05.04.2019 2 minuty čtení

Soudkyně řekla Muskovi s komisí, aby si "nasadili rozumné kalhoty" a do dvou týdnů se dohodli

Elon Musk se s americkou Komisí pro cenné papíry jednoduše nekamarádí a došlo to až tak daleko, že jejich spory musí řešit soudy. Na finální rozhodnutí si však budeme muset počkat.

Elon Musk a zástupci SEC se včera dostavili k soudkyni Alison Nathan, aby získali rozřešení jejich dlouhotrvajících sporů. Ty začaly už v polovině loňského roku, kdy se americký vizionář na svém Twitteru zmínil, že zvažuje odkup akcií Tesly do soukromých rukou, navíc s tím, že financování už je zajištěno.

Tato tvrzení se ukázala jako nepravdivá a SEC Muska obvinila z manipulace trhů. Vše nakonec urovnala pokuta ve výši 22 milionů dolarů a slib, že všechna další Muskova veřejná prohlášení ohledně Tesly budou schválena představenstvem fir­my.

Letos v únor pak Musk na svém Twitteru uvedl, že Tesla letos vyrobí 500 tisíc automobilů. I tato informace byla zavádějící a když si SEC vyžádala informace o tom, kdo Muskovy tweety schvaluje, dočkala se chladné odpovědi, že vůbec nikdo. To představitele komise dopálilo a obrátili se na soud, který měl včera první kolo.

Soudkyně Alison Nathan obě strany vyslechla a vytkla jim zejména netrpělivost a neschopnost vzájemného kompromisu.

„Doporučuji vám, abyste se zhluboka nadechli, "nasadili si rozumné kalhoty“ a tu věc nějak vyřešili, máte na to dva týdny," řekla soudkyně znesvářeným stranám.

Elon Musk na otázky přítomných novinářů odpověděl, že ho soudkyně ohromila svou analýzou celé situace a že situaci s SEC pravděpodobně dokáže vyřešit.

Pro sedmačtyřiceti­letého podnikatele to bylo v podstatě malé vítězství, samotní reportéři z místa potvrdili, že na Muskovi byla vidět po rozhodnutí soudkyně úleva. Na trzích totiž panovala obava o jeho další setrvání v pozici CEO Tesly.

Toto rozhodnutí tak nakonec zabránilo ještě výraznějšímu propadu akcií automobilky se Silicon Valley. Ty se totiž propadly už v návaznosti na oznámené výsledky prodejů, když Tesla v prvním čtvrtletí tohoto roku dodala zákazníkům o 31 % méně vozů, než za předchozí čtvrtletí. Problémy jí způsobily hlavně dodávky Modelu 3 na čínský a evropský trh, tam analytici očekávali číslo kolem 58 900 kusů, nakonec to však bylo jen 50 900.

Akcie Tesly tak spadly o více než 8 % na cenu 267,78 dolaru za kus při valuaci celé firmy na 46,25 miliard dolarů.

Musk přesto zůstává pozitivně naladěný…

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.