5 minut čtení

Dá sa robiť business bez Facebooku a Instagramu?

Siete nám viac berú, ako dostávame. Veľmi smutný je pohľad na skupinky ľudí, z ktoých polovica "čumí" do telefónu. Marketérovi poskytujú akési ťažko definovateľné "emočno“ cieľovej skupiny. Dá sa bez nich robiť biznis?

Mám vášeň pre nové kreatívy, motivovanie, umenie, históriu, kominukáciu a cestovanie, ako aj netradičné inšpirácie, otváranie nových obzorov, spoznávanie kultúr, otváranie kontroverzných tém a hlavne stretunutí so zaujímavými osobnosťami, ktorých názor na danú tému nie je rovnaký ako ten môj. A možno nakoniec zistíme, že sa na vec pozeráme rovnako, len z iného uhla.....

A presne takto vznikol rozhovor na tému marketingovej stratégie na Facebooku a Instagrame. 

Dá sa vôbec žiť a robiť marketing bez instagramu a facebooku?

Ivana: Žijem bez fcb a instagramu niekoľko rokov, tieto siete nepovažujem za moju cieľovú skupinu. Moja cieľová skupina sú uvedomelí jedinci, ktorí si vážia svoj čas, jednoducho nemajú kapacitu na promovanie polonahích fotiek, alebo sledovanie rodinných príslušníkov, či ľudí, ktorých nevideli milión rokov. Bola som aktívna na oboch sieťach niekoľko rokov. Nech sa človek akokoľvek obrní pred  reklamným obsah niečo mu predsa len ostane v podvedomí a tak "neželane" púšťa do svojej hlavy informácie, ktoré vlastne absolútne nechce a samozrejme ovplyvňuje svoje nákupné chovanie. 

Instagram a FB je ako závislosť, začnete zo zvedavosti a neskôr sa stanete tvrdým závislákom investujúcim hodiny do sledovania iných "osobností“ žijúcich "insta-bubinkový" svet mimo reality. 

Nechcem do svojej hlavy púšťať podobné informácie. Po prvé ma to nezaujíma a po druhé moja cieľovka sú rozmýšľajúci ľudia. Nevidím reálnu hodnotu v "sharovaní" marektingových informácií o investovaní a svetovom dianí na fcb či instagrame. A prečo? Jednoducho to týchto užívateľov nezaujíma. Je tam cieľová skupina, ktorú skôr zaujímajú iné produkty a iné osobnosti, ako som ja. 

Okrem iného moje súkromie je mojím vlastným luxusom, ktorý by som nerada zdieľala s 1000 až 100 000 cudzími osobami. Nikdy neviete, čo majú ľudia v hlave a, ako rozmýšľajú a tak, ani predpokladať aký dopad môže mať zverejňovanie súkromia na sieťach. 

Juraj Š.: V prvom rade súhlasím s názorom vyššie. Sociálne siete nám berú zo života veľa. Presnejšie by som povedal, že viac berú, ako dostávame. Veľmi smutný je pohľad na skupinky ľudí, z ktoých polovica čumí do telefónu.

Pár rokov dozadu som mal fázu, kde som siete asi na rok deaktivoval - uľavilo sa mi. Dúfam, že raz príde čas keď si to budem musieť opäť dovoliť.

Mám malú, ale výkonnú reklamnú agentúru. Príchodom digitálnej bubliny som bol „nútený“ na základe požiadavky najbonitnejšieho klienta zaradiť do marketingového mixu aj sociálne siete. V súčasnosti je funkčný marketing, hlavne ten B to C bez týchto reklamných nástrojov takmer nemožný, obzvlášť ak chcete niečo rozbiehať, alebo rozvíjať.

Mojou odpoveďou na otázku vyššie je:

 „Áno, myslím si že dobrý marketér musí, mal by byť na sociálnych sieťach.“

Samozrejme sa dá diskutovať „prípad za prípadom“, ale generálne si dovolím tvrdiť, že „musí“. 

Sociálne siete nám marketérom okrem všeobecného rozhľadu a aktuálnosti informácií, ktoré sa dejú okolo nás poskytujú akési ťažko definovateľné „emočno“ cieľovej skupiny, ktorá je v konkrétnom projekte pre nás podstatná.

Ako osoba sledujem niekoľko pre mňa relevatných fanpages, spravidla portály a fanúšikovské stránky, ktoré sú podstatné z hľadiska záujmu mojich súčasných klientov.

Ľudia sa na sociálnych sieťach správajú inak. Offline je ich život a charakter často iný, ako ich správanie na FB a IG. Áno, otvára to otázku, čo je realita a čo skutočnosť. Ja myslím, že pravda je vždy uprostred. Radi sa vyjadrujú k aktuálnym témam v diskusiách. 

Áno väčšina diskutérov nerelevantne spamuje a doba hejtu robí zo sociálnych sietí stoku. Ale, ak nájdete komenty „k veci“, môže to byť veľakrát inšpirujúce.

Tvrdím, že ak marketér nahliadne do duše potenciálnych klientov, môže mu to pomôcť vyladiť marketingovú komunikáciu projektov, ktoré spravuje. Napríklad cielenie kampaní a komunikácie sa stáva trochu jednoduchším.

Zo zaujímavej diskusie kolegyne okrem iného aj žurnalistky by som vypichol ešte jednu vec.

 Ivana tvrdí, že jej záujmová skupina ľudí, investori, majitelia firiem, či osobnosti časovo veľmi zaneprázdnené, na facebook a instagram nechodí, ak majú konto na sociálnych sieťach je neaktívna.

Ja som dal svoj nový post po dvoch rokoch minulý týždeň. Bol som po naozaj dlhom čase bicyklovať... Online aktívny som, niekedy až prehnane. Či som pre Ivanu záujmová skupina, to je otázka. J

Ivana: Uvedomujem si, že raz príde čas, kedy budem musieť informácie o mojom profesnom a umeleckom živote aspoň čiastočne zdieľať. V dnešnej dobe však existuje množstvo osôb, ktorým robí radosť spravovať firemné profily a robia to skvele.

Preto by som sociálne siete zverila do rúk "sociálnym nadšencom"  :) 

#investovani #motivace #business #marketing #strategie

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Abych hodila do placu jeden „unpopular opinion“, tak si myslím, že lidé, kteří nejsou schopní používat sociální sítě ku svému prospěchu a stávají se na nich závislými nebo je dostávají do depresí, si za to mohou sami. Stejně vnímám třeba závislost na alkoholu nebo na drogách. Je to únik, pro který se člověk rozhodl, nikdo ho k tomu nenutil. (pokud ho k tomu ovšem nikdo nenutil, to je pak jiné story. :D) To neznamená, že pro ně není vhodný detox nebo že by jim společnost neměla pomoct, ale rozhodně to není chyba sociálních sítí, stejně jako alkoholici nejsou chyba výrobců alkoholu.
    +2
    • Za mňa absolútny súhlas. Ak to niekomu prerastie cez hlavu, je to len a len jeho chyba, lebo to dovolil a rozhodol sa sám. Ja ale aj vyššie tvrdím, že sú prípady, kde sa jednoducho istej "príťaži" vyhnúť nedá. Alebo teda dá. V mojom prípade skončiť robiť to čo robím :)
      +2
    • Alebo môžete využiť mileniálov :) na prácu so sociálnymi sieťami :)
      +1
    • Nebo ještě lépe gen Z (k té se počítám třeba i já). Ti mají na sociální sítě speciální místo v mozku. :D
      +1
    • Haha :) noooo tu je to možno priestor na diskusiu. Je rozdiel robiť socialne siete a robiť sociálne siete :) môžeme niekedy aj s Ivanou dať kafé na konštruktívnu debatu :-D
      +1
  • Sociální sítě jsou vždycky o nastavení. Když člověk totiž nechce, žádné nesmysly z rádoby dokonalých životů ani polonahá těla tam vidět nemusí. Hezkým příkladem je Facebook, kde si bez ohledu na počet přátel lze snadno vše nastavit tak, že nesmyslné posty o ničem zkrátka nevidím a místo toho se mi zobrazují posty od osobností/stránek, které mě zajímají a mají pro mě cennou informační hodnotu. Další věc z mojí vlastní zkušenosti je ta, že i když některé sociální sítě používám jen pracovně, neznamená to, že "neodolám" a začnu tam civět na nesmyslný obsah. Lidi, kteří s tím takto neumí pracovat a nechají na sebe dlouhodobě pálit všechno, co na ně ze sítí pálit může, pak trpí a jsou z nich závisláci, ale můžou si za to sami. Sítě vnímám primárně jako tři věci: 1) šanci mít kontakt na "staré známé", 2) za určitých podmínek jako zdroj dobrých informací od relevantních lidí + 3) jako místo, které dnes nejlevněji na světě dokáže pomoci začínajícímu projektu získat fanoušky/zákazníky.
    +1
    • FCB a Insta sú dobrý pomocník ale zlý pán. V mojom okolí je množtvo ľudí z biznis prostredia, ktorí maju vyslovený odpor ku sieťam a svoje súkromie si prísne strážia. Tak isto ich nezaujíma čo robia susedia alebo kamoš zo základnej školy. Či kamarátka ktorá sa prezentuje šťastným životom a pritom trpí depresiami. Preferujem real life. Pravdepodobne to ale vychádza z osobného nadstavenia. A z toho aký okruh ľudí okolo seba máme. Moje sukromie si strážim a tak isto si rada nechávam hlavu "reklamne čistu" :) Suhlasím ale, že ako manipulačno- marketingový nástroj FCB a Insta funguje výborne.
      0
    • Jenže já jsem o kamarádech ani známých nemluvil. Dám příklad - zajímá mě historie letectví v rámci 2. světové války, lezení po Alpách, rád se potápím a jsem fanda veřejně známé osobnosti XYZ, protože vím, že je vzdělaná a k aktuálnímu dění se vyjadřuje na rovinu a racionálně. Tak si ty sítě nastavím tak, že se budu dozvídat od stejných nadšenců, jako jsem já, z celého světa zajímavosti o druhoválečném letectví + díky ním třeba uvidím fotky nebo zjistím fakta, které jsem ještě nikdy v žádné knize neviděl. Komunita zkušených horalů z Alp mi zase poradí, kam v létě vyrazit na tůru, v které chatě je nejlepší jídlo/ubytování za nejlepší cenu, kde jsou nádherné vyhlídky, kde najdu v lese studánku čisté vody atp., zatímco další komunita - tentokrát potápěčů - mě možná inspiruje v tom, kam příště vyrazit pod vodu, nebo že tahle novinka v rámci potápěčského vybavení mi může potenciálně zachránit život, takže bych možná měl zvážit její nákup, jelikož už to řada lidí používá a je to prý super. No a na závěr mám ve feedu pravidelně názory člověka, který mě svým přístupem k životu a současnému dění inspiruje. Anebo jeden aktuální příklad - skupina podnikatelů, kde si lidé radí, jak se pohybovat ve státních podporách pro lidi postižené COVID-19, na co si dát pozor, jak podat žádost atp. Žádní kamarádi ze školy spamující nesmysly, žádná rádoby šťastná kamarádka, dokonce ani žádné ohrožení mého soukromí, protože se na svém profilu nijak zásadně neprezentuji ani tam každý den nic (respektive skoro nikdy) nesdílím, je to prostě jenom informační platforma, která mi poskytuje zajímavé informace, rady, tipy, nápady a inspiraci z těch správných, pro mě relevantních zdrojů, které jsem si sám zvolil, zatímco všechno ostatní drží mimo moje oči (opět, protože jsem si to takhle zvolil a nastavil). Win&Win. Samozřejmě se těším na to, až se Warengo stane místem, kde tyhle komunity budou taky, akorát bez toho ostatního FB/IG balastu, takže nebudu muset složitě rušit sledování a nastavovat soukromí. Jinak na FB ale jsem od založení svého účtu (tuším 09), léta už tam i pracuji, ale na profilu skoro nic nesdílím a o mém soukromí nikdo nic zásadního netuší. IG mě popravdě doposud moc neoslovil, skrz fotky se přece jen hodnotné informace předávají méně prakticky.
      0