04.04.2019 3 minuty čtení

Západ vrací úder, hotely brunejského sultána opouštějí sociální sítě

Některé části světa jsou naprosto svobodné, inovativní a progresivní, přesně tak, jak si to 21. století žádá. A jiné...tak jak si to žádá 15. století. Jenže takové státy pak nemohou očekávat vřelé přijetí od těch vyspělých a svobodných.

Když na konci března média přinesla poprvé zprávu o tom, že brunejský sultanát prosazuje zákon, který bude znamenat smrt ukamenováním pro každého homosexuála, v západních zemích se okamžitě vzedmula vlna odporu.

Z významných osobností se jako první ozval George Clooney, kterého následovali Elton John, Ellen DeGeneres a mnozí další. Ti všichni následně na svých profilech na sociálních sítích vyzvali k bojkotu světových hotelů, které brunejský sultán vlastní.

Hassanal Bolkiah, který je u moci už dlouhých 52 let, je majitelem konglomerátu Brunei Investment Agency, pod který spadá síť hotelů Dorchester Collection. Její součástí jsou luxusní a velmi oblíbené hotely po celém světě – v Los Angeles, Londýne, Paříži či Římě.

George Clooney zveřejnil skrze server Deadline vlastní výzvu k bojkotu těchto hotelů.

„Jsou to krásné hotely, ale řekněme si to na rovinu, pokaždé když se v těchto hotelech ubytujeme, přispíváme do kapsy člověku, který se rozhodl kamenovat a bičovat k smrti vlastní obyvatele kvůli homosexualitě a cizoložství,“ napsal slavný herec ve své výzvě.

Clooney zároveň dodává, že si je vědom toho, že tento bojkot nebude mít na samotného sultána v podstatě žádný vliv. Je však přesvědčen, že když budou obyvatele západního světa tlačit na instituce a firmy, které s Brunejí obchodují, může je to donutit spolupráci přehodnotit.

První výsledky bojkotu na sebe nenechaly dlouho čekat. Uživatelé na sociálních sítích se vrhli na účty těchto hotelů a zaplavili je tolika nenávistnými komentáři, že v podstatě všechny své účty okamžitě zrušily. Pouze dva si účet nechaly, jen ho změnily na privátní. Zda to bude mít byť i minimální vliv na finanční výsledky těchto hotelů, to ukáže až čas. Samotný sultán kvůli tomu však určitě nezchudne.

Brunejský sultán je s odhadovaným majetkem ve výši 20 miliard dolarů jedním z nejbohatších lidí na světě a už od svého nástupu se snaží v zemi s necelým půl milionem obyvatel prosazovat zákony islámského náboženství. Například v roce 2015 vyšlo nařízení, že za slavení Vánoc může být udělen až pětiletý tresty vězení.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tak jestli je tam drtivá většina obyvatel muslimů, tak jim to asi moc nevadí
  0
  • 67 % no, ti jsou asi spokojení...
   0
 • Hrozná země...jen se obávám, že to opravdu žádný vliv mít nebude, ropa vládne světu.
  0