19.12.2018 7 minut čtení

Zdravé jídlo má smysl, dali jsme na to všechny úspory, říkají zakladatelé Pokeat

Jak zvládat vysoké pracovní nasazení a při tom žít zdravě? To byla otázka, která dvěma přátelům z cyklistiky dlouho nedala spát. Dali tedy hlavy dohromady a vymysleli pokrm, který je zdravý a zároveň ho člověk může mít kdekoli k dispozici. Jídlo budoucnosti? Michal Kočí s Petrem Vakočem věří, že ano a vsadili na to doslova všechno.

Jeden pracoval jako marketingový stratég, druhý je profesionálním cyklistou. Oba však spojuje láska ke zdravému životnímu stylu a jídlu. Rozhodli se proto, že vytvoří něco, co ocení nejen oni sami, ale všichni pracovně vytížení lidé toužící po zdravém jídle kdekoli a kdykoli.

Michal Kočí a Petr Vakoč přiznávají, že rozjet byznys v oblasti výživy není nic jednoduchého, zejména pokud k tomu děláte profesionálně sport, ale své myšlence věří a jak to vypadá podle prvních výsledků, sázka se jim vyplácí.

Pojďme na začátek celého příběhu, jak jste se poznali?
MK: Kolem 15ti let v cyklistickém týmu Dukla Praha. Oba máme stejný koníček, u Petra to přerostlo v zaměstnání. Takže když má lehčí trénink, vyrazím s ním a probíráme pracovní věci.
PV: Z Dukly máme plno společných zážitků. Měli jsme opravdu tvrdého trenéra a to nás dost stmelilo. Byla to skvělá příprava do života. Na těch našich projížďkách většinou dojde i na nezbytné zastávky pro doplnění energie. Vášeň pro jídlo nás oba provází odjakživa.

Co bylo tím impulsem, který rozhodl, že půjdete spolu dělat byznys?
MK: Dlouho jsme se bavili o možnostech s čím podnikat okolo zdravé stravy. Petr je profesionální cyklista a velký milovník jídla. Výživě rozumí, neznám nikoho kdo by přečetl tolik knížek a studií, neustále spolupracuje s výživovými poradci. Já zase dokážu věci zorganizovat a poskládat, aby fungovaly. Skvěle se doplňujeme.
PV: Oba máme neustále nabitý program a hodně cestujeme. Chyběl nám produkt, který by byl zdravý a vždy po ruce. Nebavilo nás neustále volit mezi zdravím a časem. Nenašli jsme nic, s čím bychom byli opravdu spokojeni. A postupně jsme zjišťovali, že plno lidí v našem okolí řeší podobný problém. To nás utvrdilo v tom, že má smysl přijít na trh s vlastním produktem.

Jak probíhaly přípravy na start vašeho podnikání s Pokeat?
MK: Přípravy před spuštěním trvaly skoro rok. Museli jsme se prokousat pochopením a splnění potravinářské legislativy, nastavením cen, jednání s dodavateli….. Dost času zabralo vymyšlení brandu, grafiky a připravení funkčního e-shopu.
PV: Stejný čas nám zabral také vývoj produktu. Chtěli jsme, aby splňoval naše přísné požadavky na nutriční hodnoty, byl naprosto bez škodlivé chemie, měl půlroční trvanlivost za pokojové teploty a zároveň dobře chutnal. Skloubit všechno tohle dohromady nebylo vůbec jednoduché. Naštěstí spolupracujeme se skvělými partnery.

Co všechno zahrnuje rozjet byznys v oblasti zdravé výživy?
MK: Hlavně odvahu pustit se do “souboje” s velkými hráči. Zejména dodavatelé surovin mají poměrně přísné požadavky na minimální odběry. To znamená že jsme se museli rozhodnout že do toho jdeme s cílem být velcí. Jít podnikat do potravinářství s tím že to jdeme zkusit nedává smysl.
PV: Je to velmi náročné na cash-flow, museli jsme do toho investovat naše úspory. Mezi placením surovin a samotným prodejem produktu jsou minimálně tři měsíce, spíše půl roku.

Financování tedy máte zajištěno čistě ze svých úspor, nebo jste museli využít klasické FFF (family, friends, fools)? Můžete prozradit, jak je to minimálně pro prvních několik měsíců finančně náročné?
MK: Pokeat financujeme čistě z našich vlastních prostředků.
PV: Nyní se nám podařilo stabilizovat cash flow a firma by teď měla být soběstačná. První měsíce ale byly hodně náročné. Náklady na rozjezd firmy byly ve statisících a hodně peněz nám leží ve zboží. Do firmy jsme vložili prakticky všechny naše úspory.

Pokeat

Jaké byly doposud největší překážky, které jste museli překonat?
MK: Překážky vždy beru spíše jako výzvu někam se posunout. Řešení problému se snažím si užít, tak mi nepřijde že bychom měli nějaký zásadní problém. Samozřejmě že drobné překážky se vyskytují každý den, od problémů s dopravci, po řešení nedostatků v IT. Momentálně rozšiřujeme náš team, najít dnes kvalitní zaměstnance není zrovna nejlehčí.
PV: Michal je v řešení problému opravdu skvělý. O těch drobných se často ani nedozvím. Díky tomu se mohu soustředit na vývoj nových produktů a na svoji cyklistickou kariéru.

Vzhledem k omezeným časovým možnostem, jak často se potkáváte a řešíte strategické věci?
MK: Většinu věcí řešíme po telefonu, v kontaktu jsme prakticky denně.
PV: V Praze většinou trávím jen pár dní v měsíci. Někdy se tam nedostanu i čtvrt roku. To pak za mnou třeba Michal přijede na pár dní do Španělska nebo do Itálie, kde často trénuji. V dnešní době, ale není problém řešit věci na dálku.

Dokážete vyjádřit, kolik času svému byznysu každý věnujete? Popř. jak se dá takový byznys řídit “na dálku”?
MK: Pro mě je to práce na plný úvazek, začátky jsou samozřejmě náročné takže víkend v kanceláři není nic neobvyklého. Vzhledem k tomu že je to pro mě vysněné podnikání tak to ani jako práci neberu.
PV: Používáme online nástroj Asana, kde má člověk skvělý přehled o úkolech a hodně věcí řešíme přes telefon.V tuhle chvíli Pokeatu věnuji okolo dvou hodin denně. Jakmile začne závodní sezona, tak to bude o něco náročnější. Pokud pojedu Tour de France nebo Giro d'Italia tak to pak asi bude tři týdny čistě na Michalovi.

Co se vám doposud podařilo vytvořit?
PV: Vytvořili jsme opravdu zdravé jídlo, které si člověk může dát kdykoliv. Něco, co na našem trhu chybělo. Plno produktů, které se tváří jako zdravé jsou plné cukru, chemie a nekvalitních surovin. Pokeat v tuhle chvíli nabízíme ve třech příchutích a pracujeme na dalších, Již brzy rozšíříme naši nabídku.
MK: Každý měsíc navyšujeme prodeje o desítky procent a máme stovky spokojených zákazníků. Největší radost nám dělají zprávy od lidí, kteří nám nadšeně líčí, jak jim Pokeat usnadnil život a zlepšil zdraví.

Jak je tedy nyní velký tým, který za projektem stojí, kolik máte zaměstnanců?
MK: Momentálně máme zaměstnanou pouze asistentku, další lidé pro nás zatím pracují externě. V nejbližší době budeme do týmu přibírat nutriční specialistku a obchodního zástupce.

Jaká je dlouhodobá vize?
PV: Momentálně pracujeme na několika novinkách. Budou představeny v březnu, zatím bych nerad prozrazoval, co přesně to bude :). Naší vizí je být pro zákazníky partner pro aktivní a zdravý životní styl.
MK: Kromě rozšiřování naší nabídky o nové produkty se také chystáme vstoupit na další Evropské trhy a postupně pokračovat v expanzi.

Hledáte investory pro svůj projekt? Případně máte to v plánu v rámci expanze?
MK: Investoři nás poněkud překvapivě začali oslovovat sami. Zatím to pro nás ale nedává smysl.
PV: V tuhle chvíli chceme růst jen organicky. Soustředit se na to, abychom našim zákazníkům přinesli co největší hodnotu. Vylepšovat současné produkty a postupně přidávat další. O investorovi budeme uvažovat, až přijde na řadu expanze na další trhy.

Sledujte Michala Kočího a Petra Vakoče na Warengo!

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.