22.12.2018 4 minuty čtení

Snapchat v posledním tažení? Akcie poprvé v historii pod 5 dolary

Žádné vánoční bonusy, slyšeli opět po roce zaměstnanci sociální sítě Snapchat. A je to vcelku logické, firma končí rok 2018 ve velmi depresivním stavu. Po několika negativních zprávách dnes akcie dosáhly nového minima a obchodní den zakončily na hodnotě 4,99 dolarů za akcii.

Pokud byl Mark Zuckerberg v roce 2018 pod tlakem, potom byl Evan Spiegel v podstatě v „drtičce“. Akcie jeho sociální sítě Snapchat totiž konstantně po celý rok klesaly, aby o vánočních svátcích dosáhly absolutního dna. Logicky se tak nabízí otázka – ustojí tohle všechno Snapchat a jeho šéf?

Neprodáme!

Byla to velká startupová událost, když Snapchat ústy svých zakladatelů odmítl v roce 2013 nabídku Facebooku ve výši 3 miliard dolarů. Dokonce pouhé dva roky po založení firmy! Pro jedny byl Evan Spiegel blázen, který odmítl životní nabídku, pro druhé se stal hrdinou, který odolal vábení tehdy už obřího korporátu a zachoval si svou podnikatelskou svobodu a nezávislost.

Spiegel to však celé komentoval s klidným úsměvem tak, že se Snapchatem má velké plány a že jeho cena bude v budoucnu mnohonásobně vyšší, než pouhé 3 miliardy. A další události tato jeho slova velmi významně podpořily.

Ve světle připravovaného IPO totiž možná tak trochu zanikla informace o tom, že Snapchat chtěl v roce 2016 koupit další technologický gigant – Google. A nabídka? Údajně 30 miliard dolarů. Že by měl Spiegel přecijen pravdu o mnohonásobně vyšší hodnotě?

Ani tato ohromující nabídka však Spiegela a spol. nepřesvědčila, naopak, dodala týmu ještě větší sebevědomí a urychlila proces přípravy IPO, které mělo být dalším důležitým krokem na cestě k velikosti nezměrných rozměrů.

Burzovní skluzavka

Snapchat vstoupil na burzu (NYSE) 2. března 2017 při upisovací ceně 17 dolarů za akcii. Už druhý den však byla hodnota na rekordní ceně 27 dolarů za akcii, což znamenalo valuaci celé společnosti ve výši 30 miliard dolarů. Snapchat za sebou v dálce nechal mnohem starší Twitter a vše vypadalo na zářivou budoucnost. Jenže…

Postupem času se začalo ukazovat, že Snapchat žádný geniální byznys plán vlastně nemá. Firma byla ve ztrátě a i když jí rapidně rostla uživatelská základna, tvořená zejména přelétavými teenagery, tržby se zvyšovaly velmi pomalým tempem. A jak známe, trhy jsou na takové signály velmi citlivé. Po svém vrcholu z druhého dne na burze už akcie Snapchatu jen klesaly.

Časté změny na postech šéfů jednotlivých oddělení, nepřesvědčivé vystupování stále ještě velmi mladého Spiegela, silná konkurence v podobě Instagramu a aby toho nebylo málo, teď v listopadu se přidalo ještě vyšetřování ze strany komise pro cenné papíry z důvodu podezření na manipulaci s informacemi určenými investorům před IPO.

Ano, pokud člověk chce na Snapchatu najít něco pozitivního, může zmínit jak stále rostoucí uživatelskou základnu, tak i rostoucí tržby, které například ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhly poprvé na hranici 300 milionů dolarů. Je však otázkou, zda toto samotné může investorům stačit, aby Snapchatu zachovali svou důvěru.

Podle průzkumů většina marketingových pracovníků pro své kampaně dává přednost Instagramu a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo měnit. Pokud se navíc nacházíme na konci konjunktury a přijde doba škrcení marketingových rozpočtů, bude to mít Snapchat s přesvědčováním obchodním partnerů ještě složitější.

Po dnešním obchodování je valuace Snapchatu na hodnotě 6,5 miliardy dolarů a pokud se nestane zázrak, Evan Spiegel se se svým podílem ve výši 13 % v nejbližší době miliardářem nestane.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.