Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.06.2020 2 minuty čtení

ROZHOVOR: Vlastní vědomí u robota? Zatím utopie

I kdyby byl stroj sebeinteligentnější, bude tady muset být lidský činitel. Člověk je a pořád bude důležitý, tvrdí právník se specializací na právo duševního vlastnictví Jan Zibner.

Co pro Vás znamená slovo robot? Polovina lidí totiž tento pojem vnímá jako toho zlého terminátora, druhá polovina jako stroj, který dokáže nahradit některou lidskou práci.

Já robota vnímám jako mechanickou složku řízenou softwarem.

Může být robot do budoucna vnímán jako jakási samostatně uvažující jednotka?

Ono se mnohdy ztotožňuje slovo robot s umělou inteligencí, já to tak nevnímám. Když to velmi zjednodušíme, tak umělá inteligence je výkonný software, ta důležitá řídící jednotka, která řídí jednotlivé mechanické postupy. Mechanická část, tedy vzhled robota, v tomto případě nehraje roli. Možnosti, jak bude robot vypadat a co bude schopen zvládnout, či možnosti umělé inteligence a toho, co bude schopna „produkovat“, jsou v tomto smyslu nekonečné. Oba pojmy je proto třeba jasně odlišovat.

Jak je tedy právně rozlišován robot a umělá inteligence?

Zatím jsme jen ve fázi soft law, to znamená, že máme nějaké doporučení nebo bílé knihy. Nejsem si však vědom toho, že by existovala explicitní právní úprava umělé inteligence. Když se podíváme do zahraničních právních řádů, můžeme však vidět kupříkladu v oblasti práva duševního vlastnictví, že už máme úpravu pro díla generována počítačem. Tyto úpravy fungují například ve Velké Británii nebo na Novém Zélandu.

U nás jsme v tomto ohledu na začátku…

Ano. U nás jsme zatím převážně v teoretické roli bádání.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím