V určitom bode prejdeme asi všetci do módu absolútneho komfortu pri vybavovaní pracovných telefonátov poprípade obtelefonovávaní nových potencionálnych klientov. Nebudeme si klamať, biznis call je nevyhnutnou súčasťou pracovného života na akejkoľvek pozícii.
Určite sa vám už niekedy stalo, že ste zdvihli neznáme číslo a človek na druhej strane na vás spustil sprchu informácií alebo sa ani dobre nepredstavil a začal s prieskumom. Podvedome máme k podobným telefonátom odpor a nechceme ich počúvať.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde je tá pomyselná hranica kedy a prečo sa komunikácia s infocentrom stáva doslova" Nechutným zážitkom"
Je to jednoduché, ľudia na druhej strane proste nie vždy vedia ako na to ? Ako správne robiť Calls. A my už po prvej vete získame pocit, že nás chcú oklamať alebo od nás jednoducho vytiahnuť peniaze.
Ako prekonať prvotnú bariéru a začať telefonovať bez predsudkov?
V prvom rade, sa prosím zbavte všetkých predsudkov spojených s telefonovaním. Nikto na druhej strane vám, predsa neodhryzne hlavu. Jednoducho, telefonát je nevyhnutnosť pre fungovanie v obchodnom svete. Bez prvého telefonátu sa s nikým nestretneme.
Aj, keď vás osoba na druhej strane nevidí, z teleefonátu má pocit.
TENTO POCIT ROZHODUJE.
Na telefonáte počujete či sa človek usmieva dokonca aj, ako sedí. To, v akej pozícii sa pri telefonovaní nachádzame, ovplyvňuje tón hlasu, zrozumiteľnosť, hlasitosť a vôbec, ako znieme, pocit z celého telefonátu.
Načasovanie telefonátu
Pri telefonáte je nevyhnutné zvoliť vhodnú chvíľu pre telefonát. Firemné kontakty je vhodné obvolať v pracovnom čase, to platí aj pri dohodnutí stretnutia alebo len pripomenutí sa klientovi. Najlepší čas na telefonovanie je od 9: 00 do 11: 00 a potom od 14: 00 do 17: 00 v čase obeda všetci premýšľame skôr nad tým, čo budeme jesť a do ktorej reštaurácie ideme. Ihneď po obede okolo 12 až 13 ešte trávime a spracovávame samotné jedlo.
Prosím nevolajte s jediným cieľom, a to -PREDAŤ!
Zákazník by tento pocit počas telefonátu nemal vlastne nikdy dostať a komunikácia by mala byť pre zákazníka niečím príjemným.
Rozvedenie komunikácie
Zistenie potreby zákazníka. Na to, aby sme v budúcnosti mohli predať potrebujeme zistiť, čo vlastne klient chce. Aké sú jeho požiadavky a na základe toho s ním komunikovať. Keď zistí, že tvoj produkt potrebuje, sám ho bude požadovať a nedovolí vám zložiť telefón bez objednávky.
Cieľ
Aj počas telefonátu maj na mysli aký je tvoj cieľ, aby si nestratil komunikačnú cestu. Už pri telefonáte máš šancu na vytvorenie vzťahu s klientom a on sa na konci rozhodne či sa s tebou stretne a následne uzavrie obchod.
1. Máš 3 sekundy, prepáč, ale taká je realita. 3 sekundy a si IN alebo OUT
Na upútanie pozornosti máš jedinú šancu ak ju nevyužiješ jednoducho druhá sa dostáva náročnejšie.
• Svojím menom nikoho neupútaš! Preto nikdy nezačnite telefonát s tým
,,Dobrý deň, pri telefóne ( Ivana ) " Nie, ZLE.
• Najskôr si over či telefonuješ so správnou osobou
,,Dobrý deň, volám s pani (Priezvisko)?"
2. Možnosť reagovať.
Vytvorte priestor na reakciu, nevolajte "Zbrklo"
• Nechajte možnosť reagovať, odzdraviť, potvrdiť, že je na druhej strane tá správna osoba
• Po potvrdení sa predstavte
• ,,(Ivana G. ) pri telefóne, spoločnosť (WARENGO).
3. Dôvod telefonátu
Už pred začatím by ste mali mať v hlave štruktúru prečo vlastne telefonujete, aby ste nezačali " HAPKAŤ " . Vysvetlite dôvod prečo voláte
• Vyhnite sa výrazom "NÁVRH" A "PONUKA"
• Dohodnite si stretnutie a rovno navrhnite termín stretnutia, s ľahkosťou navrhni 2 – 3 dni, kedy ti to vyhovuje a dohodni sa na čase.
4. Zhrnutie
V závere telefonátu spravíme krátke zhrnutie toho, kde sa stretneme, o koľkej a na ako dlho, čo si necháme aj potvrdiť.
- Je to takto v poriadku pán (Priezvisko)?
5. Poďakovanie za telefonát a slušnosť je to nevyhnutné.
Hlavné je vaše osobné nadstavenie, a to, ako vnímate telefonát ako aj samotného klienta.