Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
16.06.2020 5 minut čtení

Udělal Daniel Křetínský svým nákupem Foot Locker terno, nebo ho čeká miliardový provar?

5. nejbohatší Čech v půlce května nakoupil „se slevou“ akcie Foot Locker. Dost překvapil americké analytiky, kteří si museli zjišťovat, kdo neznámý chlapík z východní Evropy je. Jaká budoucnost však prodejce obuvi čeká?

Zdroj: AC Sparta Praha YouTube

Investiční fond Vesa Equity vlastněný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem nakoupil v půlce května 6% podíl akcií Foot Locker. Za poslední měsíc pak svůj podíl zvýšil dokonce na 7 % - akcie v hodnotě přibližně 5 miliard Kč.

Jak se bude hodnota akcií prodejce obuvi vyvíjet v době postcovidové?

Akcie Foot Locker vypadají na první pohled velmi lákavě, současná pandemie a zavřená obchodní centra ukončila či ukončí aktivity řady konkurentů. Jakmile panika způsobená onemocněním Covid-19 plně ustoupí, mohl by se řetězec s 3 113 prodejnami nacházet v ještě lepší pozici, než tomu bylo dříve. Kde však duo byznysmenů bere tu jistotu?   

Foot Locker měl sám svých problémů dost už před úderem koronavirové nákazy. Můžeme předpokládat, že budou u spotřebitelů zejména ve Spojených státech nadále přetrvávat obavy z návštěv nákupních center.  Obuvnická ikona tak nenabízí příliš pozitivního, co by mohlo ospravedlnit výraznou investici česko-slovenského investičního fondu.

Minulost vypadá mnohem pozitivněji než výhled do budoucna

Se sportem spjaté značky od poslední recese v roce 2008 vyzvedly Foot Locker výrazně výše v očích spotřebitelů. Ten se tak stal exklusivním prodejním místem nejenom sportovní obuvi, který si mohl dovolit nastavit ceny o něco výše než všichni jeho maloobchodní konkurenti.

Éra sportovních megakontraktů, která začala už v 80. letech s Air Jordan a smlouvou Michaela Jordana s Nike, se pomalu blíží ke konci. Ještě v roce 2013 uzavřel Under Armour monstrózní smlouvu s hvězdným Stephenem Currym, o rok později obnovil podobně obrovskou smlouvu s Nike Kevin Durant, tyto smlouvy se však dají označit za vrchol bláznovství.  

Sportovní značky stále vyhazují velké peníze za sponzoring basketbalových ikon, aby si zajistily jistý halo efekt, podle všeho už podkošové celebrity tak masivní vliv na prodeje jako v minulosti nemají. Růst výnosů Foot Locker se tak úplně zastavil už v loňském roce, přestože američtí konkurenční prodejci sportovního oblečení a obuvi, Sports Authority a Finish Line, zavřeli téměř všechny svoje obchody.

Tržby Foot Locker od začátku roku 2015 (nahoře), meziroční změna tržeb (dole)

Zdroj: macrotrends.net

Nové zprávy nejsou příliš povzbuzující

Bez blíže konkretizovaného důvodu se Foot Locker dostal do problému s prodeji dříve, než udeřila pandemie vytvářející prostředí, které před prodejce obuvi staví další výzvy.

Průzkum McKinsey provedený minulý měsíc potvrzuje podezření analytiků – většina spotřebitelů se nechystá ve spěchu vracet do obchodních center a ti, kteří na to připraveni už jsou, nebudou utrácet v takové míře, jak byli donedávna zvyklí. Jedna z největších obav Američanů ohledně Covid-19 je jeho nepříznivý dopad, který měl a nadále bude mít na ekonomiku.

Více než dvě třetiny dotázaných spotřebitelů se obává, že budou jejich osobní příjmy sníženy minimálně po dva měsíce – většina z nich však očekává, že jejich peněženky budou vystaveni tlaku nedostatku mnohem déle.

Pak je tu ještě méně vyčíslitelný a trvalejší účinek, který bude mít nákaza koronaviru pravděpodobně na spotřebitelské návyky – u kupujících může navždy přetrvat obava z nákupů v přeplněných obchodních centrech.

Hodnota akcií Foot Locker za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

Růst v e-commerce byznysu na všechno nestačí

Foot Locker nastartoval poměrně výrazně motory v oblasti online prodejů, které alespoň částečně nahrazují ušlé tržby z fyzického prodeje. V e-commerce však Foot Locker stojí tváří v tvář Amazonu, stejně jako přímým prodejům výše zmiňovaných značek Nike, Under Armour nebo Adidas.

Tržby z e-commerce tvořily v posledním celém roce už třetinu prodejů. Problém je, že zde bude velmi negativně působit vlastní prodejní úsilí značky Nike (a dalších), která se už cítí natolik silná, že přerušila začátkem roku i své vztahy s Amazonem a obuv prodává v drtivé míře na vlastní pěst.

Příliš mnoho problémů na jediný Foot Locker

Ať už jde o chřadnoucí trh se sportovní obuví, velmi konkurenční online prostředí nebo dopady onemocnění COVID-19, jednotlivým výzvám by Foot Locker čelit mohl celkem s úspěchem, takto naráz je však výzev příliš mnoho.

Prodejce obuvi momentálně připomíná těžce nemocného pacienta, na kterého útočí hned tři nemoci. Pokud by měl čelit pouze jedné po druhé, pak by to pravděpodobně zvládl bez újmy. V současné situaci mu však nelze věštit příliš světlé zítřky. O to víc mě překvapuje, že se tak ostřílení byznysoví manažeři pustili právě do takové investice. Možná toho vědí více než my běžný smrtelníci.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #footlocker #howto #knowhow #covid19 #kretinsky

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.