19.12.2018 7 minut čtení

Headwear jako základ? Kultovní e-shop Snapbacks.cz sází na kšiltovky

Posláním kultovního českého e-shopu Snapbacks.cz je podle slov zakladatele Petra Gürtha nabídnout na netradičně pojatém e-shopu bohatou nabídku snapback čepic s nastavitelnou velikostí. Začínali v roce 2011 jako online obchod zaměřený na kšiltovky.

Následně přidali obecněji pokrývky hlavy a k tomu časem přibylo oblečení. Zlomový byl rok 2014, kdy chtěl bývalý společník projekt ukončit, ředitel Petr Gürth však ne. Nějak se vypořádali a dnes je obchod dle slov zakladatele největší specialista na kšiltovky v Česku i Slovensku.

Za konceptem https://www.snapbacks.cz/ stojí jmenovitě kromě Petra Gürtha (kterého jsme se zeptali na pár otázek) v roli ředitele a také Robert Glos, idea keeper.

Kde jste se inspirovali? Jak vzniknul koncept Snapbacks.cz?

Inspirace přišla ve chvíli, kdy si Robert (Robert Glos) uvědomil, že se v hudebních klipech objevují snapbacky (snapback je označení pro druh čepice, která má rovný kšilt a vzadu má plastový zacvakávací pásek, který umožňuje individuálně nastavovat velikost kšiltovky. Právě zacvakávací pásek je hlavním znakem snapbacks a do toho i název eshopu či facebook kanálu a instagram stránky), a že je tady nejde koupit. Intuice říkala že to bude hit. A když už jsme potom měli platformu, kde se dalo prodávat, a začali jsme opravdu žhavým trendem, tak jsme chtěli přinášet i streetwear trendy z oblečení. A začali jsme nabírat značky které zrovna udávaly směr v americkém městě Los Angeles.

Čím je Snapbacks.cz jiný oproti jiným eshopům?

Pyšníme se právě v zaměření a specializaci na kšiltovky. Jiní se snažíme být v customer care. Na péči o zákazníka si hodně zakládáme na všech rovinách. Chceme, aby nákup byl zážitkem. Ať online, tak offline. I proto jsme asi vyhráli anketu shoproku.cz srovnávače Heureka v kategorii Cena kvality: módní doplňky. Zajímavé jsou u nás určitě značky a šíře výběru. Byly doby kdy do Česka nikdo nedovážel značky bez lokálních distributorů.

Ohledně zákaznické péče. Je i podle vašeho názoru budoucnost eshopů v ChatBotech?

Zákazníci jsou každým rokem náročnější a obchodníci rozhodně nechtějí zůstat pozadu. Musí reagovat na jejich požadavky. Velkou kupní sílu, především v prostředí internetu, má generace mileniálů. Preferují rychlost, odmítají zbytečné složitosti, jako jsou obsáhle formuláře či zdlouhavá registrace. Kompromisem v komunikaci mezi obchodníky a zákazníky jsou v proto v tomto případě právě Chat Boty. Jejich velká výhoda tkví v automatizaci. E-shopy využívají Chat Boty také jako informační nástroj pro zákazníka o nových produktech, o slevách a probíhajících akcích. Efektivní je naprogramování obsahu zpráv podle pohlaví zákazníků. Automatizovat se dají díky Chat Botu třeba i soutěže.  Reakce zákazníků jsou většinou pozitivní a pochvalují si hlavně reakční dobu. Právě informace o době odezvy je dobrá reklama pro značku. Dalším krokem vývoje budou určitě hlasoví asistenti, jako je například známa Siri. Zatím ale stále platí, že komunikace s reálnými lidmi je nenahraditelná.

Vraťme se ale k módě. Kde se vzal pojem streatwear? Co znamená?

Streetwear (doslovný překlad z anglického pouliční oblečení) se zformoval z mnoha osobitých stylů subkultur (surfing, basketbal, skateboarding, dál s prvky hudební hip hop módy…) v 80. letech v Kalifornii, New Yorku, Asii. Název “streetwear” dostal až později. Ze začátku to byli jednotlivci, kteří si potiskli trička, prodali je z kufru auta a budovali si svoji značku.

A kde se vzal streetwear v Česku?

Začalo to skateshopy (obchody specializované na subkulturu sportu skateboardingu, spojení z anglického skate a shop), před 10-20 lety, které byly jen úzce zaměřené. To je ale jen segment toho, čemu říkáme streetwear, který už v té době ve světě razil cestu i mimo “skate” a o pár let později se u nás začal budovat základ sneakers scény (anglicky znamená tenisky nebo obecněji boty).

Podle čeho vybíráte značky pro Snapbacks.cz?

Oblíbenost a poptávka po značkách se rok od roku mění. Tak jako trendy se mění z týdne na týden. Podle aktuálních trendů se řídíme při výběru i my.

Jedna z vašich priorit je exkluzivita. Které to jsou například značky?

Exkluzivně máme většinou menší značky, které nemusí být tak známé – ale to je náš způsob odlišení se. Značky získáváme díky kontaktům v oblasti amerického velkoměsta Los Angeles, kde tyto značky vznikají. A když se některé začne dostávat pozornosti na instagramu či magazínech, tak po ní šáhneme. Exkluzivně máme třeba kalifornské značky Good Worth nebo Raised by Wolves z kanadského Montrealu.

Firma, to jsou zaměstnanci. Nyní je období Vánoc a večírků, někteří to berou jako hlavní benefit. Jak to je u vás?

Zaměstnance se snažíme odměňovat koncepčně na základě výkonu po celý rok, nejen na jeho konci. Díky eskalaci zátěže na konci roku je ale nejvíc odměn koncentrováno právě v období Vánoc. Příplatky ke mzdě jsou základ. Dále mají zaměstnanci možnost si vybrat ze sortimentu zboží za velmi výhodné ceny. Nedílnou součástí je i celofiremní vánoční večírek, kde firma platí vše a je to "celkem slušnej mejdan". 

A nyní zpátky k vám a vůbec začátkům podnikání. Můžete říci pár vět lidem, kteří se třeba zrovna chystají podnikat, jít na takzvaně volnou nohu. Pro a proti? Proč jste do toho šel, jaké jste měl očekávání a jak to dopadlo?

Prvotní důvod založení živnostenského listu byla potřeba daňové optimalizace na straně "zaměstnavatele" a díky tomu vyšší výdělek pro mne. Toto jednoduché očekávání se naplnilo. Primárním cílem tedy nebyl záměr "a teď začnu shánět klienty a podnikat". Díky osobním referencím klienti časem přišli sami a v tu chvíli to bylo velkou výhodou – vystavíte fakturu, pokud je uhrazena, pracujete.

Co bylo při přechodu ze zaměstnaneckého poměru na volnou nohu/podnikání nejtěžší, čeho jste se obával, co vás překvapilo?

Složitého v mém případě nebylo nic, až na jednu "drobnost" - nikdo mne neupozornil, že by bylo vhodné platit si již od začátku zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Když to pak máte platit najednou a k tomu daně...

Prosíme o pár vět o tom, co pro vás tato změna znamenala a třeba i v obecné rovině rada pro ty, co do toho půjdou?

Časem se ukázala výhoda v podobě volnosti, která je zároveň i nevýhodou. Práce si člověk s vidinou super výdělku nabere více, než je zdrávo, pracuje po večerech, nechodí s kamarády ven atp. Zaměstnanec má dost jistot, omezenou pracovní dobu, čistou hlavu, když jde domů... 

Je podle vašeho názoru dobré, udělat si nejprve nějaký finanční plán, nebo stačí píle a zájem o věc?

Pokud je tím myšleno, zda se má dělat nějaká forma modelu, zda je podnikatelský záměr životaschopný, tak kdo si myslí, že ne, tak ať to ani nezkouší. A pokud to zkusí, tak za pár měsíců přijde na to, že toto potřeba je vždy.

Zda si nechat ještě chvíli aspoň částečný úvazek nebo do toho jít po hlavě... zkrátka nějaké know-how pro podnikatele-začátečníky?

Zastávám názor, že pokud budete dvě věci dělat napůl, ani jedna nebude 100%. Takže odpověď je zřejmá. Opravdu je ale potřeba hodně zvážit, zda na ty stresy a tlaky člověk má, nebo ne. Změna je to hodně zásadní a pro hodně lidí bude náročnější, než by si mohli myslet.

Děkujeme za rozhovor.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.