Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
11.06.2020 5 minut čtení

Psycholog z Harvardu tvrdí, že nejinteligentnější lidé mají těchto 12 vlastností. Máte je také?

Daniel Goleman, psycholog, který celou svou kariéru zasvětil zkoumání emoční inteligence, přišel se seznamem 12 vlastností, které podle něj často mají nejinteligentnější lidé. Porovnejte se s jeho seznamem a zjistíte, zda se mezi ně můžete řadit.

Daniel Goleman napsal na téma emoční inteligence několik celosvětových bestsellerů. Publikoval mimo jiné v New York Times a Harvard Business Review a z Harvardu má i svůj doktorát z klinické psychologie a vývoje osobnosti.

Podle Golemana je právě emoční inteligence – schopnost rozpoznat emoce ostatních a pracovat s nimi to, co dělá z některých lidí nejlepší leadery na světě. Bezpočet studií prokázal, že čím větší je emoční inteligence jedinců, tím lépe si běžně vedou v pracovním prostředí. 

Ve svém článku na CNBC Make It Goleman emoční inteligenci demonstruje na příkladu jistého Toma.

„Tom se považuje za emočně inteligentního člověka. Je oblíbený manažer, laskavý, uctivý, příjemný a chápavý k potřebám ostatních. Přesto se často ptá sám sebe ‚Mám potřebnou emoční inteligenci, tak proč jsem se ve své kariéře zasekl?‘ 

To je běžná past. Tom definuje emoční inteligenci příliš omezeně. Kvůli soustředění se na společenskost a oblíbenost se mu vytrácí všechny ostatní vlastnosti emoční inteligence, které mu mohou scházet – takové, které by z něj udělaly silnějšího a efektivnějšího leadera.“ 

Goleman po 25 letech, které strávil psaním knih a zkoumáním tohoto tématu, zjistil, že se emoční inteligence dá dělit na čtyři hlavní domény. A do těchto čtyřech domén spadá 12 vlastností.

 

Goleman tvrdí, že je hloupost si emoční inteligenci zeštíhlit pouze na schopnost vcítit se do druhých a být na ně milý. Důležité je podle něj především rozpoznat, ve kterých oblastech emoční inteligence máme rezervy a snažit se v nich zlepšit. Tady je jejich seznam.

1. Sebeuvědomění

Sebeuvědomění Goleman popisuje jako „schopnost naladit se na vlastní emoce“. Tato schopnost vám pomůže rozpoznat, co cítíte a proč a jak vám tyto pocity pomáhají nebo ubližují při plnění cílů.

 • Emoční sebeuvědomění: Rozumíte svým silným stránkám a naopak omezením. Dokážete poznat, když na něco nestačíte a jste schopni požádat o pomoc. Máte jasno ve vlastních hodnotách a víte, jaký je váš cíl, což vám umožňuje se lépe rozhodovat.

2. Ovládání sebe sama

Ovládání sebe sama, nebo jak to nazývá Goleman, self-management, je schopnost udržet pod kontrolou rozptylující emoce a impulzy. Je to pro leadery důležitá vlastnost, především v období krize. To je totiž chvíle, kdy u vás ostatní hledají pochopení a podporu. Když je leader klidný, mohou být klidní i oni.

 • Emoční sebekontrola: Jste pod tlakem schopni zachovat klid a z naštvání se dokážete rychle probrat. Víte, jak se svými pocity pracovat – pro dobro ostatních i to vlastní.
 • Přizpůsobivost: Dokážete být flexibilní a čelit nejistotě. Umíte najít nový způsob, jak se vypořádat s překážkami. Jste schopni naplňovat více různých očekávání zároveň.
 • Orientace na výkon: Snažíte se excelovat. Ceníte si upřímného feedbacku a neustále hledáte způsoby, jak se zlepšovat.
 • Pozitivita: V lidech, situacích i událostech hledáte to dobré. Je to životně důležitá vlastnost, díky které se můžete neustále posouvat dopředu.

3. Vnímání ostatních

Vnímání ostatních je spojené se schopností čtení v ostatních lidech a interpretování si jejich emocí – často i pomocí non-verbálních nápověd. Vnímavý leader je schopný řídit mnoho různých typů lidí a vytvořit si k nim vztah. Umí naslouchat a efektivně komunikovat.

 • Empatie: Ostatním věnujete svou plnou pozornost a snažíte se porozumět tomu, jak se cítí a jaké mají názory. Neustále se snažíte vidět svět očima druhých.
 • Organizační empatie: Snadno dokážete číst dynamiku kolektivu, organizace nebo uskupení lidí. Někdy dokonce dokážete předpovídat, jak někdo z vašeho týmu nebo lidí, se kterými pracujete, bude reagovat na nastalou situaci. Díky tomu dokážete k věcem přistupovat strategičtěji.

4. Management vztahů

Management vztahů spadá pod sociální dovednosti. Umožňuje vám motivovat a inspirovat ostatní a být s nimi v harmonii.

 • Vliv: Jste přirozený leader, který dokáže od ostatních snadno získat souhlas nebo podporu. Díky tomu jsou vaše skupiny lidí angažované a připravené zvládnout těžké výzvy.
 • Mentorování: Díky dávání zpětné vazby a podpory ostatním v nich dokážete vyvolat změnu a pomoci jim v růstu. Své názory dokážete podat jasně a přesvědčivě, takže jsou vaši spolupracovníci motivovaní a také vědí, co od nich očekáváte.
 • Management konfliktů: Při řešení problémů se necítíte nepříjemně. Dokážete zvládnout zažehnat konflikt mezi dvěma stranami – podívat se na problém očima každé z nich a pomoci vymyslet oboustranně přijatelné řešení.
 • Týmová práce: Jste týmový hráč a dokážete s ostatními velmi dobře spolupracovat. Aktivně se zapojujete, sdílíte zodpovědnost i odměnu. Přispíváte blahu svého týmu.
 • Inspirativní leadership: Ostatní inspirujete a vedete k cílové vizi. Vždy se vám povede odvést dobrou práci a dostat z lidí to nejlepší.

Tak co, v kolika ze 12 vlastností jste se poznali?

#psychologie #inteligence #eq #osobnirozvoj #seberozvoj

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut