03.01.2019 2 minuty čtení

Černý začátek roku 2019 pro Apple, akcie se propadly téměř o 8 procent

Technologický gigant Apple snížil ve včerejším oznámení odhad tržeb na první čtvrtletí roku 2019 z 93 na 84 miliard dolarů. Investoři na zprávu zareagovali okamžitě a poslali cenu akcií Apple pod hranici 150 dolarů. Výrazný pokles hodnoty firmy pocítí také největší individuální investor Applu, investiční fond Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

Za všechno může Čína. Tak by se dal v krátkosti popsat dopis určený investorům, v němž Tim Cook vysvětloval důvody horšího výhledu tržeb na první čtvrtletí. Prodeje vlajkové lodi Applu, chytrého telefonu iPhone, totiž v Číně stagnují a to je pro firmu z Cupertina zásadní problém.

„Pokud se podíváte na výsledky, náš propad je ze sta procent způsobený iPhonem a to zejména v Číně. Je zjevné, že místní ekonomika ve druhém pololetí zpomalila, přičemž obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou vytvořilo ještě větší tlak,“ popsal Cook serveru CNBC.

Apple původně odhadoval tržby pro první čtvrtletí ve výši 89 až 93 miliard dolarů. Analytici pak odhadovali tržby ve výši kolem 91,3 miliardy dolarů. Dnešní upravená predikce ve výši 84 miliard dolarů však pro mnoho investorů nebyla nijak překvapivá. Celý podzim odborníci varovali, že prodeje Applu v Číně stagnují a zhoršení výsledků se dříve či později dostaví. Cena akcií tak konstantně od záříjového vrcholu klesala, celkově o téměř 30 %.

Akcie Apple v posledních šesti měsících

Dnešní tvrdý propad o dalších 7,55 % je nepříjemnou zprávou také pro Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway. Jakožto držitel více než 252 milionů akcií ztratil tímto propadem téměř 3 miliardy dolarů. Je ovšem známo, že Buffett drží akcie dlouhodobě a podobné propady jeho portfoliu příliš neubližují. Přesto to jistě není směr, který by chtěl Věštec z Omahy vidět.

A neradují se ani dodavatelé Applu případně další velké americké firmy, které mají část byznysu v Číně. Také jejich akcie reagovaly na zprávu z Cupertina poklesem. Jedná se tak zároveň o pomyslný varovný prst směrem k administrativě Spojených států, aby obchodní válku se svým čínským protějškem co nejrychleji urovnala a vyhnula se tak velkým burzovním propadům.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.