10.08.2018 4 minuty čtení

Jak investovat do zlata, abyste nepřišli na buben?

Ke zlatu se investoři obracejí především v dobách, kdy na finančních trzích začnou řádit turbulence. A ti, kdo mají peníze, hledají bezpečnější aktiva, než jsou akcie a další produkty finančního trhu, jež jsou v případě finančních krizí a praskání investičních bublin nejvíc náchylné na prudký sešup. Což nás také může čekat každou chvíli.

Indexy Dow Jones i Nasdaq už zdaleka nerostou takovým tempem jako loni. Objevují se obavy z vývoje v zadlužené Číně, nebezpečí pro celou eurozónu představují zadlužené italské banky, o kterých se na veřejnosti příliš nemluví a co provede s celosvětovou ekonomikou americká celní válka? Navíc zde máme bezkrizové období, které nemá v historii obdoby. Oproti tomu zlato mělo od začátku letošního roku nakročeno skvěle ještě v květnu se obchodovalo za 1350 dolarů, k dnešnímu dni se propadlo na 1220, ale jak ukazuje historie má nyní před sebou klíčový support 1200 dolarů za unci.

Zlato na vzestupu?

Zlato má za sebou však i mnohem horší propady. V roce 2011 se zlato vyšplhalo k téměř 1 900 dolarům, na sklonku roku 2013 však začalo prudce zlevňovat. Zlato ztratilo svou atraktivitu a v lednu 2016 se propadlo dokonce na 1050 dolarů. Investoři se přesunuli spíše k akciím a dluhopisům. Ale tato situace není únosná do nekonečna. K vrcholu z roku 2011, tak mám velmi daleko, což nabízí zajímavý prostor pro zhodnocení vaší případné současné investice.

Data o proměnách ceny zlata však lze interpretovat různě. Cena zlata však od zrušení zlatého směnného standardu v roce 1971 postupně stále roste. Od roku 2000 do roku 2008 to bylo kolem 10 % ročně, poté v roce 2011 bylo dosaženo zatímního vrcholu. Od zmíněného počátku roku 2016 se pak jedná o přibližně 20 procentní zhodnocení.

Koupit cihlu nebo raději minci?

Zlato coby investiční nástroj může mít více podob. Klasikou jsou zlaté slitky, roste zájem o investiční a pamětní mince. V případě investičních mincí není v podstatě rozdílu mezi pořízením mince a pořízením slitku či zlaté cihly – jde o investici do určitého množství zlata, jeho konkrétní podoba je pak vcelku lhostejná. Cena produktu roste či klesá v závislosti na vývoji cen zlata.

Naopak u pamětních mincí, určených především pro sběratele, je to trochu jinak. Mincí se sběratelským potenciálem je jen omezené množství – to je odlišuje od investičních zlatých mincí. Některé výjimečné emise si žijí vlastním životem a mohou v mezidobí, kdy klesá cena na burze, paradoxně růst kvůli atraktivitě pro sběratele v řádech desítek až stovek procent.

Papírové zlato

Mít zlato v trezoru může dávat pocit jistoty – na druhé straně investice do fyzického zlata s sebou nese i různá úskalí. Velkou nevýhodou je především nutnost fyzické zlato bezpečně uskladnit. V případě uskladnění v bankovních trezorech to něco stojí, a navíc tím poněkud padá výhoda držení fyzického zlata coby pojistky proti pádům bank či zhroucení měnového systému či změně režimu. Zlato v bankovních trezorech lze v takovém případě „znárodnit“ či jinak „vyvlastnit“ vcelku jednoduše.

ETF

Do zlata lze však investovat i jinak než jeho fyzickým nákupem. Prostřednictvím nástrojů finančních trhů. Investor tak fyzicky žádné zlato nedrží – a nemusí se o něj tak ani nijak starat – byť jeho investice se zlatem souvisí.

Asi nejrozšířenějším „papírovým“ nástrojem investic do zlata jsou investice prostřednictvím ETF (burzovně obchodovaných fondů). Tyto fondy vznikly jako nástroj pro investory, kteří sice chtějí vlastnit fyzické zlato, ale nemusí ho mít uskladněno doma a chtějí ho mít za levnější peníz. Ne vždy je za investicemi do těchto fondů ale fyzické zlato.

Zlato v každém historickém bodě pracuje pro svého držitele, protože je samo o sobě ryzí formou peněz – 5000 let historie to stále potvrzuje. Pro představu, v období velké inflace 80. let v USA majitelům zlata narostla kupní síla patnáctkrát.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.