vysoké EQ.

Abychom se lépe orientovali v problematice emoční inteligence, Daniel Goleman v nedávné době napsal na toto téma zajímavý článek na CNBC, ve kterém emoční inteligenci rozděluje na 4 domény a 12 základních kompetencí.  

Dělení vypadá následovně:

Doména 1: Sebevědomí

1. Kompetence – Emoční sebevědomí

Doména 2: Samořízení

2.  Kompetence – Emoční sebeovládání

3.  Kompetence – Přizpůsobivost

4.  Kompetence – Orientace na úspěch

5.  Kompetence – Pozitivní výhled

Doména 3: Sociální povědomí

6.  Kompetence – Empatie

7.  Kompetence – Organizační povědomí

Doména 4: Vztahový management

8.  Kompetence – Vliv

9.  Kompetence – Kouč a mentor

10  Kompetence – Řešení konfliktů

11. Kompetence – Týmová práce

12. Kompetence – Inspirativní vedení

Doména sebevědomí je celkem jasně pochopitelná. Zásadní je poznat, co cítíte, proč to cítíte tímto způsobem a jak vám tyto pocity pomáhají nebo překáží. Dále tato doména zahrnuje znalost vašich silných a slabých stránek a umění říct si o pomoc.

Samořízení je pak také poměrně zřejmé. Jedná se o vaše reakce zejména ve stresových obdobích, během konfliktů a nepříjemných situací. Doména samořízení rovněž zahrnuje schopnost soustředit se na vlastní cíle. K tomuto tématu se hodí i zajímavá citace Jeffa Bezose:

„Známkou vysoké inteligence je ochota změnit názor, když se objeví nové informace nebo nové perspektivy.“

Sociální povědomí pak představuje jednoduše schopnost empatie čili naslouchání druhým, věnování pozornosti ostatním osobám nebo hledání společných zájmů. Tuto doménu také charakterizuje kompetence pochopit obecné nálady ve vaší organizaci.

Řízení vztahů pak zahrnuje řadu dovedností, které by si měl osvojit každý schopný manažer, ačkoliv realita je často jiná. (Mimochodem, už jste četli knihu Hadi v oblecích?) Jedná se o schopnost efektivního řešení konfliktů, mentoring ostatních lidí, vedení lidí nebo nadání dostat z blízkých osob to nejlepší.

Domény jsou jako spojené nádoby

Každá ze čtyř oblastí je propojená a přirozeně doplňuje ostatní. Pochopitelně budete vynikat v určitých aspektech zmíněných 4 domén a v jiných se projeví vaše slabiny. Můžete být například skvělí ve vnímání vlastních emocí, přesto nebudete schopní své pocity zvládnout.

Klíčem k posílení vaší emoční inteligence je identifikování vašich osobnostních rysů a následné vyvinutí strategií, které maximalizují vaše silné stránky, a naopak minimalizují slabosti.

Dejte si chvilku času a zamyslete se nad svými doménami a kompetencemi. Někteří své slabiny okamžitě definují. (U mě to je například pozitivní výhled, empatie a týmová práce, proto raději pracuji samostatně a práce v týmu mi je povětšinou proti srsti, jednoznačně to jsou však oblasti, na kterých můžu pracovat.)

Nejkratší cestou ke zlepšení je výběr jediné slabiny a následná práce na jejím zlepšení. Protože se jednotlivé domény vzájemně doplňují, zlepšení nejslabší kompetence přirozeně zvýší vaší emoční inteligenci v jiných doménách a zvýšíte tak své šance na úspěch v pracovním i osobním životě.

Způsobů, jak zvýšit EQ, je mnoho a vždy záleží na jaké kompetenci musíte začít pracovat nejdříve. Nejčastěji se pro zvýšení emoční inteligence využívá těchto postupů:

  1. Využití asertivního způsobu komunikace
  2. Klidná odpověď namísto konfliktní reakce
  3. Využití aktivního naslouchání
  4. Sebemotivace
  5. Cvičení postupů, jak udržet pozitivní přístup
  6. Zvyšování sebevědomí
  7. Pozitivní přístup ke kritice
  8. Vnímání ostatních
  9. Využívání vůdčích schopností
  10. Přístupné a společenské chování

 

Začátky nejsou samozřejmě jednoduché nikdy, důležité však je s osobním rozvojem začít a postupnými malými kroky změnit své návyky. Postupem času tak můžete dosáhnout obrovských cílů. Konec konců o tom skvěle píše James Clear ve své knize Atomové návyky, kterou v češtině vydalo nakladatelství @janmelvil .

Pamatujte i malé zlepšení v jediné doméně může ve výsledku znamenat podstatný progres v úrovni vaší celkové emoční inteligence.

#osobnirozvoj #emocniinteligence #EQ #howto #knowhow  

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.