19.12.2018 3 minuty čtení

Velký bratr Facebook je tu! Tenhle patent vás možná donutí aplikaci smazat

Byly časy, kdy byla sociální síť Facebook cool hračkou. Šťouchali jste do přátel, ujížděli na FarmVille, sledovali vtipné stránky...takový zábavný web pro dospělé, kteří budou vždycky dětmi. Jenže tyhle časy jsou zdá se pryč, z Facebooku se stal obrovský korporátní moloch zodpovídající se svým investorům z každoročních finančních výsledků. A k uspokojivým výsledkům jsou potřeba informace. O uživatelích samozřejmě. Nejnovější patent tak oprávněně vzbuzuje silné obavy z narušování soukromí.

Co se chystáte dělat dnes večer? Nejste si jisti? Zeptejte se Facebooku! Dnes by vám možná ještě poradit nedokázal, ale v budoucnu to pravděpodobně díky novým patentům bude možné.

Na začátku prosince podali zástupci největší sociální sítě několik nových přihlášek k patentovému úřadu. A jelikož jsou tyto přihlášky standardně veřejné, můžeme se podívat na to, co Mark Zuckerberg a spol. chystají. A zrovna příjemný pohled to není.

Patentové žádosti samozřejmě obsahují několik stran a velmi podrobné popisy, pokud bychom si to však měli přeložit do řeči běžné populace, tyto patenty umožní Facebooku nejenom vědět co, kdy a kde jste dělali, ale na základě dat a umělé inteligence odhadnout, co a kde budete dělat v budoucnu.

Systém bude pravidelně sledovat váš pohyb a na základě historických záznamů jak vašich, tak všech uživatelů Facebooku, bude vyhodnocovat nejpravděpodobnější místa a činnosti, kterým se v budoucnu budete věnovat. A díky těmto výsledkům může upravovat obsah vaší timeline tak, aby vám nabídl relevantní obsah a také, a o to jde hlavně, odpovídající inzerci.

To všechno samozřejmě pouze v případě, že budete mít ve svém chytrém telefonu staženou aplikaci Facebooku. Nemusíte být ani online, síť se k vaší poloze dostane i tak.

Dalo by se jednoduše namítnout, že uživatel může v nastavení aplikace sám určit, zda bude mít Facebook přístup k jeho poloze a dalším údajům, ale je otázkou, zda se dvoumiliardová sociální síť bude chtít vzdát takto důležitých dat jen tak snadno. Podobně jako Google, který „trackuje“ vaši polohu, i když máte na telefonu tzv. flight mód.

Dobré finanční výsledky jsou důležité a technologické firmy se k nim chtějí dopracovat za každou cenu. To dokazuje i nejnovější informace, kdy Facebook v návaznosti na článek v New York Times uvedl, že partnerským firmám jako Spotify či Netflix umožňoval přístup do soukromých konverzací jeho uživatelů. Sice tentokrát nikoli za účelem reklamy, nýbrž za účelem propojení aplikací pro pohodlí uživatelů, ale i tak, je to něco, s čím uživatel při registraci na Facebook počítá?

Objevují se tak logicky čím dál silnější hlasy hlásající již klasické #delefacebook. Zda však opravdu nějaký výraznější odliv uživatelů nastane, to nám napoví až nejbližší měsíce.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.