Například Jeff Bezos už mnoho let tvrdí, že bez svého osmihodinového spánku není schopen naplno fungovat. Arianna Huffington se po svém zhroucení v roce 2006 rozhodla, že už nikdy nebude spát méně než sedm hodin, stala se dokonce „apoštolem“ dobrého spánku, když napsala knihu The Sleep Revolution, kde popisuje správný přístup k nejdůležitější části dne.
Dobrý spánek však není jen o tom, že se na dostatečně dlouhou dobu uložíte do postele. To samo o sobě nemusí vůbec stačit. Pokud nedodržíte další důležité pravidlo, jakkoli dlouhý spánek vám může být k ničemu.
Pokud navíc pracujete na svém byznysu, je pravděpodobné, že si ani oněch 7 nebo 8 hodin nemůžete dovolit. Jak říká Arnold Schwarzenegger, musíte se naučit spát rychleji.
Tajemství konzistence
Výrobce chytrých náramků Fitbit dokáže díky jejich nositelům sledovat životní rytmus a návyky milionů lidí po celém světě. To mu dává jedinečný vzhled do toho, jak lidé fungují a jaký vliv mají ty které návyky na jejich život.
Analýza, kterou Fitbit prováděl po celý jeden rok, se týkala právě zdravého spánku. Díky velkému počtu uživatelů, kteří chodí spát s hodinkami Fitbit na ruce, se podařilo nasbírat více než 6 miliard vzorků. To už je počet opravdu relevantní k tomu, aby z toho vznikla důvěryhodná data.
Při tomto průzkumu firma odhalila ten nejdůležitější aspekt dobrého spánku:
„Usínat každý den ve stejnou dobu.“
„Pokud se váš čas usínání v průběhu týdne liší v průměru o dvě hodiny, je to jako byste spali každý den o nějakých 30 minut méně, nehledě na celkovou délku spánku,“ říká výzkumnice Karla Gleichauf z Fitbitu.
Pokud budete přes týden chodit spát v 10 večer a o víkendu si budete chodit lehnout až nad ránem, nemůžete čekat, že bude vaše tělo fungovat na sto procent. A stejné pravidlo platí i pro vstávání.
Proto můžete v pondělí ráno vidět na ulici a v kanceláři tolik lidí vypadajících jako tělo bez duše. Není to jen proto, že dělají práci, která je nebaví a do které se netěší, ale také proto, že si víkendem rozhodí rytmus a ten první den je klasicky nejtěžší.
Proto si zaveďte pravidelný režim, který můžete po celý týden konzistentně dodržovat, jak co se týká usínání, tak i co se týká vstávání. Pokud budete mít problém s tím, že vám dlouho trvá usnout a jako mnoho jiných lidí se jen převalujete v posteli, naučte se nejpozději hodinu před ulehnutím do postele vypnout všechny elektronické přístroje a trochu se zrelaxovat, ať už knihou, teplým čajem či sprchou. Pokud už jste našli cestu k meditaci, o to lépe, využijte její sílu a připravte svou mysl na spánek.
Pokud se chcete dozvědět více o kvalitním spánku, přečtěte si 7 tipů, jak vstávat každé ráno s maximální motivací a dobrou náladou.