1. Malé ambice
Hlavním cílem většiny populace je odejít v 65 do důchodu a doufat, že si stihli našetřit dost peněz na to, aby přežili, než zemřou. Tahle laťka je ale pro někoho, kdo má chuť vydělat víc peněz, než kolik dokáže utratit, posazena příliš nízko. Nebojte se posunout si ji mnohem výš. Každý průměrný člověk může vydělat víc, než kolik zvládne utratit. Je to jen o tom chtít víc.
2. Příliš velký důraz na spoření
Byť spoření patří mezi klíčové hodnoty i mezi bohatými, ještě víc než na spoření se zaměřují na vydělávání, protože to je opravdový klíč k růstu vašeho jmění. Přílišná opatrnost a strach ze ztráty každé koruny zapříčiní, že vás minou ty největší příležitosti. Je nutné umět přijmout kontrolované riziko a za všech okolností (krize nekrize) zaměřovat svou pozornost tam, kde se mohou nacházet velké peníze.
3. Pravidelný příjem
Průměrní lidé si v rámci pracovní kariéry zpravidla zvolí zaměstnání a pravidelný fixní příjem či hodinovou sazbu. A určitě existují výjimeční zaměstnanci, kteří si na výplatní pásce přijdou na velmi slušný plat. Z pohledu prosperity jde však o tu nejpomalejší cestu. Důvod, proč ji volí tolik lidí, je nasnadě - často je propagována jako nejbezpečnější. Lidé, kteří to ke skutečnému bohatství dotáhli dříve než na stará kolena, však zpravidla pracují sami na sebe a jsou placeni ne podle odpracovaných hodin, ale podle svých výsledků.
4. Flexibilní termíny
Pokud je vašim cílem budovat bohatství, nemůžete k tomuto cíli přistupovat jen tak napůl. Spoustu lidí vždycky chce spoustu věcí. Ale většinou ne tak moc, aby pro ně byli ochotni skutečně sklopit hlavu, udělat si specifický plán, nastavit si pevné termíny, bez diskuze se jich držet a pustit se do práce. Mají raději, když existuje nějaká rezerva a nevisí nad nimi tlak dodržet slovo, které dali sami sobě či druhým. Takhle ale self-made milionáři nevznikají.
5. Pořizování věci, které si nemůžete dovolit
Problém střední třídy není v tom, že utratí všechno, co vydělá - často vydělává tak málo, že pokud chce žít slušně, nic jiného jí nezbývá. Místo utrácení všeho, co vydělají, se bohatí lidé v první řadě zaměřují na to, aby měli několik různých příjmů. Jejich primární snahou není hlídat si utrácení a spoření. Ne. Snaží se vymyslet, jak vydělávat víc, část investovat a zbytek utratit dle vlastního gusta. Mohou si to totiž dovolit.
6. Zábava
Bohatí lidé nejsou mimozemšťané a přirozeně milují dobrou zábavu stejně jako každý jiný. Zároveň však mají ještě nad zábavou posazenou hodnotu celoživotního vzdělávání. A mnohdy místo zábavy volí raději možnost něčemu novému, co jim může být užitečné, se přiučit. Když vejdete do jejich domova, narazíte většinou na působivou knihovnu plnou naučných knih. Nenarazíte tam však na příliš mnoho románů, bulváru ani zábavných magazínů.
7. Toxické vztahy
Vědomí je nakažlivá věc a lidé, se kterými trávíte čas, mohou ovlivnit nejen vaše ambice, ale i velikost vašeho jmění. Proto je vždycky vhodné být vystaven lidem, kteří jsou úspěšnější než vy. Dává vám to potenciál rozšířit si obzory a posunout svůj příjem zase o kousek výš. Chtě nechtě se z vás vždycky nakonec stanou lidé, se kterými se ztotožňujete. Proto vítěze přitahují vítězi. A naopak.
8. Nostalgie
Časté vzpomínání na "staré dobré časy" má jeden háček. Pokud máte pocit, že ty nejlepší dny už máte za sebou, jen těžko budete schopni dosáhnout na miliony. Místo toho zakládáte vhodné podhoubí pro nespokojenost a deprese. Self-made milionáři jsou mezitím zaneprázdnění přemýšlením o své budoucnosti, kterou vidí optimisticky. Proto se nebojí vsadit na sebe, své myšlenky a své cíle, které chtějí v neznámé budoucnosti přetavit v realitu.
9. Komfort
Zatímco průměrný člověk vždy v první řadě vyhledává fyzický, psychický i emoční komfort a pohodlí, bohatého člověka stimuluje pocit nejistoty. Čím dříve pochopíte, že stát se milionářem není snadné a komfort může být při snaze dosáhnout tohoto cíle hotovým zabijákem, tím dříve se můžete začít učit, jak najít komfort i v situacích, kdy pracujete s přetrvávající nejistotou.
10. Strach
Podívejte se na některé z nejúspěšnějších byznysmenů dnešní doby. Operují na takové úrovní vědomí, kde strach vůbec neexistuje. Naopak zde existuje pocit, že i ta nejšílenější myšlenka, nad kterou si většina lidí jen poklepe na čelo, vlastně vypadá docela proveditelně. Abyste se na tuto úroveň mohli dostat, musíte být v první řadě ochotni opustit svou komfortní zónu.
11. Nízká očekávání
Pokud si svá finanční očekávání nastavíte příliš nízko, nikdy sice nebudete zklamaní, ale zároveň nebudete mít žádný důvod je zvyšovat. I tuto mentalitu je potřeba nechat za sebou. Bohatí lidé se nebojí nastavit si laťku očekávání pořádně vysoko, protože ji vnímají jako výzvu. Kdyby neexistovaly velká očekávání, nikdo by nikdy nezbohatl a nedosáhl svých snů. Už ve starověké filozofii se lze dočíst, že "dostanete přesně to, co očekáváte". I přesto velká většina lidí dobrovolně limituje svá očekávání do silného průměru, aby se ochránili před selháním.
#osobnirozvoj #selfmade #milionar #mentalita #ambice #chovani #obetovani #zmena #priority #motivace
Pěkný a pravdivý článek. Lidská mysl je nejsilnější a dokáže vše zhmotnit. Super,,,,
"Je to jen o tom chtít víc." Myslel jsem, že tyhle "doporučení" rozdává jen tragéd revolta ?
Sakra...asi musím zapracovat na všem. ?