Adcock odešel do předčasného důchodu v roce 2016 poté, co se mu podařilo našetřit téměř milion dolarů. Pracoval jako vývojář softwarů a tak vydělával dost na to, aby tolik peněz ušetřil již v poměrně mladém věku. Pár měsíců po Adcockovi jej do předčasného důchodu následovala i jeho manželka Courtney.
„Ne všichni budou moct jako třicátníci odejít do důchodu, ale získání finanční nezávislosti je pro mnoho lidí dosažitelné. Možná, že to nebude snadné, ale nemusíte být finanční génius, abyste toho dosáhli. (Já sám jsem ve skutečnosti měl ve škole kvůli poruše učení problémy. Abych dostával dobré známky, musel jsem pracovat tvrději a déle než mí spolužáci.)“
Tady je 6 Adcockových zásad, kterých byste se podle něj měli držet, jestli chcete být bohatí.
1. Finanční svoboda by měla být váš cíl č. 1
Prvním Adcockovým pravidlem je, že cokoliv, čeho chcete dosáhnout, by mělo být vaší hlavní prioritou.
Adcock v článku vzpomíná na to, že kdysi měl dobré příjmy a ve své práci byl skvělý, ale nebavilo ho, že má nadřízeného a že někdo hodnotí jeho výkony. Meetingy, dojíždění... Tohle všechno ho unavovalo a štvalo. Jeho cílem bylo nepracovat osm hodin denně a moci cestovat po světě. Proto se po dvacítce rozhodl, že pro něj bude předčasný odchod do důchodu prioritou.
„Soustředil jsem se na dramatickou změnu svého finančního chování. Namísto toho, abych peníze nechal ležet ladem, jsem jich víc investoval. Také jsem začal šetřit 70 % svého příjmu. Nejdřív to bylo obtížné, ale čím častěji jsem si připomínal, že všechno, za co jsem utrácel, byly věci, které jsem nepotřeboval nebo nepoužíval, tím to bylo snazší.“
Adcock tvrdí, že žádná ze změn jeho návyků mu nepřišla jako oběť, protože všechny směřovaly k jeho dlouhodobému cíli.
„Je to jako dostávat se do formy. Zhubnete nebo přiberete, jen pokud změníte svou stravu a fitness návyky. A musíte to chtít dost na to, abyste u toho vytrvali.“
2. Aktivně navyšujte svůj příjem
Ačkoliv Adcock vydělával šetimístnou částku (v dolarech), vždy měl pocit, že své dovednosti může využít k tomu, aby své příjmy zvýšil – i pokud zrovna nebyl v kanceláři.
„Založil jsem si finanční blog a pravidelně na něj přispíval. Nakonec jsem prostřednictvím stránky vydělával měsíčně v průměru tisíc dolarů. Také jsme si s Courtney [jeho manželka] založili YouTube kanál, na kterém jsme dokumentovali své cesty, což nám hodilo dalších 400 až 500 dolarů měsíčně. A s tou trochou volného času, který mi zbýval, jsem naložil tak, že jsem dělal nějaké psaní jako freelancer.“
Při tom všem Adcock nezapomněl odvádět skvělou práci na hlavní pracovní poměr. Chtěl totiž dokázat šéfovi, že si zaslouží dostat o 10-15 % přidáno. V průběhu kariéry také sebral odvahu a řekl si šéfovi o povýšení. O čtyři měsíce později se stal ředitelem.
I Courtney prý byla několikrát povýšena. Jejich příjmy nakonec dohromady dělaly kolem 200 tisíc dolarů ročně.
3. Investujte do aktiv, která zvyšují svou hodnotu
Adcockovi prý vydělali spoustu peněz tím, že investovali do akcií, nemovitostí, firem nebo dokonce historických sběratelských předmětů.
„Myšlenka za tím je jednoduchá. Koupíte aktivum za určitou cenu, která se postupem času navyšuje. A prásk – teď máte něco, co je hodnotnější, než za kolik jste to koupili.“
Adcock ve svém článku také vyzdvihuje kouzlo složeného úročení. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, doporučuji skvělý článek od Patrika Kudláčka Kouzlo složeného úročení – jak vytvořit ze stokoruny 10 000 Kč?.
4. Automatizujte, automatizujte, automatizujte
Adcock tvrdí, že automatizuje vše, co se dá. Ukazuje to na příkladu důchodových plánů, které v Americe nabízí mnoho zaměstnavatelů svým zaměstnancům jako benefit. (Z vaší mzdy se automaticky strhává částka, která jde do penzijního spoření – nemusíte pro to nic udělat.)
Automatizaci Adcock používá také například při placení svých závazků.
„Automatizace vám velmi usnadní život, protože nebudete při placení účtů muset spoléhat na vlastní disciplínu, vyhnete se pokutám, úrokům nebo negativnímu hodnocení bank.“
5. Mějte dobrý přehled o tom, kam putují vaše peníze
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se podle Adcocka dají eliminovat výdaje, je jejich kontrolování. Podle něj záleží na každém halíři. Je to základ, ale mnoho lidí si není schopno každý měsíc sednout a projít své výdaje.
Tady jsou věci, na které byste neměli zapomínat:
- Prohlížejte si účtenky a účty namísto jejich vyhazování,
- bavte se až poté, co jste zaplatili všechny fixní výdaje,
- neignorujte malé výdaje (kávy, obědy atd.),
- pozor na měsíční předplatné čehokoliv.
6. Zdržte se věcí, které nepotřebujete
Adcock tvrdí, že kdysi utrácel spoustu peněz za hlouposti, které nepotřeboval. Kupoval si drahá auta, sportovní kola, předražené pojištění a tak dále. Ale aby dosáhl svého cíle brzkého odchodu do důchodu, všechny zbytečnosti prodal.
„Courtney a já teď žijeme velmi skromným životem a nemohli bychom být šťastnější. Přestali jsme platit za kabelovku a využíváme streamovací předplatné za poloviční cenu. Na jídle v restauracích utratíme jen 50 dolarů měsíčně. Nové oblečení kupujeme méně než dvakrát ročně. Nové telefony si kupujeme, jen když jsou ty staré úplně rozbité,“ dodává Adcock.
Zároveň přiznává, že nemusíte šetřit na všem, ale jedna věc je jistá: Musíte si stanovit priority. A co je vaší prioritou? Každodenní káva ze Starbucks nebo finanční nezávislost?
#milionar #predcasnyduchod #investice #investovani #bohatstvi #finance #financnisvoboda #financninezavislost