Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.06.2020 5 minut čtení

Chcete investovat do e-commerce byznysu? Zde jsou tři levnější alternativy k Amazonu

Online prodej zažívá nebývalý boom a možná vás napadlo, že byste se mohli na aktuální vlně taky trochu svézt. Pro mnohé by mohla být schůdnou cestou investice. Akcie Amazonu nepatří k nejlevnějším, na trhu však lze nalézt i další alternativy.

Objemy online prodejů doslova explodovaly v důsledku korona-krize. Řada lidí se rozhodla nebo musela zůstat doma, tak se prodej i běžně dostupných potravin přesunul na internet. Český Rohlík nebo Tesco Online nákupy absolutně nestíhaly a online tržby mnoha společností vzrostly o desítky i stovky procent.

Většina analytiků na Wall Street věří, že nárůst aktivity na poli e-commerce bude přetrvávat a bude tak urychlen postupný přesun od fyzických nákupů k online nakupování. Podíváme-li se na veřejně obchodovatelné společnosti pak je jasnou jedničkou Amazon, který dominuje trhu. Jeho akcie jsou však vlivem dlouholetého růstu poměrně dost drahé. Pojďme se tak podívat na tři alternativní možnosti, jak se podílet na růstu online prodeje.

1. PayPal

Internetový platební systém je ve velké míře využíván u prodejců, kteří nejsou zalistovaní na Amazonu. PayPal je prakticky nezbytným doplňkem každého menšího konkurenta Amazonu, přičemž usnadňuje internetové platby více než 300 milionům zákazníků.

Jenom v USA má PayPal podíl na 30 % online maloobchodního prodeje. Jeho nejbližším konkurentem je v USA se svým platebním systémem právě Amazon, který drží pouze 5% podíl na trhu. Většina menších maloobchodníků má dobrý důvod být opatrnými a nenechávají Amazonu nahlížet do svých údajů o zákaznických platbách.

PayPalu se v průběhu pandemie neobyčejně dařilo a například 1. května zaznamenal největší objem online transakcí ve své historii. Příjmy PayPalu ze zprostředkování plateb pak vzrostly v dubnu meziročně o 35 %. Co je pak nejdůležitější? Díky růstu e-commerce by se měl dočkat ekvivalentně růstu příjmů i PayPal.

Vývoj ceny akcií PayPal za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

2. Visa a Mastercard

O Vise jsem se zmiňoval již v minulém týdnu a Mastercard není v o nic horší pozici. Během nákupů online nemůžete z pochopitelných důvodů využít hotovost, ale naopak elektronické alternativy. Ve vaší peněžence tak bude pravděpodobně debetní karta od jednoho ze dvou největších zprostředkovatelů elektronických plateb na světě – Visa a Mastercard. Jejich loga jsou otištěné na většině kreditních a debetních karet, které jsou pro online nakupování prakticky nezbytné.

Ačkoliv mohou být oba provozovatelé platebních karet náchylní na celkový pokles nákupů v důsledku recese, zrychlení přechodu na elektronické nakupování by mělo být pro oba giganty naopak velmi lukrativní.

„Z transakcí provedených online získáváme mnohem větší podíl než z těch, které probíhají v běžném platebním styku.“ – Al Kelly, CEO Visa

Skutečnost, že mají obě společnosti větší podíl z plateb provedených online se už projevila v pozitivních ziscích v první polovině letošního roku.

Před oběma společnostmi se navíc otevírají další příležitosti – mohou prodávat své bezpečnostní softwary pro ochranu plateb a další infrastrukturu nezbytnou pro elektronický platební styk. Oba vydavatelé platebních karet pak mají opravdu co nabízet, za všechny služby lze jmenovat CyberSource vlastněné Visou a Simplify z rodiny Mastercard.

Vývoj ceny akcií Mastercard za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

3. Facebook

Již v současné době je klíčovým zdrojem provozu pro online prodejce Facebook a další jeho aplikace. Společnost vlastnící také Instagram nebo WhatsApp navíc v posledním roce učinila kroky, aby podpořila další online prodej na vlastních stránkách. Služby Checkout a Shops jsou přímo navrženy tak, aby zvýšily příjmy z reklamy na e-commerce služby na platformách Facebook.

„Kolem 20 % příjmu z reklamy pochází z reklam souvisejících s e-commerce byznysem“ – Justin Post, analytik Bank of America 

Na místě je připomenout, že Amazon již také výrazně koketuje s online reklamou. Jeho tržby z této činnosti se už vyšplhaly na 12 miliard dolarů za rok a nadále rychle rostou. Proto představuje také poměrně výraznou hrozbu v oblasti digitální reklamy, nicméně spíše pro Google než pro Facebook. Inzeráty reklamy na Amazonu mají formát vyhledávací textové reklamy, kdyžto reklama na Facebooku a Instagramu představuje spíše bannerovou reklamu ve stylu obsahové sítě od Google.

Vývoj ceny akcií Facebook za poslední rok

Zdroj: finance.yahoo.com

Sledujte budoucí vývoj těchto akcií

Než se s nadšením rozhodnete pro nákup akcií všech zmíněných společností, je důležité si uvědomit, že trh již tyto akcie vytlačil na vyšší cenovou úroveň. Akcie PayPal za poslední měsíc vzrostly o 30 % a Facebooku o 20 %. O něco mírnější růst zaznamenaly Visa a Mastercard, každá o přibližně 13,5 %. Všechny zmíněné akcie tak výrazně překonaly index S&P 500, který rostl ve stejném období „pouze“ o 5,5 %.

Dlouhodobý přesun maloobchodníků k online prodeji by však měl všem těmto společnostem dlouhodobě prospět. Pokud tedy nenakoupíte hned, stojí za to sledovat budoucí vývoj těchto akcií a hledat příležitost k nákupu při jakémkoliv výraznějším poklesu.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #amazon #mastercard #visa #facebook #investicnitipy #knowhow

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Bylo by fajn mít tyto informace před dvěma měsíci. 😅 Ale hezký souhrn, Patriku! 😎
    0
    • noo až seženu křišťálovou kouli, tak budou i předpovědi. :-D Btw..v rámci svého porfolia jsem asi měsíc zpátky jednu z těch 4 akciíí koupil a budu držet, tak uvidím kam až se to dostane (facebook to není)
      0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím