30.05.2019 3 minuty čtení

Jak na kvalitní spánek? Fitbit analyzoval 6 miliard nocí a objevil základní pravidlo

Kvalitní spánek je základním kamenem vašeho úspěchu, to vám potvrdí snad každý světově proslulý podnikatel. Jenže jak bez lékařských medikamentů spát tak, aby se vaše tělo dostatečně zregenerovalo?

Například Jeff Bezos už mnoho let tvrdí, že bez svého osmihodinového spánku není schopen naplno fungovat. Arianna Huffington se po svém zhroucení v roce 2006 rozhodla, že už nikdy nebude spát méně než sedm hodin, stala se dokonce „apoštolem“ dobrého spánku, když napsala knihu The Sleep Revolution, kde popisuje správný přístup k nejdůležitější části dne.

Dobrý spánek však není jen o tom, že se na dostatečně dlouhou dobu uložíte do postele. To samo o sobě nemusí vůbec stačit. Pokud nedodržíte další důležité pravidlo, jakkoli dlouhý spánek vám může být k ničemu.

Pokud navíc pracujete na svém byznysu, je pravděpodobné, že si ani oněch 7 nebo 8 hodin nemůžete dovolit. Jak říká Arnold Schwarzenegger, musíte se naučit spát rychleji.

Tajemství konzistence

Výrobce chytrých náramků Fitbit dokáže díky jejich nositelům sledovat životní rytmus a návyky milionů lidí po celém světě. To mu dává jedinečný vzhled do toho, jak lidé fungují a jaký vliv mají ty které návyky na jejich život.

Analýza, kterou Fitbit prováděl po celý jeden rok, se týkala právě zdravého spánku. Díky velkému počtu uživatelů, kteří chodí spát s hodinkami Fitbit na ruce, se podařilo nasbírat více než 6 miliard vzorků. To už je počet opravdu relevantní k tomu, aby z toho vznikla důvěryhodná data.

Při tomto průzkumu firma odhalila ten nejdůležitější aspekt dobrého spánku:

„Usínat každý den ve stejnou dobu.“

„Pokud se váš čas usínání v průběhu týdne liší v průměru o dvě hodiny, je to jako byste spali každý den o nějakých 30 minut méně, nehledě na celkovou délku spánku,“ říká výzkumnice Karla Gleichauf z Fitbitu.

Pokud budete přes týden chodit spát v 10 večer a o víkendu si budete chodit lehnout až nad ránem, nemůžete čekat, že bude vaše tělo fungovat na sto procent. A stejné pravidlo platí i pro vstávání.

Proto můžete v pondělí ráno vidět na ulici a v kanceláři tolik lidí vypadajících jako tělo bez duše. Není to jen proto, že dělají práci, která je nebaví a do které se netěší, ale také proto, že si víkendem rozhodí rytmus a ten první den je klasicky nejtěžší.

Proto si zaveďte pravidelný režim, který můžete po celý týden konzistentně dodržovat, jak co se týká usínání, tak i co se týká vstávání. Pokud budete mít problém s tím, že vám dlouho trvá usnout a jako mnoho jiných lidí se jen převalujete v posteli, naučte se nejpozději hodinu před ulehnutím do postele vypnout všechny elektronické přístroje a trochu se zrelaxovat, ať už knihou, teplým čajem či sprchou. Pokud už jste našli cestu k meditaci, o to lépe, využijte její sílu a připravte svou mysl na spánek.

Pokud se chcete dozvědět více o kvalitním spánku, přečtěte si 7 tipů, jak vstávat každé ráno s maximální motivací a dobrou náladou.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.