4 minuty čtení

Manažerka Uberu bere akciové kramle: Pár dní po hromadném propouštění prodala akcie za téměř 80 milionů dolarů

Známá přepravní společnost nedávno propustila 25 % všech svých zaměstnanců. Není se čemu divit - pandemie koronaviru přes noc zmrazila prakticky veškerý její byznys. A manažeři hází její akcie kvapem přes palubu, jako by byly taky infekční.

Foto: Eric Risberg / AP

Uber je jednou z těch zvláštních společností, která, zdá se, více méně ignoruje tržní trendy a místo výrazných růstů či poklesů jde prakticky pořád do strany.

Od loňského nevalného IPO uběhlo již třináct měsíců a pár dní, přičemž cena akcií se aspoň na uzavírací ceně z historicky prvního dne na burze, což bylo 6. května 2019, během uplynulého roku ukázala jen výjimečně.

Zatímco akciové trhy trhaly historické rekordy, zažívaly bezprecedentně rychlé výprodeje a nyní opět sahají po svých maximech, Uber... si stojí více méně stále stejně. Dokonce ani onen březnový pandemický (a zároveň panický) výprodej se jej až tolik nedotkl. Zároveň to ale na žádné velké zotavení taky nevypadá.

Zkrátka jde o titul, který by byl býval asi docela oblíbený, pokud by vynášel nějaké dividendy. Ty jsou ale aktuálně nula, takže taková nemastná, neslaná akcie.

Foto: Yahoo Finance

V současnosti se navíc debatuje nad tím, jak moc hlubokou a vážnou ránu Uberu zasadila globální pandemie COVID-19. Q1 příjmy jsou samozřejmě výrazně nižší, než bylo očekáváno a útlum byznysu už výpovědí či dobrovolným odchodem odneslo 10 000 zaměstnanců společnosti.

Zároveň se aktuálně na (pravděpodobně) mrtvém bodě zastavila zamýšlená akvizice americké služby pro rozvážku jídla Grubhub, na níž měl Uber políčeno. V poslední době ale fámy o tomhle "dealu" zcela utichly a není jasné, jestli proto, že Grubhub už se Uberu tolik nelíbí, nebo proto, že si nákup tohohle měřítka nakonec nemůže dovolit.

Pokud bychom měli usuzovat z chování čelních představitelů společnosti, bylo by správně spíš B.

Akcie prodává vysoce postavená manažerka i spoluzakladatel

Viceprezidentka pro marketing a PR Jill Hazelbaker se jen pár dní po druhém kole hromadného propouštění zbavila poloviny všech svých akcií Uberu za 8,6 milionu dolarů. Vyplývá to z dokumentů, které vyplnila pro americký Finanční úřad (SEC).

Jill Hazelbaker; foto: Uber.com

Tento její krok je zvláštní hned z několika důvodů. Zaprvé nešlo o předem ohlášenou transakci dle legislativy známé jako "Rule 10b5-1 plan", jež v americkém zákoně pro obchodování s cennými papíry umožňuje akcionářům prodávat akcie bez porušení pravidel insider tradingů nebo bez toho, aniž by vypadali, jako že již v danou společnost kompletně ztratili důvěru.

Zároveň však z dokumentů vyplývá, že transakce Hazelbaker byla schválena právním oddělením Uberu, takže nemohlo jít o žádné ukvapené rozhodnutí z minuty na minutu.

Zadruhé určitě za pozastavení stojí rozsah jejího prodeje. Mezi 21. a 25. květnem zadala čtyři prodejní příkazy, skrz které se zbavila 250 000 ze svých celkem 436 680 akcií, neboli 57 % svého dosavadního podílu v Uberu.

Není žádným překvapením, že takto výrazný výprodej ze strany vysoce postavené manažerky rozjel v kuloárech společnosti nejednu fámu. Pohled na hospodářské výsledky i seznam propuštěných zaměstnanců tomu ostatně mohl jen pomoci.

Dle některých tento krok jasně naznačuje, že Hazelbaker, jež je aktuálně nejdéle sloužící manažerkou Uberu, kde strávila posledních pět let, buď v budoucí růst firmy již nevěří, nebo se připravuje na svou rezignaci. Zároveň je pro zajímavost posledním stále zaměstnaným manažerem, který v Uberu dříve pracoval i pod spoluzakladatelem a bývalým výkonným ředitelem Travisem Kalanickem.

Ať tak či onak, rozhodně není jediným vysoce postaveným člověkem, jež má vazby na Uber, který se aktuálně akcií společnosti zbavuje. Druhý spoluzakladatel Garrett Camp od začátku pandemie ve Spojených státech prodal akcie firmy v celkové hodnotě 69,6 milionů dolarů. Od loňského podzimu se už dohromady dle dokumentů podaných na SEC zbavil 44 % všech svých akcií Uberu. Jen od letošního ledna už ze svého podílu umazal akcie v hodnotě 145,4 milionu dolarů.

Garrett Camp; foto: Flickr JD Lasica/Wikimedia Commons

Na druhou stranu u Campa šlo o předem známý krok, jež byl naplánován podle výše zmíněné legislativy. Letos 31. března navíc oznámil, že rezignuje na svou hlasovací pozici v představenstvu Uberu.

Držíte někdo akcie Uberu? Docela by mě zajímalo, jak se na ně a na válčení téhle firmy v kombinaci s jejím lenivým burzovním dívá někdo, kdo do ní má zainvestováno.

#uber #investovani #akcie #pandemie #burza #prodej #jillhazelbaker #garrettcamp #sec

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Osobně jsem akcie Uberu nepořizoval. Fundament společnosti se mi nelíbil už od začátku a jak píšeš v článku, akcie jdou jen do strany. Nejsou tam skoro žádné zajímavé výkyvy na kterých by se dalo aspoň spekulovat, k tomu žádné dividendy. Za mě osobně se dají najít mnohem zajímavější tituly.
    +2