Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
11.06.2020 4 minuty čtení

Tyto grafy a čísla ukazují, jak koronavirová krize přepsala učebnice ekonomie a obchodování

Pandemie covidu-19 si vybrala tvrdou daň na trzích i v ekonomice. Následujících devět příkladů tyto dopady alespoň částečně kvantifikuje a upozorňuje na extrémy a rekordy, které koronavirová nákaza přinesla.

1. Index S&P 500 se propadl o 30 % za 22 dní

Americké akcie zažily nejrychlejší propad do medvědího trendu v historii. Index S&P 500 se dokonce zřítil o 30 % za 22 dní. Propad některých trhů byl ještě dramatičtější, americké akcie jsou ale pojem. Vždyť tržní kapitalizace firem z S&P 500 představuje asi polovinu market capu globálního akciového trhu. Od té doby S&P 500 zpevnil o více než 40 %, to je ale již jiný příběh.

 

 

2. Spready u nejrizikovějších dluhopisů vyskočily o téměř deset procentních bodů

Spready na dluhopisovém trhu zamířily prudce vzhůru a ty u bondů se známkou CCC a horší vyskočily o 9,8 procentního bodu. Investoři zkrátka zvolili sázku na jistotu a přesouvali peníze do bezpečných státních dluhopisů s vysokým ratingem. Nárůst spreadů v rámci jednoho měsíce byl nejvýraznější od roku 2008.

 

 

3. ETF Vanguard Total Bond Market se obchodoval s 6,2% diskontem vůči čisté hodnotě aktiv

Strach investorů ze série bankrotů firem narostl do takových rozměrů, že i na dluhopisovém trhu v jednu chvíli takřka zmizela poptávka. Burzovně obchodovaný fond (ETF) Vanguard Total Bond Market se tak dokonce obchodoval s diskontem 6,2 % vůči čisté hodnotě aktiv. Zjednodušeně řečeno si tak investoři mohli ve fondu koupit podíl a následně prodat (teoreticky) jeho podkladová aktiva za vyšší cenu.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?

 

4. Britská vláda představila balík pomoci v objemu 350 miliard liber

V polovině března britský ministr financí oznámil, že vláda je připravená v rámci boje s ekonomickými dopady koronaviru poskytnout 330 miliard liber ve formě půjček pro firmy a poskytovatele služeb a 20 miliard liber další pomoci. To je balík, který nemá v poválečných časech v zemi obdoby.

5. Ropné futures se propadly pod nulu

V druhé polovině dubna se futures na ropu propadly pod nulu. Jinými slovy tak těžaři suroviny platili odběratelům za dodávky černého zlata. Poptávka po surovině se totiž vlivem "zastavení" ekonomického života prudce propadla, skladovací kapacity se začaly plnit a těžaři se obávali, že nově získanou surovinu nebudou mít kam uložit.

 

 

Nejisté ropné zítřky aneb Co (ne)čeká černé zlato do konce roku?

 

6. O práci v USA přišlo přes 35 milionů lidí

Za pouhé dva měsíce přišlo ve Spojených státech o práci více než 35 milionů lidí, přičemž míra nezaměstnanosti vyskočila z asi 6 % na téměř 15 %. V poválečné historii činil dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. Poslední data z trhu práce již naznačují zlepšování situace, míra nezaměstnanosti v květnu klesla a mimo zemědělství v USA vzniklo asi 2,5 milionu pracovních míst.

7. Bank of England očekává nejhlubší recesi za 300 let

Na začátku května britská centrální banka varovala, že tamní ekonomika by se v letošním roce měla propadnout o 14 %. To by znamenalo nejhlubší propad od roku 1706, kdy se HDP meziročně snížil o 15 %. Obdobně zdrcující výhledy jsou i pro ekonomiky USA nebo eurozóny.

 

 

8. Největší britské firmy snížily výplatu dividend o 24 miliard liber

Propad zisků a nejistý výhled přiměly řadu společností k odložení nebo pozastavení výplaty dividend. V Británii k začátku května sto největších společností odložilo nebo zrušilo výplatu dividend v souhrnné hodnotě 24 miliard liber. Podle analytiků z Link Asset Services by letos mohla hodnota vyplacených dividend spadnout v krajním případě až o 51 %, středový scénář počítá s jejich poklesem o 32 až 39 %.

9. Britská vláda si poprvé půjčila se záporným úrokem

Britská vláda v druhé polovině května prodala v aukci tříleté dluhopisy v objemu 3,8 miliardy liber se záporným výnosem 0,003 %. Se záporným úrokem si tak britská vláda půjčila poprvé v historii. Enormní zájem o britské bondy potvrzuje, že investoři věří v odolnost tamní ekonomiky a vnímají takzvané gilty jako bezpečný přístav.

#investovani #koronavirus #ekonomika

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
2 minuty
5 minut
6 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
2 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty