Posledná dekáda priniesla rozmach DLT (Distributed Ledger Technologies), blockchainu a kryptomien. Napriek tomu, že na začiatku boli tieto technológie používané hlavne informatikmi alebo kritikmi aktuálneho finančného systému, v dnešných dňoch skúma blockchain technológiu už takmer každá popredná spoločnosť. Akým smerom sa však budú uberať kryptomeny a blockchain v budúcnosti?
Mnoho odborníkov zo sveta kryptomien si myslí, že tieto aktíva majú potenciál v budúcnosti nahradiť FIAT meny (cash) ako také. Tim Draper, známy podnikateľ napríklad verí, že stále viac ľudí bude využívať kryptomeny ako Bitcoin alebo Ethereum na dennej báze ako platobný prostriedok, čím postupne vytlačia FIAT meny z obehu. Ako sa ukázalo aj počas karantény a koronakrízy, kedy sa finančné trhy otriasali v základoch, kryptomeny sú takisto dôveryhodným uchovávateľom hodnoty, čo je ďalším dôvodom, prečo budú v budúcnosti využívané oveľa viac.
Navyše, kryptomeny majú potenciál na to, aby boli integrované s IoT (Internet of Things - Internet vecí), ktorý je ďalším rastúcim sektorom. Iba v roku 2019 bolo minutých na smart domy viac ako 100 miliárd amerických dolárov, pričom do roku 2023 sa očakáva, že táto suma presiahne hodnotu 155 miliárd dolárov. Potenciál je pritom nielen v smart domoch, ale takisto aj v smart autách alebo dokonca v smart mestách. Prvé z týchto miest sa už pomaly začínajú testovať v Ázii, pričom kryptomeny sa môžu stať neoddeliteľnou súčasťou a vytvoriť platobný systém pre celý IoT svet.
Kryptomeny majú rovnako budúcnosť aj v eŠporte. Niet pochýb o tom, že eŠport je rovnako ako IoT na rastúcej krivke. Vidieť to môžeme napríklad na celkovej hodnote eŠportu, ktorá bola v roku 2018 zhruba 865 miliónov dolárov, pričom do dvoch rokov sa predpokladá, že hodnota tohto trhu porastie až na 1,79 miliardy dolárov. Kryptomeny sú už teraz veľmi často využívané v online kasínach alebo ako platobné systémy v rôznych hrách a preto rast eŠportu pozitívne ovplyvní aj kryptomeny.
Samozrejme, že budúcnosť majú aj rôzne iné typy kryptomeny v odlišných sektoroch. Rastový potenciál majú napríklad stablecoiny, ktoré už teraz začínajú predstavovať vhodnú alternatívu ku FIAT menám, digitálne meny centrálnych bánk, ktorých budúcnosť je skúmaná po celom svete alebo Bitcoin samotný, ktorý sa postupne začína dostávať do portfólii významných investorov a manažérov. Dobrej kondícii sa tešia aj burzové coiny, akým je aj Dollero, ktoré sa využívajú ako poplatkové meny na jednotlivých burzách - napríklad BNB (Binance coin) na celosvetovo známej burze Binance. Budúcnosť digitálnych aktív tak vyzerá nepochybne veľmi pestro a pozitívne.