25.12.2018 3 minuty čtení

Dánský startup plní sen všech mužů - trenky, které můžete nosit celý týden

Spodní prádlo patří k nejoblíbenějším vánočním dárkům. Pro darující je velmi snadný jeho výběr, nakupující zase ocení kvantitu, protože spodní prádlo se musí neustále měnit, prát a člověku se to samozřejmě nechce dělat každý den. Tomu je však možná konec díky nápadu dánských dvacátníků.

Pokud dnes někomu řeknete, že nosíte jedny a ty samé trenky bez vyprání celý týden, pravděpodobně si v lepším případě trochu poodstoupí, v tom horším s vámi úplně přeruší komunikaci. V blízké budoucnosti to už však možná bude celkem běžná věc, nad kterou se nikdo nepozastaví.

Čtyři kamarádi z dánského Århusu totiž v roce 2015 založili firmu Organic Basics, která vyrábí dámské a pánské prádlo. A jejich největším hitem jsou dnes výrobky s příměsí stříbra, které dokáže pohltit až 99 % všech bakterií. Díky tomu je možné každý kousek nosit déle a logicky také méně prát.

Pokud si však myslíte, že to tito mladíci dělají proto, aby si mohla línější část obyvatelstva oddychnout od věčného praní, jeden ze zakladatelů vás vyvede z omylu.

„Naším byznysem je udržitelná móda. Tradiční cesta nakupování, nošení, praní a vyhazování předraženého spodního prádla je neskutečným plýtváním zdrojů. A je také extrémně škodlivá pro životní prostředí,“ říká současný CEO firmy Mads Fibiger.

Sedmadvacetiletý Fibiger a jeho tři kamarádi se rozhodli, že změní celý módní obor a dnes už se pomalu pouštění do bojů s vyhlášenými značkami jako Calvin Klein či Levis. Firma už se přesunula do Kodaně a zaměstnává desítku lidí. Své produkty vyrábí v Turecku a důkladně dohlíží na to, aby celý proces vývoje byl co nejšetrnější k přírodě a životnímu prostředí. A stejně tak, aby i vaše používání tohoto prádla co nejvíce šetřilo energií.

„Funguje to. Naše spodní prádlo můžete před vypráním nosit mnohem déle, díky čemuž ušetříte nejen čas a peníze, ale také vodu a energii,“ vysvětluje Fibiger.

U firmy už nakoupilo více než 50 tisíc zákazníků a čísla stále rostou. Optimistické budoucnosti nahrává také studie výzkumné agentury Nielsen z roku 2015, která zjistila, že až 73 % mladých lidí dává přednost udržitelné módě a výrobkům tomu odpovídajícím.

„Jsme přesvědčeni, že současný módní průmysl je ´špinavý´ a nepomáhá životnímu prostředí. Chceme všem ukázat, že je možné vyrábět 100% udržitelné a kvalitní produkty za rozumnou cenu,“ dodává šéf firmy Fibiger.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.