02.04.2019 2 minuty čtení

Bilionový závod se znovu rozjíždí, bude první Microsoft, Apple nebo Amazon?

Když v září loňského roku překonal Apple valuaci ve výši jednoho bilionu dolarů, bylo to poprvé v historii, kdy se nějaké firmě podobný počin podařil. Pár dní na to se to na chvilku podařilo také Amazonu, ale potom už se trhy obrátily směrem dolů a z hodnoty nejen těchto firem vymazaly téměř třetinu hodnoty. Nyní to vypadá, že se jízda k bilionové valuaci rozjíždí znovu.

Letošní rok zatím akciím přeje a nadšení investoři ženou jejich ceny k novým výšinám. Díky tomu jsme například svědky dvou stomiliardových osobností, tedy opět něčeho, co se doposud v historii nepodařilo. Jeff Bezos zaujímá první místo se 150 miliardami dolarů, Bill Gates drží druhou pozici se 101 miliardami dolarů.

V případě jimi založených společností je však pořadí opačné. Aktuálně nejhodnotnější firmou světa je Microsoft, který dosahuje valuace 914 miliard dolarů, Amazon je až třetí s hodnotou 890 miliard dolarů. A mezi nimi není nikdo jiný než Apple, který je na hodnotě 909 miliard. S menším odstupem za touto trojicí je Alphabet, který je oceněn na 831 miliard.

Jelikož trhy stále rostou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v blízké době změnit, dá se očekávat, že minimálně první tři zmíněné společnosti budou opět atakovat magickou bilionovou hranici. Do karet jim hraje také to, že na trh bude vstupovat hned několik nových technologických firem jako je Uber či Airbnb, což by mělo technologický sektor na burze ještě více zatraktivnit a přilákat další investory.

Kdo jako první protne pomyslnou cílovou pásku? A nastane potom znovu propad, nebo bude pokračovat růst a my budeme svědky dvoubilionové valuace?

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.