Začneme světově známou investiční bankou Goldman Sachs, na kterou - řekněme si upřímně - kvůli jejímu renomé celá řada investorů zkrátka dá. Aby taky ne, když jde po JPMorgan o druhou největší investiční banku na světě založenou v roce 1869.
Kluci už se na trhu s financemi pohybují nějaký ten pátek, takže je na místě předpokládat, že už viděli téměř všechno a vědí, jak to chodí.
Jenže, pokud byste se chtěli radami Goldmanu opravdu řídit, držte se od bitcoinu raději dál. Proč? Banka si myslí, že bitcoin "nepatří do žádné třídy investičních aktiv" a ani není "vhodnou investicí".
Goldmani si po vlastní analýze kryptoměn klepou na čelo
Bankéři samozřejmě nejsou tak hloupí, aby tyhle názory jen tak vykřikovali do větru, protože se tak zrovna vyspali. Goldman Sachs se do hloubi kryptoměn a jejich infrastruktury nejdříve dle svých slov ponořila a vše podrobně zanalyzovala.
Vyšlo jí z toho hned 5 důvodů, proč by se investoři měli kryptoměnám vyhýbat, jež na konci května banka prezentovala veřejnosti:
1. Bitcoin nevytváří cash flow stejně jako dluhopisy.
2. Bitcoin nevytváří žádné zisky skrz své vystavení globálnímu ekonomickému růstu.
3. Bitcoin vzhledem svým nestabilním korelacím neposkytuje žádné konzistentní diverzifikační benefity.
4. Bitcoin není schopen tlumit svou volatilitu, která je historicky na 76 %. Goldman zde poukázal na letošního 12. března, kdy bitcoin za jediný den ztratil 37 % své hodnoty, jakožto na důkaz, že volatilita bitcoinu je zcela mimo kontrolu.
5. Bitcoin nevykazuje žádné důkazy hedgingu proti inflaci.
Ve svém shrnutí pak Goldman napsal: "Cenný papír, jehož zhodnocení je primárně závislé pouze na tom, zda je za něj někdo jiný ochoten zaplatit vyšší cenu není možné považovat za vhodnou investici..."
Banka rovněž upozornila, že i když některé hedgeové fondy považují obchodování kryptoměn za zajímavé, není to samo o sobě dostatečným argumentem, který by z nich dělal racionální investiční aktivum.
Nepřesvědčil ji ani argument podporovatelů bitcoinu, kteří často poukazují na fakt, že množství bitcoinu je - podobně jako u zlata - omezeno a jeho cenu tak bude zvyšovat i jeho jistá "vzácnost" (jakmile budou všechny vytěženy, půjde dohromady o 21 milionů mincí).
Dle Goldman Sachs argumentuje tím, že kryptoměny jako celek nejsou vzácné ani trochu, jelikož na světě existuje několik stovek tisíc kryptoměn, jejichž souhrnná tržní hodnota je okolo 250 miliard dolarů. A tři ze šesti největších kryptoměn jsou navíc téměř identické klony - bitcoin, bitcoin cash a bitcoin SV.
Na závěr banka ještě dodala tradiční informaci o tom, že bitcoin je dnes hlavním platidlem zločinců všech druhů a byl již mnohokrát zneužit při útoku ransomwary, praní špinavých peněz, klamání Ponziho schématy. Jde rovněž o hlavní měnu na tržištích dark netu, kde lze zakoupit širokou škálu jinak nedostupného a ilegálního zboží.
Bloomberg bitcoinu naopak věští velkou budoucnost
Se zcela opačným názorem přišla tento týden agentura Bloomberg, která očekává, že bitcoin se již brzy podívá na svá maxima z roku 2017 a ještě letos by mohl zaútočit na hranici 20 tisíc dolarů za kus.
Analýza Bloombergu se na věc dívá z trochu jiného úhlu pohledu - bitcoin podle ní má skvělou pozici pro to, aby se cenově nadobro odtrhl od ostatních kryptoměn a stal se z pohledu tržní hodnoty zcela výjimečnou a nedostižnou kryptoměnou.
To znamená, že na jednu stranu nepopírá skutečnost, že kryptoměny jako celek mohou být velmi rizikovou investicí. Na druhou stranu ale tvrdí, že byť je bitcoin také kryptoměny, je zkrátka "jiný" a má rozhodně potenciál stát se plnohodnotným investičním aktivem.
Na druhou stranu očekávání, že bitcoin během následujících šesti měsíců stihne ještě zdvojnásobit svou současnou hodnotu, tak trochu souhlasně kývá na arugment Goldmanu ohledně nekontrolovatelné volatility.
I Bloomberg přišel se svým seznamem důvodů, proč naopak investice do bitcoinu dává smysl a proč bude nejpopulárnější a největší kryptoměna z pandemie koronaviru rozhodně benefitovat. Jsou tři:
1. Historický pokles na akciových trzích se nepřenesl i na bitcoin, který svůj krátkodobý pokles odmítl a rychle se vrátil na původní hodnotu.
2. Koronavirus celosvětově akceleruje přechod od papírových měn na ty digitální.
3. Nové zavádění kvantitativního uvolňování ze strany centrálních bank na celém světě pomáhá nezávislým aktivům, jež si drží svou hodnotu, mezi která se dle Bloombergu mimo tradiční zlato již dnes řadí i bitcoin.
------------
Sečteno a podtrženo, globální investiční "těžké váhy" dnes mají s bitcoinem takový love&hate vztah. Jedni jsou až do morku kostí přesvědčení fandové krypta a druzí by do něj nevložili ani korunu.
I proto je myslím zcela zásadní a nepostradatelné, aby si každý člověk na tuto problematiku udělal svůj vlastní názor na základě vlastního studia a analýzy, ne na základě toho, co se vám do hlavy snaží vtlouct někdo druhý.
Jestli si něco máme ze současné krize odnést, pak je to nepochybně skutečnost, že umět si na dané téma vlastnoručně dohledat relevantní zdroje a udělat si vlastní analýzu dostupných informací, je něco, co je ve skutečnosti už dnes schopnost k nezaplacení. A cena tohohle aktiva do budoucna poroste dost možná raketově.
#investovani #crypto #kryptomeny #bitcoin #godlmansachs #bloomberg #analyza #aktivum #diverzifikace #volatilita #kvantitativniuvolnovani