28.05.2019 7 minut čtení

Vyplatí se být specialistou na burze? Klady a zápory úzkého zaměření 1/2

Dříve nebo později se toto rozhodnutí dotkne každého investora. Být specialistou na určitá odvětví nebo využít ohromné šíře a barvitosti finančních trhů? Pro specializaci hovoří mnoho argumentů. Nepřekvapí proto, že tuto cestu volí řada především již trochu zkušenějších burziánů. Nicméně vše má svoji cenu a i tento přístup trpí výčtem neduhů a omezení. Volba tedy nemusí být tak jasná, jak se na první pohled může zdát.

V rámci moderní tržní ekonomiky se specializace stala jedním z hlavních nástrojů, jak přežít v tvrdém konkurenčním boji již nejenom lokálních, ale rovnou globálních trhů. Téměř každý obor tak své oddané k tomuto přístupu vede a do prohlubování jejich znalostí silně investuje. Být renesančním člověkem s mírně nadprůměrnou znalostí vícero oborů nebo částí jednoho odvětví se již nenosí.

Nicméně celá věc není tak jednoznačná, jak se může zprvu jevit. Nevýhody specializace jsou mnohé a zvláště nyní v dobách celosvětového propadu cen aktiv vylézají silně na povrch. Co tedy může nabídnout přístup s větším rozptylem a jak případně obě složky kombinovat?

Dobrá znalost se počítá

Pravdou chtě nechtě zůstává, že specializace je směrem, který dává na první dobrou smysl. Ostatně se za ni přimlouvá i dlouhá řada nejzvučnějších jmen investičního světa. Mezi její velké proponenty tak je možno počítat například Philipa Fishera, muže, který se v období před a po druhé světové válce do hloubky věnoval hledání akcií firem s vysokým růstovým potenciálem a prakticky stál u zrodu dosti specifického způsobu k hodnotovému investování.

Sám se zabýval především zpracovatelským průmyslem a hledal společnosti, sloužící jako výsadní dodavatelé součástek a polotovarů pro sílící technologické tituly (a to v době, kdy to ještě v rámci investiční komunity nebylo „in“).

Ve svém zapálení přitom šel až tak daleko, že se ve svém ojetém voze vydával na dlouhé cesty po Americe a vedl detailní rozhovory s managery firem, odběrateli i akademiky, zkrátka s každým, kdo mu o jeho odvětví mohl říci něco zajímavého. Jeho extrémně časově náročný přístup se mu vyplatil a Fisher se nakonec propracoval mezi multimilionáře. Jak sám často zdůrazňoval, jeho největší začátečnickou chybou bylo vkládání peněz do akcií firem z oborů, kterým prostě a jednoduše nerozuměl.

Stačí hodina denně

Fisherův příklad je v mnohém motivační, nicméně z něj plynoucí výrazná časová náročnost může kdekoho odradit. Pravdou totiž je, že Philip pravděpodobně strávil více času na cestách a vysedáváním v kavárnách, hospodách a firemních kafetériích než užíváním získaného bohatství. Navíc představa, jak drobný český investor obráží ve své ojeté Škodovce zahraniční korporace je přinejmenším úsměvná.

Existují tedy i jiné možnosti, jak se specialistou stát takříkajíc „snadno a rychle“? Odpověď překvapivě zní, že ano! Základem je přitom poctivé studium a to nejenom odborných publikací (ideálně od reálně obchodujících investorů nikoli čistých akademiků), ale i analýz relevantních institucí či sektorově orientovaných zpráv.

Zní to náročně, avšak býti nemusí. Ostatně sám investiční guru číslo jedna Warren Buffett zastává názor, že stačí jedna hodina soustředěného studia denně, aby se člověk do roka stal odborníkem na většinu odvětví lidské činnosti – nebo alespoň na ty, které lze při investování využít. V časovém rozvrhu běžného pracujícího či studenta se přitom nejedná o žádný horentní výdaj.

Kudy se vydat?

Nastává tedy otázka, jakým způsobem se na finančních trzích specializovat. Jinak řečeno, kudy se na počátku své investiční kariéry vydat, aby se jednalo o smysluplné a především profitabilní rozhodnutí, které bude navíc v souladu s investorovou osobností. Možností specializace je přitom opravdu spousty:

Časová – týká se především volby pevného a jasně daného investičního horizontu.
Na určitý druh aktiv – investor se například zabývá pouze americkými akciemi či kryptoměnami.
Sektorová či odvětvová – jedná se o detailní zaměření pouze na jeden průmyslový sektor, (např. technologické akcie), komoditu (ropné futures), měnu (britská libra) nebo kryptoměnu (investor obchoduje pouze bitcoin).
Metodická – člověk se jasně zaměří na jednu z nabízených metod analýzy aktiv – např. tedy na fundamentální nebo technickou analýzu.
Situační – zde se jedná o specializaci na specifické druhy okolností, která se v rámci trhů objeví. Možno je zmínit propady indexů, deprese, naopak růst a silné počáteční momentum, IPO nebo ICO, fúze, akvizice apod.

Ať už se jedinec vydá kteroukoli z nastíněných cest, základní výhodou, kterou při tom získá, je schopnost proniknout do dané oblasti minimálně na úrovni dobře informovaného laika, ne-li přímo odborníka. Platí přitom, že léta zkušeností v tomto hrají naprosto stejnou roli jako v jakémkoli jiném odvětví.

Drobný individuální investor navíc může výrazně těžit z faktu své nezávislosti a potenciální nezaujatosti. Může se tedy více méně pokusit o nestrannou analýzu potřebných údajů, aniž by na rozdíl od profesionálních odborníků, manažerů či jinak profesně zainteresovaných osob byl sešněrován firemní kulturou, profesní slepotou či obchodním tajemstvím.

Na jeho straně rovněž (snad jen s výjimkou kryptoměn) stojí i fakt, že všechna investiční odvětví jsou minimálně v západním světě silně regulována. To s sebou nese mimo jiné i povinnost v nich působících subjektů pravidelně zveřejňovat řadu důležitých informací. Najít ta správná data pro vlastní analýzu a učinění kvalifikovaného investičního rozhodnutí tak zdaleka nemusí být tak intelektuálně a časově náročné, jak by se mohlo zdát.

Odvrácená strana měsíce

Doposud jsme hovořili prakticky pouze o faktorech, které silně hovořily pro volbu specializace jako základního přístupu k investování. Nicméně na světě neexistuje nic dokonalého a tak i tato filosofie má své mouchy. A nutno říci, že poměrně podstatné! V časech býčích trhů, rostoucích cen aktiv a všeobecného burzovního optimismu, zůstává většina z nich skryta. Příchod horších časů však na mnohé z nich vrhne poměrně hrozivé světlo.

Ostatně i sám Fisher si se svoji specializací zažil své! Než se totiž po druhé světové válce stal slavným investičním guru a vydělal na dlouhé poválečné konjunktuře, prožil si řadu let v naprostém zapomnění. Jeho hlavní smůlou bylo, že svoji investiční společnost Fisher & Co. založil přesně rok po největším burzovním kolapsu v moderních dějinách, tedy propadu z roku 1929. Všeobecný burzovní pesimismus, nedůvěra v investování a propady cen tak způsobily, že následující léta doslova živořil ve své drobné „ošuntělé“ kanceláři a jen s obtížemi sháněl klienty. Jeho investiční výsledky rovněž neuspokojily, neboť realita trhu nebyla v souladu s jím vyhledávanými situacemi a on své zásady odmítl opustit. Navzdory odstrčení z centra dění se nejednalo o ztracený čas, neboť Fisher vše věnoval „dopilovávání“ své filosofie, což se mu následně více než vyplatilo.

Tento příběh měl šťastný konec, nicméně ruku na srdce, kolik soudobých investorů by navzdory nízkým příjmům a chybějící prestiži dokázalo takto vzdorovat. Osobně si myslím, že mnoho nikoli.

Na co si dát pozor?

Výše zmíněná story poměrně barvitě ilustruje zásadní problémy, s nimiž se specializace na trzích potýká. Jejich konkrétní formu spolu s výhodami opačné formy investování (tedy širšího a flexibilnějšího přístupu) podobně rozebere druhý díl tohoto příspěvku.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.