Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
18.06.2020 2 minuty čtení

Díky Brnu Česko opět ve vesmíru

Už zítra ve tři hodiny ráno by měla odstartovat z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa VEGA. A co je na ní zajímavé? Nosič, který vynese do vesmíru najednou 53 družic, vyrobila brněnská firma S.A.B. Aerospace.

Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru – nejen díky výrazně nižší ceně, ale hlavně díky kompletnímu servisu a času, za který se družice dostane na palubu rakety a poté na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Komentovaný přímý přenos startu rakety bude možné sledovat na serveru kosmonautix.cz. 

Váží pouze 252 kg, ale unese pětkrát více nákladu

Tzv. dispenser firmy S.A.B. Aerospace je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Je unikátní v tom, že přestože konstrukce váží pouze 252 kg, unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, které dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit. Na dispenser je možné umístit až 16 menších, nebo dokonce 96  nejmenších satelitů.

“Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbit kolem Země, jsou desítky – od vládních agentur až po univerzity. A to i při dosavadní enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,” říká ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun a doplňuje: “Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety VEGA mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně.”

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.