Jedenáct finančních poradců se o nejhorší investice svých životů podělilo v roce 2016 s magazínem Forbes. Vybrala jsem pro vás z článku 5 případů, které mi přišly nejzajímavější. Tady jsou.
1. Investoval jsem do jednotlivých akcií bez jakéhokoliv plánu
Finanční poradce z firmy Yaish Financial Services Ronn Yaish se v roce 1999 krátce po své svatbě rozhodl, že chce investovat peníze do akcií. Yaish a jeho novomanželka ve slepé vidině zisku na nic nečekali a investovali spoustu peněz do technologických firem.
Bohužel tomu nepředcházela žádná analýza ani myšlení na dlouhodobé cíle.
„Faktem je, že jsme neměli plán ani žádné zkušenosti s investováním peněz. Investovali jsme do něčeho, čemu jsme nerozuměli. Třešničkou na dortu bylo špatné načasování této životní lekce – bylo to kolem prasknutí internetové bubliny v roce 2000.“
Dobrou zprávou bylo, že Yaishům nějaké úspory zůstaly a podle finančního poradce Yaishe to pro něj byla lekce, že investování není to samé jako gambling nebo sázení.
„Neměl jsem kupovat akcie společností, o kterých jsem nic nevěděl, když jsem nerozuměl ani pravidlům akciového trhu,“ řekl Yaish v rozhovoru pro Forbes.
2. Investoval jsem všechno do něčeho, co ztrácelo na hodnotě
Toto je příběh Scotta Wellense, finančního plánovače z Fortress Planning Group, který udělal opravu špatnou investici na začátku své kariéry.
„Mou nejhorší investicí všech dob byl nákup úplně nového auta hned poté, co jsem získal po vysoké práci na plný úvazek. Byl rok 1995 a já vydělával v nové práci asi 20 tisíc ročně, ale dovolil jsem si koupit auto za 30 tisíc dolarů.“
Wellens dodává, že tento jediný nákup mu zabránil investovat peníze na důchod. Auto eventuálně ztratilo veškerou svou hodnotu, ale kdyby v roce 1995 investoval 30 tisíc dolarů do S&P, mohl by tehdy [v roce 2016] prý mít 180 tisíc dolarů.
3. Hazardoval jsem s rizikovými investicemi
Ředitel centra finančního plánování Andrew Rogers se podělil s Forbes o příběh, který se také udál v jeho mladých letech.
„Na vysoké jsem byl na pár lekcích a trochu jsem studoval deriváty. Měl jsem pocit, že jsem je skvěle chápal a i po vysoké jsem zůstal v kontaktu se svým profesorem a bavili jsme se o obchodních strategiích.
O pět let později jsem dělal v bankovnictví. Po pár letech v oboru jsem bankovnictví na akciových trzích docela rozuměl. Po změně zaměstnání jsem nějaké (naštěstí ne všechny) úspory dal do opcí. Obchodoval jsem převážně v oblasti akcií bank, protože jsem té oblasti rozuměl. Vlastně se mi vedlo docela dobře. Z mých 5 tisíc dolarů se za rok stalo něco kolem 8 tisíc dolarů.
Potom konečně přišel ‚ten obchod‘. Narazil jsem na obchod, o kterém jsem si byl jistý, že je to ono. Koupil jsem call opce asi za 3 tisíce dolarů. Akcie klesly. Nakoupil jsem za další čtyři tisíce dolarů.“
O pár měsíců později z Andrewových peněz zbyla tisícovka, kterou si přesunul zpátky do penzijního spoření a byl rád.
4. Půjčil jsem si peníze, abych je investoval
Finanční poradce Kenneth S. Feyers patří mezi lidi, kteří nemají dobré zkušenosti s investováním do nemovitostí.
„Byl rok 2007 a trh s nemovitostmi byl v rozkvětu. Slyšel jsem o programu, který by vzal kapitál z mého domu a re-investoval jej. Ve zkratce – mám svou původní hypotéku a druhou hypotéku se všemi penězi, které jsem vzal z té první. Všechno přišlo vniveč, když přišla hypoteční krize.“
5. Investoval jsem do podezřelých finančních produktů
Finanční plánovač z NextGen Wealth Clint Haynes se také podělil o příběh z roku 2007. V jeho hlavní roli hrál podezřelý hypoteční věřitel.
„Investoval jsem v létě roku 2007 do podivného poskytovatele hypoték s názvem Thornburg Mortgage. O společnosti jsem se dozvěděl z investičního newsletteru, který jsem tou dobou odebíral. Po minimálním průzkumu jsem se rozhodl utratit své peníze.
Ve zkratce: Nevyšlo to tak, jak jsem doufal. Chvíli věci šly podle plánu, ale pak si vzpomínám, že přišla hypoteční krize a už jsem s tím nemohl nic moc dělat.“
Haynes pro Forbes vypověděl, že společnost nakonec v roce 2009 vyhlásila bankrot a spolu s ní zmizely i jeho peníze.
„Rozhodně to pro mě byl zážitek, který mi otevřel oči a na který nikdy nezapomenu,“ dodává.
A jakou největší investiční chybu jste kdy udělali vy?
#investice #investovani #financniporadenstvi #financniporadce #forbes