04.04.2019 2 minuty čtení

Icahn se zbavil podílu v Lyftu těsně před IPO, prodal ho Sorosovi

Zatímco se Lyft prokousává prvními dny na burze, na světlo vychází zajímavé informace z řad jeho investorů. Známý aktivistický investor Carl Icahn totiž prodal svůj podíl těsně před IPO. A novým majitelem se stal finančník George Soros.

Podle zdrojů deníku The Wall Street Journal měl Carl Icahn v Lyftu podíl ve výši 2,7 %, což by při upisovací ceně 72 dolarů za akcii odpovídalo hodnotě kolem 500 milionů dolarů. Těsně před vstupem Lyftu na americký Nasdaq se však Icahn podle interních informací dohodl na prodeji s Georgem Sorosem.

Odborníci nyní diskutují nad tím, co slavného aktivistického investora k prodeji jeho podílu vedlo. Podle zatím dostupných informací se mělo jednat hlavně o jeho nespokojenost s rozdělením akcií na dvě třídy a tím pádem ponechání majoritních hlasovacích práv v rukou Logana Greena a Johna Zimmera, zakladatelů Lyftu. To samozřejmě dává akcionářům mnohem menší možnost ovlivnit fungování firmy, což může být u takto rizikového byznysu pro investory neakceptovatelné.

Carl Icahn vstoupil do Lyftu už v roce 2015, kdy investoval nejdříve 100 milionů dolarů a později dalších 50 milionů přidal.

Alternativní taxislužba Lyft vstoupila na americkou burzu Nasdaq před několika dny při upisovací ceně 72 dolarů za kus a celkové valuaci ve výši 24 miliard dolarů. Hned první den cena akcií díky vysokému zájmu investorů vyletěla až na 88 dolarů, tento týden však zavládla opatrnost a cena se postupně propadla pod upisovací cenu na 70 dolarů za kus.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.