21.12.2018 3 minuty čtení

Za 18 měsíců na 38 miliard, to je e-cigaretový startup JUUL

Velká tabáková společnost Altria Group, která na trh dodává například všem známé cigarety Marlboro, ve čtvrtek oznámila, že za 12,8 miliard dolarů kupuje 35% podíl ve firmě Juul Labs, která vyrábí stejnojmenné e-cigarety.

Samo o sobě by to nebylo nijak zarážející či překvapivé, přecijen, ve světě tabákových firem se tradiční točí relativně velké peníze. Na tomto případě je však fascinující to, že samotná firma Juul Labs vznikla teprve v červenci 2017.

E-cigaretu?

Elektronické cigarety jsou globální hit a raketový růst firmy Juul je toho dokonalým důkazem. Jen za poslední rok vyrostly prodeje tohoto startupu o 941 % na 2 miliardy dolarů.

Projekt elektronické cigarety JUUL vznikl původně ve společnosti PAX Labs v roce 2015, v roce 2017 se však původní spoluzakladatel PAX Labs s projektem JUUL vyčlenil a vznikla samostatná společnost Juul Labs, která od té doby roste nebývalým tempem.

V létě tohoto roku do firmy vstoupili další investoři, konkrétně investiční fond Tiger Global, který do projektu vložil 650 milionů dolarů a tím ocenil celou firmu na už tak úctyhodných 16 miliard dolarů.

Tím to však neskončilo a jak už bylo zmíněno na začátku, do hry vstoupil tabákový gigant Altria Group. Výrobce cigaret Marlboro si koupil 35% podíl za 12,8 miliard dolarů, čím firmu ocenil na neuvěřitelných 38 miliard dolarů. Pro vaši představu, to je větší ocenění, než mají například Airbnb, Lyft, SpaceX či Ford.

Juul wins

Pro Altria Group může být tento krok logický, jelikož prodeje Juul rostou pravidelně o stovky procent, naopak prodeje klasických cigaret za poslední rok klesly o 3 %. Altria tak získává podíl v odvětví, kterému může patřit budoucnost. Odborníci se však ptají, zda Altria udělala opravdu tak výhodný obchod. Nepřeplatila náhodou trochu?

„Byla to jedinečná a neopakovatelná příležitost investovat do výjimečné společnosti, nejrychleji rostoucí v segmentu elektronických cigaret ve Spojených státech,“ stojí v oficiálním vyjádření CEO Alatria Group Howarda Willarda.

Firma Juul Labs se však může právoplatně cítit jako vítěz tohoto obchodu, jelikož získala na jedné straně ohromné finance na rozvoj a s tím spojené obrovské ohodnocení, ale k tomu navíc přístup ke kompletní distribuční síti Altria Group, takže k propagaci svého produktu může využít například všechny prodané cigarety Marlboro, a to už je pořádné marketingové posilnění!

A jedna zajímavost na závěr. Svou první venture kapitálovou investici získala Juul Labs v prosinci loňského roku, v červenci tohoto roku pak byla fondem Tiger Global oceněna na již zmíněných 16 miliard dolarů. To je pouhých 7 měsíců mezi první investicí a pozicí tzv. decacornu, tedy firmy s valuací více než 10 miliard dolarů. Doposud byl držitelem tohoto prvenství Facebook, kterému do trvalo dva a půl roku.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.