19.04.2019 7 minut čtení

Méně vyčerpání, více produktivity? 5 způsobů, kterými toho lze dosáhnout

Pokud se během dne cítíte neustále unavení, nejste v tom sami. Podle průzkumů je kvůli pracovnímu tlaku téměř 50 procent lidí na hranici extrémního vyčerpání. To je přitom o 20 procent více, než dle průzkumů na přelomu tisíciletí.

Průzkumy a studie jasně říkají, že kariérní tlak s sebou přináší nárůst psychických poruch a poškození zdraví. Spolu s pokrokem lidstva tak logicky přichází i jeho úpadek. To potvrzuje i 36 procent respondentů, kteří uvedli, že se cítí kvůli zaměstnání prakticky zničeni. Snaha uspět a vydat ze sebe více má mnohdy opačný efekt, a tak se z klidných a zdravých jedinců stávají silně vystresovaní lidé na pokraji vyhoření.

Podle autora knihy Peak Performance Steva Magnesse, který je zároveň koučem vrcholových sportovců, jde skutečně lehce vypnout a získat zpět ztracenou vitalitu a produktivitu. Techniky vrcholových sportovců se dají použít i pro profesní život, proto následující strategie zkuste každý den použít a uvidíte, jak se vám až překvapivě snadno navrátí produktivita a životní energie.

#1 Nebuďte otroky své kariéry

Pro dosažení úspěchu v zaměstnání či podnikání až trochu paradoxní rada, že ano? Jenže je posun a „posun“. Můžete se posouvat za současného zachování klidu, nebo se můžete naopak ponořit do pokroku a za čas skončit na hranici psychického zhroucení.

Všichni chceme něčeho dosáhnout, ale nevědomky si tak mnohdy ruinujeme životy. Namísto charakterových kvalit jsme se nechali definovat pracovními úspěchy či neúspěchy. Proto není od věci zamyslet se, zda se musí kariéra stát vaší identitou, jedinou a nejpodstatnější věcí ve vašem životě.

Oddanost svému cíli a soustavná tvrdá práce je žádoucí, ale není třeba být posedlý, samozřejmě ve špatném slova smyslu. Cesta k cíli by měla být brána jako něco pozitivního, ne děsivého, co ve vás vyvolává depresivní stavy.

Pokud se tedy na kariéru podíváte jako na určitou hru, pak vytrváte podstatně déle. Pocítíte nový přísun energie, určitým způsobem se vám uleví a ještě se vám vyhne syndrom vyhoření.

#2 Odpočiňte si, ale skutečně

Sezení před televizí, zatímco prozkoumáváte svět internetu, opravdu za odpočinek považovat nelze. Možná máte pocit, že v pohodlné sedačce relaxujete, ale ve skutečnosti je váš mozek ještě více v pozoru a zahlcen, jede na plné obrátky jako lokomotiva. Vaše mysl je stále aktivní a napojená na práci, resp. mentální výkon. Proto se pak i v komfortním prostředí cítíte stále vyčerpaní.

Namísto toho zkuste strávit čas s blízkými a přáteli. Sociální regenerace způsobí dekompresi – snížení tlaku okolního prostředí – a dovolí mozku dokonale vypnout. Ač se to může zdát překvapivé, vysoká úroveň stresu se díky společenskému spojení sníží a vaše tělo si konečně skvěle odpočine.

#3 Rozdělte si svůj pracovní den

Zkoušeli jste si někdy plánovat den včetně pauz? Teď samozřejmě nemáme na mysli pauzu na oběd, ale mini pauzy – několikaminutové relaxační chvilky.

Být v režimu několikahodinové pracovního zápřahu zkrátka nejde. Proto si zkuste každé dvě hodiny mentálně odpočinout. Vyjděte si na světlo a čerstvý vzduch, zkuste si dechové cvičení nebo si lehněte na zem. Cílem je nakopnout produktivitu a dostat se zpět na horní hranici kreativity a výkonu mozku.

Á propos, chvilková meditace nebo chození po místnosti je skutečně jednou z nejpřínosnějších aktivit během malých pauz. Tak např. během meditace si zkuste zavřít oči a představte si, že sedíte sami na pláži a před vámi tiše šumí azurové moře. Pomalu se nadechujte, několik vteřin nádech, poté 6 vteřin zadržte a dalších 7 sekund vydechujte. Jestliže to několikrát zopakujete, tak pocítíte dokonalou duševní úlevu.

Pokud upřednostňujete pohyb, chůze je pro dosažení lepšího psychického rozpoložení ideální. Chození, jakožto fyzická aktivita, způsobí větší produkci endorfinů – hormonů známých pod označením ‘‘hormony štěstí/dobrého pocitu‘‘ – a vy se tak začnete cítit o poznání svěžeji.

#4 Zabavte se hudbou

Všimli jste si někdy, jak někteří sportovci před výkonem poslouchají hudbu? Má to své opodstatnění. Existuje nespočet studií, které prokázaly, že hudba během zátěže, resp. před ní, snižuje vnitřní neklid. Pozitivní výsledky na snížení stresu díky hudbě byly zaznamenány u nemocných, u pacientů čekající na operaci, také u studentů atd. Vaše oblíbená hudba vás během stresu uklidní a vy se budete cítit opět klidněji a schopni vykonat pořádný kus práce.

Z výzkumu mj. vzešlo, že nejlepších výsledků na testovaných osobách dosahovala pomalá relaxační hudba. Tedy spíše melodie, než zpěv. Uklidňující tóny mají přínosný efekt na fyziologické funkce a díky tomu vám začne klesat srdeční tep a hladina stresových hormonů se pomalu začne zmenšovat. Stres vystřídá spokojenost a vy tak budete schopni vykonávat opět nutnou produktivní činnost.

#5 Zlepšete svůj spánek

Jestliže je pro vás prioritou práce namísto regenerace, resp. spánku, pak je třeba tento přístup přehodnotit. Ano, pracovat déle než většina přináší zasloužené ovoce, ale ne na úkor spánku. V případě, že obětujete i spánek, je vytoužený nárůst produktivity nereálný. Sice vám naskakují odpracované hodiny, ale nevyhnutelně vám odpadávají dokončené úkoly, protože fyzická a psychická vyčerpanost zapříčiní silnou nekoncentrovanost. Z dlouhodobého hlediska je tedy nedostatek spánku velmi nebezpečný.

Bez dostatečného a kvalitního spánku tak ve výsledku vaše produktivita, kreativita, kognitivní funkce atd. prudce klesá. Když tedy odpracujete 20 hodin denně, abyste měli následující den čas např. na kurz, jak budete schopni dané informace přijmout, když se sotva udržíte na nohou?

Úpadek energie s sebou vždy přináší menší produktivitu. Bez dostatečného zregenerování budete psychicky i fyzicky rozhození a nakonec se na svou stoprocentní výkonnostní úroveň stěží vrátíte.

Možná by spánku pomohla i následující opomíjená vychytávka. Minimálně 30 minut před odchodem do postele vypněte mobil s notebookem odneste do jiné místnosti. Mozek se začne pomalu odpojovat od záření a začne relaxovat. Jestli jste na vážkách, pak si zkuste najít informace o tom, jak značné škodlivé účinky mají elektronické vychytávky na spánek.

„Jestli chcete uniknout věcem, které vás obtěžují, není nutné být na jiném místě, ale být jinou osobou.“

Lucius Annaeus Seneca

Na úspěchu se podílí tedy i to, jak perfektně dokážeme zregenerovat. Tlak okolí na dosažení těch nejlepších výsledků s sebou nese pro některé i zničující následky, proto je třeba změnit postoj a ve smyslu nárůstu produktivity – za současného odbourání stresu – se stát někým ‘‘jiným‘‘. Existuje nesčetně technik, které na stres a duševní vyčerpání působí až magickou silou. Svědomitým praktikováním se zbavíte okolního tlaku a současně si zvýšíte hladinu energie, která je pro dosažení produktivní práce opravdu zásadní.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.